Aktualności

Pierwszy polski produkt biotechnologiczny wdrożony w USA

12 czerwca 2018

Pierwszy produkt biotechnologiczny Grupy Polpharma zostanie zgłoszony do rejestracji w USA w I kw. 2019 r. a wdrożony w 2020 r. – podała firma. Na rynku europejskim ma być wdrożony rok później. Polpharma zainwestowała w biotechnologię już ok. 700 mln zł.

Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej i CSR Polpharma SA, Magdalena Rzeszotalska w rozmowie z PAP poinformowała, że będzie to lek stosowany w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej oka. „Będzie to pierwszy polski produkt biotechnologiczny wdrożony w USA” – podkreśliła.

W poniedziałek w Gdańsku po spotkaniu z minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigą Emilewicz Polpharma poinformowała, że w sektor biotechnologiczny planuje zainwestować ok. 2 mld zł i stworzyć ok. 800 miejsc pracy. W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym od kilku lat działa jeden z najnowocześniejszych ośrodków badań i rozwoju oraz produkcji leków biologicznych w Europie. Firma poinformowała, że „trzy produkty są w zaawansowanej fazie rozwoju a kolejne na wczesnych etapach prac rozwojowych”.

Przewodniczący Rady Nadzorczej Polpharmy Jerzy Starak powiedział podczas briefingu prasowego, że pierwszy produkt biotechnologiczny Grupy Polpharma zostanie zgłoszony do rejestracji w USA w pierwszym kwartale 2019 roku. Na rynek amerykański produkt ma być wdrożony w 2020 r. a na rynek europejski - rok później. „W USA patent wygasa wcześniej, w Europie możemy to zrobić dopiero rok później” - wyjaśnił. Wyraził nadzieję, że „nie zmieni się terapia, bo jak się zmieni to inwestycja będzie dużo dłużej się zwracała”.

Starak zapowiedział, że następny produkt biotechnologiczny Polpharmy, lek na stwardnienie rozsiane zostanie zgłoszony do rejestracji w USA w 2021 roku a zostanie wdrożony na rynku amerykańskim w 2022 roku. Zaznaczył, że prace nad jednym produktem trwają około ośmiu lat.

Polpharma jest największa polską firma farmaceutyczną, która od 2010 r. inwestuje w strategicznym dla polskiej gospodarki sektorze biotechnologicznym. Jako jedyna w Polsce obejmuje w swoich działaniach cały biotechnologiczny łańcuch wartości, od rozwoju innowacyjnych linii komórkowych (w należącej do Grupy spółce Bioceros w Utrechcie w Holandii), poprzez rozwój produktu i procesu oraz produkcję w oddziale Polpharma Biologics w Gdańsku, po produkcję w dużej skali, która będzie realizowana w nowobudowanej fabryce w Duchnicach pod Warszawą.

Rzeszotalska w rozmowie z PAP wyjaśniła, że biotechnologia polega na wykorzystaniu żywych organizmów, komórek ssaczych czy komórek bakteryjnych do tego, aby wytwarzały lek, który jest o wiele bardziej skuteczny w zakresie ciężkich chorób, jak nowotwory, łuszczyca, stwardnienie rozsiane. „W tych schorzeniach leki pochodzenia chemicznego nie okazywały się dostatecznie skuteczne” – dodała.

Minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz podczas briefingu oceniła, że w ośrodku Polpharmy w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym „powstaje polska biotechnologia”. „To tutaj powstaje nowa generacja leków, które – jak oceniła – są bardziej skuteczne, bardziej dostosowane do potrzeb pacjenta i kompletnie nieszkodliwe” - wskazała. Wyraziła nadzieję, że „to sprawi, że w horyzoncie najbliższych dekad (…) Polska stanie się biotechnologicznym hubem Europy a na pewno Europy Środkowo-wschodniej”.

Zaznaczyła, że „rząd wspiera plany inwestycyjne Polpharmy od wielu lat, udzielając kolejnych pozwoleń na działalność spółki na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej”. Przypomniała, że „możliwość realizacji inwestycji w specjalnej strefie ekonomicznej to przywileje podatkowe”.

Zaznaczyła, że Polpharma jest też beneficjentem kilkunastu grantów udzielonych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. „Skuteczność w sięganiu w ambitnej i trudnej procedurze grantowej to też dowód tego, czy nasze firmy będą w stanie konkurować z firmami zachodnioeuropejskimi” – dodała. Zwróciła uwagę, że „Polska coraz częściej jest wybierana także przez globalnych graczy biotechnologicznych ze względu na jakość pracowników, informatyków, biotechnologów”.

Starak podczas briefingu żartobliwie przyznał, że „to trochę szaleństwo, to, co firma planuje”. Spółka poinformowała, że do tej pory na inwestycje w sektorze biotechnologicznym wydała ok. 700 mln zł. W następnych latach planuje wydać na rozwój produktów oraz infrastruktury badawczej i produkcyjnej ok. 1,3 mld zł. Łączne inwestycje spółki w wysokości 2 mld zł w dziedzinie biotechnologii do 2022 roku mają umożliwić stworzenie ok. 800 miejsc pracy i przyczynić się do rozwoju polskiej gospodarki opartej na wiedzy.

„W najbliższych latach zamierzamy skupić się na dokończeniu naszej inwestycji w nową fabrykę leków biotechnologicznych w Duchnicach” – mówił. Fabryka ma być uruchomiona w 2020 roku. „To największa inwestycja Grupy Polpharmy i jedna z największych fabryk biotechnologicznych w Europie środkowo-wschodniej” – dodał. Ma produkować na skalę komercyjną z przeznaczeniem na cały świat. Ma tam powstać do 500 miejsc pracy.

Zakłada się, że inwestycje Polpharmy pozwolą na rozwój sektora biotechnologicznego w Polsce, globalizację polskich produktów biotechnologicznych, rozwój kompetencji polskich kadr oraz budowę partnerstw naukowych i biznesowych.

Grupa Polpharma jest liderem polskiego rynku farmaceutycznego w obszarze leków generycznych czyli leków pozyskiwanych w drodze syntezy chemicznej. Należy do grona 20 największych firm generycznych na świecie. Zatrudnia ponad 7 tys. osób w Polsce i na świecie. Posiada siedem zakładów produkcyjnych w Polsce, Rosji i Kazachstanie oraz siedem ośrodków badań i rozwoju. Portfolio Grupy Polpharma obejmuje około 600 produktów, a kolejnych 200 znajduje się w fazie rozwoju. (PAP)

 
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.