Aktualności

Odchudzanie we dwoje

05 lutego 2018

Gdy jedna osoba z pary próbuje zrzucić kilka kilogramów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że drugiej też nieco ubędzie, nawet jeśli nie będzie się aktywnie odchudzać – wynika z badania opublikowanego w magazynie „Obesity”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Connecticut (USA) dowiedli, że efekty odchudzania się mogą być zaraźliwe. Badacze wykazali, że partnerzy odchudzających się osób również tracą na wadze, choć wcale się o to nie starają.

Specjaliści przez pół roku śledzili losy 130 mieszkających razem par – sprawdzali, jak zmienia się ich masa ciała. Część z partnerów usiłowała schudnąć, uczestnicząc w ustrukturalizowanym programie utraty wagi lub odchudzając się na własną rękę. Ich drugie połowy nie podejmowały żadnych działań w tym kierunku. Mimo to po upływie sześciu miesięcy około jedna trzecia z nich ważyła o 3 proc. mniej, niż na początku.

"Gdy jedna osoba zmienia swoje zachowanie, ludzie wokół niej też je zmieniają. Nieważne, czy pacjent znajduje się pod opieką pracownika służby zdrowia, dołącza do społeczności typu Strażnicy Wagi, czy próbuje sam zejść z wagi - jego nowe, zdrowe zachowania służą innym osobom w jego otoczeniu" – mówi koordynatorka badania, prof. Amy Gorin.

Naukowcy zaobserwowali, że partnerzy odchudzających się osób chudli nawet w ten sam sposób, co one – w stałym tempie lub skokami. Jeśli jedna osoba z pary miała trudności ze zrzuceniem kilogramów, druga też je miała. Jeśli przychodziło jej to łatwo, druga również chudła bez problemu. Odchudzanie się było jak efekt domina – twierdzą badacze.

W przyszłych badaniach specjaliści chcą sprawdzić, czy ta sama zależność (współchudnięcie) dotyczy innych osób mieszkających razem, np. przyjaciół, współlokatorów lub członków rodziny.

O badaniu można przeczytać pod adresem: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/oby.22098/full

 
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.