Aktualności

Więcej darmowych leków dla emerytów

18 kwietnia 2018

Dzisiaj seniorzy otrzymują za darmo raczej tanie leki i niekoniecznie te, których najczęściej używają - powiedział  minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapowiada rozszerzenie listy leków 75 plus i wzrost kwoty przeznaczonej na ten cel.

W Ministerstwie Zdrowia trwają w tej chwili analizy ekonomiczne, które specyfiki najbardziej obciążają budżety pacjentów i są najczęściej przez nich kupowane. Chcemy, żeby to właśnie takie produkty sukcesywnie wchodziły na listę 75 plus" - powiedział Szumowski zapytany, czy w sztandarowym programie Ministerstwa Zdrowia Leki 75 plus będą zmiany.

Dodał, że jest szansa, że niektóre leki pojawią się na liście 75 plus "już w maju, a na pewno w lipcu". "W tym roku wzrośnie też kwota, którą mamy do wydania na leki 75 plus - w ubiegłym roku było to 564 mln zł, a w tym - 643 mln zł" - zapowiedział.

Zdaniem Szumowskiego, resort zdrowia ocenia się surowiej, gdy patrzy się na niego z zewnątrz. "Gdy zacząłem orientować się we wszystkich działaniach, które podjął mój poprzednik, zacząłem dostrzegać więcej pozytywów, których nie widziałem, będąc lekarzem (...) Na przykład, jak całkiem nieźle funkcjonuje sieć szpitali czy program leków 75+, czy jak rewolucyjna jest ustawa, która przewiduje 6 proc. PKB na zdrowie. To ewenement w historii Polski, że tak dużo pieniędzy przeznaczamy na coś, co Polaków najbardziej interesuje, co jest dla nich priorytetem" - powiedział.

Zapytany o pomysł na to, jak poradzić sobie z kolejkami do leczenia, zauważył, że "średnie czasy oczekiwania w ubiegłym roku się skróciły. Dzięki temu, że dodatkowo zapłaciliśmy szpitalom ponad miliard złotych właśnie za te zabiegi, gdzie kolejki były drastycznie długie. Dzięki temu w całej Polsce wykonano w czwartym kwartale ubiegłego roku o ponad 30 tys. operacji zaćmy więcej niż rok wcześniej, 8 tys. więcej endoprotezoplastyki i 88 tys. więcej badań rezonansem magnetycznym. Także w tym roku chcemy przeznaczyć dodatkowe pieniądze na zabiegi i leczenie tam, gdzie jest najtrudniej i pacjenci czekają najdłużej. W trosce o pacjentów oczekujących na operacje zaćmy konsultant krajowy ds. okulistyki zaproponował, żeby wprowadzić kryteria zapisu do kolejki" - poinformował minister zdrowia.

Odpowiadając na pytanie, co ministerstwo zdrowia zamierza zrobić z problemem braku lekarzy i pielęgniarek w szpitalach, minister odparł, że w tym roku limity miejsc przyjęć na kierunki lekarskie na uczelniach medycznych są zwiększane o blisko 300 miejsc, dzięki czemu w przyszłości będzie więcej lekarzy. "Dodatkowo ta liczba może się zwiększyć o studentów kształconych na nowych uczelniach, które otworzą kierunki lekarskie, być może już od września. Zwiększamy ilość środków przeznaczonych na kształcenie pielęgniarek i położnych. Chcemy też zatrzymać lekarzy w kraju. Musimy sprawić, żeby warunki ich pracy były godne, a zawód lekarza bardziej atrakcyjny z punktu widzenia finansowego i prestiżu pracy. Temu m.in. ma służyć porozumienie, które podpisaliśmy z rezydentami. Zgodnie z nim lekarze rezydenci otrzymają w zależności od specjalizacji dodatkowe 600 lub 700 zł mies. pod warunkiem, że przepracują w Polsce dwa z pięciu kolejnych lat po zakończeniu szkolenia specjalizacyjnego" - zaznaczył.

"Wprowadzamy również nowy zawód sekretarki medycznej, która odciąży lekarzy od papierkowej roboty. Wykorzystywanie do tej pracy lekarza rezydenta, który połowę swego czasu zamiast pacjentowi poświęca na wypełnienie dokumentacji, kosztuje dużo więcej. Godzina pracy lekarza, który zamiast leczyć, zajmuje się sprawami administracyjnymi, kosztuje nas dużo więcej niż godzina pracy sekretarki medycznej" - dodał. (PAP)

Źródło: Super expres

 
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych przeze mnie w toku rejestracji w zakresie dostępu i korzystania z Portalu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach edukacyjnych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Wyrażam zgodę na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, 827, 1198, z 2015 r. poz. 1069).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.