Aktualności

Przełomowa synteza nowego antybiotyku

27 marca 2018

Po raz pierwszy udało się dokonać sztucznej syntezy odkrytego niedawno antybiotyku zabijającego superbakterie i wyleczyć nim myszy. To osiągnięcie może doprowadzić do opracowania pierwszej od 30 lat nowej klasy przeciwbakteryjnych leków.

Naukowcy z brytyjskiego University of Lincoln oraz Singapore Eye Research Institute (SERI) na łamach pisma „Journal of Medicinal Chemistry” (https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.jmedchem.7b01634) poinformowali o syntezie skutecznie działającej wersji tejksobaktyny, antybiotyku odkrytego w 2015 r. w próbkach gleby.

„Kiedy odkryto tejksobaktynę, był to przełom sam w sobie, ponieważ nowy antybiotyk bez zauważalnej oporności zabija bakterie, w tym superbakterie, takie jak MRSA, ale naturalna wersja tejksobaktyny nie jest dostosowana do używania przez ludzi” - mówi dr Ishwar Singh z Lincoln University. 

Badacze z Wielkiej Brytanii wyprodukowali więc najpierw serię syntetycznych wersji naturalnego antybiotyku o nieco zmienionej budowie, ułatwiającej syntezę związku w laboratorium.

W testach laboratoryjnych tak uzyskane substancje okazały się skuteczne w zwalczaniu opornych na antybiotyki bakterii. Następnie jedną z uzyskanych wersji zespół z SERI przetestował w leczeniu infekcji u myszy.

Wyniki okazały się doskonałe. Lek nie tylko usunął zakażenie, ale także złagodził przebieg choroby, co nie miało miejsca w grupie kontrolnej, leczonej standardowo stosowanym antybiotykiem - moksyfloksacyną.

„Potrzebujemy zaawansowanej broni, aby walczyć z opornymi na antybiotyki patogenami. Leki, które atakują fundamentalne mechanizmy niezbędne bakteriom do przetrwania, a także redukujące odpowiedź immunologiczną gospodarza, to paląca potrzeba” - mówi dr Lakshminarayanan Rajamani z SERI.

„Nasze wstępne badania pokazują, że zmodyfikowany peptyd prowadzi do spadku liczby bakterii, ale także łagodzi przebieg choroby, co potencjalnie może zwiększać jego przydatność terapeutyczną” - dodaje badacz.

Autorzy publikacji podają dane, według których do 2050 r. na świecie aż 10 mln osób rocznie będzie cierpiało z powodu zakażeń wywoływanych przez oporne na antybiotyki bakterie. Poszukiwanie nowych, skutecznych substancji to zatem priorytetowe zadanie i temat intensywnych badań w instytutach na całym świecie.

„Zamiana naszego sukcesu z uproszczonymi syntetycznymi wersjami antybiotyku w probówce na rzeczywiste infekcje to kwantowy skok w pracach nad nowymi antybiotykami, który przybliża nas do wykorzystania terapeutycznego potencjału uproszczonych tejksobaktyn” - mówi dr Ishwar Singh z University of Lincoln.

Naturalnie, zanim ewentualny lek trafi do aptek, potrzebnych będzie jeszcze wiele testów.

Zespół z Lincoln University planuje teraz poszerzenie swojego zestawu syntetycznych pochodnych naturalnego antybiotyku, które będzie można badać pod kątem ich przydatności. (PAP)

 
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.