Aktualności

Rewolucyjna technika badania mózgu

13 marca 2018

Nowa metoda pozwala na obserwację pod mikroskopem wszystkich neuronów widocznych w próbce żywego mózgu. Dzięki niej neurobiolodzy będą mogli lepiej zrozumieć pracę nadal słabo poznanego narządu.

Mikroskopia to jedna z podstawowych metod, którymi posługują się biolodzy zajmujący się badaniami mózgu.

Jednak, jak wyjaśniają autorzy nowej pracy opublikowanej w prestiżowym piśmie „Cell”, możliwości mikroskopowych obserwacji fragmentów żywego mózgu były dotąd mocno ograniczone ze względu na konieczność wybarwiania pojedynczych neuronów.

Co gorsza, z powodu technicznych przeszkód nie dawało się wybarwić wszystkich komórek w badanej próbce. To z kolei stanowiło kolosalną przeszkodę w obserwacjach komórek nerwowych, których działanie opiera się głównie na tworzeniu między sobą połączeń i wzajemnej współpracy.

Naukowcy z Uniwersytetu Kraju Basków razem z kolegami z dwóch innych ośrodków opracowali, jak twierdzą, rewolucyjną technikę, która pozwala pokonać te przeszkody.

Nazwali ją SUSHI - Super-resolution Shadow Imaging (obrazowanie cieniowe superrozdzielczości). Pozwala ona na sprawne wybarwienie wszystkich wypełnionych płynem przestrzeni międzykomórkowych.

Ponieważ płyn ten znajduje się na zewnątrz badanych komórek, w czasie obserwacji powstaje obraz, który można porównać do negatywu. Nie stanowi to jednak problemu, dlatego że zawiera on taką samą ilość informacji, jak tradycyjny obraz „pozytywowy”.

Wynalazek ma zdaniem jego twórców dostarczyć neurobiologom narzędzie o przełomowym znaczeniu.

„Technika SUSHI jest rewolucyjna, ponieważ pozwala na jednoczesne obserwacje wszystkich komórek w wybranym fragmencie żywej tkanki mózgu. W przeszłości mieliśmy do czynienia z pustymi przestrzeniami w obrazach mikroskopowych, ponieważ nie byliśmy w stanie wybarwić wszystkich komórek w tym samym czasie” - mówi jeden z autorów metody, dr Jan Tonnesen.

„Stanowiło to dla nas ogromne ograniczenie. Teraz technika ta umożliwi nam obserwacje wszystkich komórek w badanym obszarze, który umieścimy pod obiektywem mikroskopu, a także wszystkich ich interakcji, a to pozwoli nam lepiej poznawać działanie zdrowego jak i chorego mózgu” - tłumaczy badacz.

 
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych przeze mnie w toku rejestracji w zakresie dostępu i korzystania z Portalu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach edukacyjnych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Wyrażam zgodę na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, 827, 1198, z 2015 r. poz. 1069).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.