Aktualności

Zaraźliwa cukrzyca?

03 sierpnia 2017

Cukrzyca typu 2 może być skutkiem działania nieprawidłowych białek w trzustce, które być może przenoszą to schorzenie podobnie, jak priony zakażają chorobą Creutzfelda-Jacoba czy tzw. chorobą szalonych krów. Taką możliwość sugerują najnowsze eksperymenty na myszach i ludzkich tkankach.

Autorami odkrycia są naukowcy z University of Texas. Jak wyjaśniają w trzustkach ponad 90 proc. pacjentów z cukrzycą obecne są złogi białek o wadliwej strukturze, tzw. polipeptydów amyloidowych. Ich działanie nie jest dokładnie poznane, ale istnieje możliwość, że uszkadzają i zabijają one - znajdujące się w tzw. wysepkach trzustkowych - komórki produkujące insulinę.

W tym względzie cukrzyca przypominałaby inne zaburzenia wywołane obecnością wadliwych białek, np. chorobę Alzheimera, Parkinsona czy schorzenia przenoszone przez białka prionowe, takie jak choroba Creutzfelda-Jacoba.

Naukowcy tłumaczą, że białka zwane prionami nawet w małej ilości uszkadzają strukturę kolejnych białek. Mogą przy tym przenosić chorobę między ludźmi czy zwierzętami.

Aby lepiej poznać związek między uszkodzonymi białkami a cukrzycą, badacze wszczepili niewielkie ich ilości myszom. Efekt był wyraźny – po kilku tygodniach u zwierząt pojawiły się symptomy cukrzycy typu 2, w tym utrata komórek produkujących insulinę i podwyższony poziom glukozy.

Dodatkowych informacji dostarczyło badanie na pobranych od zdrowych ochotników wysepkach trzustkowych. Umieszczenie w nich małej ilości szkodliwych białek spowodowało powstanie większych ich agregatów.

Eksperyment sugeruje zatem przyczynową zależność. „Dotąd taka koncepcja nie była brana pod uwagę” - mówi autor eksperymentów prof. Claudio Soto. „Nasze wyniki otwierają więc zupełnie nową erę badań. Ten podobny do prionowego mechanizm może odgrywać kluczową rolę w rozprzestrzenianiu się zaburzenia z jednej komórki do drugiej lub z wysepki do wysepki podczas rozwoju cukrzycy typu 2” - tłumaczy badacz.

Prof. Soto zaznacza przy tym, że jeszcze jest za wcześnie, aby uznać cukrzycę za chorobę zakaźną. Do potwierdzenia lub zaprzeczenia tej teorii potrzebne będą dalsze badania. (PAP)

 
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych przeze mnie w toku rejestracji w zakresie dostępu i korzystania z Portalu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach edukacyjnych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Wyrażam zgodę na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, 827, 1198, z 2015 r. poz. 1069).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.