Aktualności

Odkryto nowy typ raka płuc

26 czerwca 2018

Dzięki odkryciu nowej odmiany drobnokomórkowego raka płuca (SCLC) możliwe będzie lepsze dopasowanie metod leczenia do konkretnego pacjenta – informuje pismo ”Genes & Development”.

Jak wiadomo, istnieją setki nowotworów, wywodzących się z różnych tkanek, mających odmienną złośliwość, zdolność do tworzenia przerzutów, aktywność genów czy podatność na leczenie.                                   

Szczególnie frustrujące dla onkologów jest to, że dany lek może dawać świetne wyniki u jednego pacjenta, a nie pomagać czy wręcz szkodzić innemu, pozornie z tą samą chorobą. Stąd dążenie do znalezienia specyficznych, biologicznych cech pozwalających dokładniej klasyfikować nowotwory.

Szczególnie niebezpieczny jest drobnokomórkowy rak płuca (SCLC), dla którego nie udało się opracować specyficznej metody leczenia. Często daje on wczesne przerzuty. Mimo chemioterapii, radioterapii czy zabiegu chirurgicznego tylko 6 proc. pacjentów przeżywa 5 lat od momentu rozpoznania. SCLC stanowi około 10-15 proc. wszystkich nowotworów płuca.

Analizującemu aktywność genów w guzach SCLC zespołowi doktora Christophera Vakoca z Cold Spring Harbor Laboratory udało się odkryć nietypowy charakter tej aktywności w około 20 proc. próbek. Stwierdzono niedobór markerów neuroendokrynnych w komórkach neuroendokrynnych płuc (ten typ komórek uważany jest za źródło SCLC).

Posługując się metodą edycji genów CRISPR, Vakoc i współpracownicy odkryli, że czynnik transkrypcyjny o nazwie POU2F3 ulega ekspresji wyłącznie w guzach SCLC z niskim poziomem markerów neuroendokrynnych. Okazuje się, że ta odmiana postaci guzów pochodzi od oddzielnej klasy komórek – komórek orzęsionych (tuft cells).

Opracowywanie leków specyficznie ukierunkowanych na POU2F3 może być szczególnie skuteczne w podgrupie pacjentów z nowotworami, u których dochodzi do wysokiej ekspresji tego czynnika transkrypcyjnego. Niedługo można się spodziewać pierwszych badań na myszach.

Autorzy badań chcą w podobny sposób poszukać nowych odmian raka trzustki, mając nadzieję, że znajdą specyficzne cele dla leków. (PAP)

 

 
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.