Aktualności

Mały chip regeneruje narządy

09 sierpnia 2017

Niewielkie, oparte na nanotechnologii urządzenie wystarczy przyłożyć do tkanki, aby nastąpiła jej regeneracja – informują naukowcy z Ohio State University. W eksperymencie na myszach twórcy wynalazku odbudowali w ten sposób naczynia krwionośne w chorej nodze zwierzęcia.

Tissue Nanotransfection (TNT) to nazwa technologii opisanej w periodyku „Nature Nanotechnology”, która według jej twórców pozwala na uzyskanie praktycznie dowolnych komórek oraz regenerację tkanek i narządów zniszczonych chorobą czy starością.

Badacze wykorzystują do tego komórki skóry. „Pokazaliśmy, że skóra to żyzna gleba, na której możemy wyhodować elementy dowolnego organu, który uległ uszkodzeniu” - tłumaczy dr Chandan Sen, dyrektor Ohio State University Center for Regenerative Medicine & Cell Based Therapies.

Naukowiec wyjaśnia, że można tego dokonać „pojedynczym dotknięciem”. Mierzący ok. 2 cm chip działa bowiem w ten sposób, że po przyłożeniu go do tkanki, pod wpływem krótkiego impulsu elektrycznego, transportuje do komórek DNA lub RNA. Cząsteczki te zmieniają dorosłe komórki jednego typu w komórki innego, wybranego rodzaju.

„Cały proces zajmuje ok. sekundy, jest nieinwazyjny i po zabiegu pacjent jest wolny. Nie zostaje z chipem, a komórki zaczynają zmieniać swój program” - wyjaśnia dr Sen.

Na pierwszy rzut oka trudno w to wszystko uwierzyć. Jednak zespół z Ohio opisał eksperyment na myszy z uszkodzonymi naczyniami krwionośnymi w nodze. Dzięki zabiegowi w ciągu tygodnia w chorej kończynie pojawiły się nowe naczynia i nogę udało się uratować.

Równie zaskakujący był wynik kolejnego doświadczenia. Tym razem w ciele żywej myszy po udarze naukowcy zamienili komórki skóry w komórki nerwowe, które wszczepili gryzoniowi do mózgu. Terapia pomogła zwierzęciu wrócić do zdrowia.

Naukowcy przyznają, że nie do końca rozumieją jeszcze wszystko, co się dzieje w czasie zabiegu. "Tak naprawdę byliśmy nawet zaskoczeni tak dobrymi wynikami - mówi jeden z twórców technologii, prof. L. James Lee. - W moim laboratorium prowadzimy dalsze badania, aby zrozumieć działający mechanizm i jeszcze go ulepszyć. Zatem to dopiero początek".

Już w przyszłym roku badacze planują rozpoczęcie testów z udziałem ludzi.(PAP)

 
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych przeze mnie w toku rejestracji w zakresie dostępu i korzystania z Portalu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach edukacyjnych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Wyrażam zgodę na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, 827, 1198, z 2015 r. poz. 1069).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.