Aktualności

Pochodna witaminy B3 dobra dla tętnic

03 kwietnia 2018

Codzienne spożywanie rybozydu nikotynamidu, pochodnej witaminy B3, reguluje ciśnienie tętnicze oraz sprzyja zdrowiu tętnic - informuje pismo "Nature Communications".

Ograniczenie ilości spożywanych kalorii może spowolnić rozwój fizjologicznych objawów starzenia się. Badania prowadzone na muszkach owocowych, nicieniach, gryzoniach, a nawet wśród ludzi wykazały, że zmniejszenie spożycia kalorii o około jedną trzecią może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, a w niektórych przypadkach nawet wydłużyć życie. Z perspektywy zdrowia publicznego takie zalecenie nie byłoby jednak praktyczne, a dla niektórych mogłoby nawet być niebezpieczne.

Naukowcy z University of Colorado Boulder opublikowali badania, które wskazują, że spożywanie rybozydu nikotynamidu, występującego m.in. w mleku, może przynosić podobne korzyści jak ograniczenie kalorii, gdyż uruchamia podobne szlaki biochemiczne.

W badaniach wzięły udział 24 zdrowe i szczupłe osoby w wieku od 55 do 79 lat. Połowa z nich otrzymywała placebo, a połowa suplement w postaci chlorku rybozydu nikotynamidu. Po sześciu tygodniach, w pierwszej grupie placebo zmieniono na suplement, a w drugiej na odwrót.

Autorzy zaobserwowali, że spożywanie 1000 mg rybozydu nikotynamidu dziennie podwyższało o 60 proc. poziom innego związku - dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego (NAD+), który odpowiada za aktywację sirtuin, enzymów odgrywających ważną rolę w procesach starzenia się. Ich poziom spada wraz z wiekiem. Ograniczenie spożycia kalorii mobilizuje z kolei organizm do tworzenia rezerw tego enzymu.

U 13 uczestników z łagodnym nadciśnieniem po zastosowaniu suplementu ciśnienie skurczowe obniżyło się o około 10 jednostek, co zdaniem badaczy może przekładać się na zmniejszenie ryzyka zawału o 25 proc. Jednocześnie nie zaobserwowano żadnych poważnych skutków ubocznych.

Związki naśladujące działanie ograniczenia kalorii, takie jak rybozyd nikotynamidu, mogą nie tylko podwyższać poziom enzymu, który tracimy wraz wiekiem, ale być może także stymulować aktywność enzymów pomagających chronić organizm przed stresem i sprzyjać zdrowemu starzeniu się - komentują autorzy. (PAP)

 
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.