Aktualności

Pierwsze dentobusy

30 kwietnia 2018

Wojewoda lubuski przekazał w piątek dentobus firmie, która zawarła umowę z NFZ na świadczenie usług z jego wykorzystaniem. Mobilne gabinety dentystyczne to pomysł ministerstwa zdrowia na poprawę zdrowia jamy ustanej i zębów u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Resort zakupił 16 specjalistycznych pojazdów dla każdego z województw. Cena jednego to ok. 1,5 mln zł. Środki na nie pochodzą z budżetu państwa i są przewidziane w uchwalonej we wrześniu ub. roku ustawie o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.

"Zostało zakupionych 16 takich dentobusów, które są kompletnymi gabinetami dentystycznymi, z pełnym wyposażeniem, z rentgenem, z tym wszystkim, co trzeba robić, aby opiekować się tymi pacjentami, którzy potrzebują specjalistycznej opieki. To jest bardzo istotne i bardzo ważne z punktu widzenia właśnie dotarcia do tych wszystkich miejsc, gdzie tej opieki bardzo brakuje" – powiedział wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Wojewoda przypomniał, że 90 proc. polskich dzieci jest zagrożonych próchnicą i taka sytuacja jest także w woj. lubuskim. Dyr. Wydziału Zdrowia Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Bożena Chudak przekazała, że w woj. lubuskim umowy na świadczenia dentystyczne dla dzieci ma ok. 100 gabinetów, co nie jest wystarczającą liczbą.

W dentobusie będzie odbywała się kompleksowa diagnostyka i leczenie, a także działalność profilaktyczna i edukacyjna, by zwiększyć świadomość rodziców i samych dzieci, jak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, czy nawyki żywieniowe.

Dentobus w woj. lubuskim będzie wykorzystywała firma Dental-Med z Bytomia Odrzańskiego. Umowa z NFZ będzie obowiązywała od 1 maja do 30 czerwca 2022 r. Wartość kontraktu do końca tego roku to 189 tys. zł.

Justyna Niedzielska z Dental-Med przekazała, że mobilny gabinet będzie przyjmował pacjentów sześć godzin dziennie, przez pięć dni w tygodniu, a harmonogram jego pracy będzie ustalany z NFZ i publikowany m.in. na stronie internetowej. Będą też akcje promocyjne w miejscach jego postoju oraz współpraca ze szkołami.

"Ten samochód jest wyposażony we wszystko to, co znajduje się w normalnym gabinecie stomatologicznym" – dodała Niedzielska.

Na początek dentobus przyjedzie 8 maja do szkoły w Bytomiu Odrzański, gdzie z jego usług ma skorzystać ok. 600 dzieci. Niedzielska oceniła, że pozostanie tam przynajmniej tydzień.

Badania epidemiologiczne w ostatnich latach wykazują, że ponad połowa polskich trzylatków ma próchnicę - średnio dwa zęby z ubytkami próchnicowymi. Odsetek ten narasta z czasem - w przypadku 18-latków próchnicę ma już 90 proc. - średnio siedem zębów z ubytkami próchnicowymi. (PAP)

 
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych przeze mnie w toku rejestracji w zakresie dostępu i korzystania z Portalu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach edukacyjnych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Wyrażam zgodę na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, 827, 1198, z 2015 r. poz. 1069).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.