Aktualności

Selen nie chroni przed cukrzycą

15 stycznia 2019

Nie ma dowodów na to, że suplementy z selenem zapobiegają rozwojowi chorób przewlekłych, w tym cukrzycy - przekonują naukowcy na łamach pisma "Diabetes, Obesity and Metabolism".

Zamiast inwestować w suplementy powinniśmy korzystać z innych metod, które wspomagają zdrowe starzenie się i pomagają uniknąć przewlekłych chorób. Ich skuteczność jest potwierdzona. Są to: poprawa jakości spożywanych pokarmów, zwiększenie poziomu aktywności fizycznej, rzucenie palenia, utrzymywanie odpowiedniej higieny snu i unikanie stresu - podkreślają naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario w Kanadzie.

Podczas wcześniejszych badań prowadzonych w USA naukowcy zaobserwowali, że stosunkowo wysokie dawki selenu w suplementach w miejscach, gdzie pierwiastek ten występuje obficie w pożywieniu, sprzyjają wręcz podwyższeniu ryzyka cukrzycy typu 2.

Popularność produktów spożywczych wzbogaconych selenem oraz suplementów zawierających ten pierwiastek wyraźnie wzrosła w ostatnich latach zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w innych krajach rozwiniętych.

Przeprowadzone ostatnio w Danii badania kliniczne nie potwierdziły jednak, że suplementacja ma wpływ na zmniejszenie ryzyka cukrzycy czy chorób układu krążenia. W badaniach wzięło udział 491 osób w wieku od 60 do 74 lat, które losowo przydzielono do jednej z czterech grup. Pierwsza przyjmowała 100 mikrogramów selenu dziennie, druga 200 mikrogramów, trzecia 300 mikrogramów, a czwarta przyjmowała placebo. Okazało się, że po dwóch latach poziom hemoglobiny glikowanej (HbA1c) we wszystkich grupach utrzymywał się na podobnym poziomie. Oznacza to, że selen nie wpłynął na obniżenie ryzyka cukrzycy.

Większość suplementów nie zapobiega rozwojowi chorób przewlekłych ani nie wydłuża życia. Bardzo często ich powszechne stosowanie nie jest uzasadnione - komentują autorzy.

 
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.