Aktualności

Leki na zgagę mogą być przyczyną wielu chorób

04 czerwca 2019

Leki z grupy inhibitorów pompy protonowej (PPI), często przepisywane w leczeniu zgagi, refluksu żołądkowego i wrzodów żołądka, mają związek z chorobami serca i nerek, rakiem żołądka i innymi chorobami – informuje „British Medical Journal” (BMJ).

Wyniki wcześniejszych badań sugerowały, że przyjmowanie tych popularnych (także w Polsce) leków ma związek ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnego zgonu - tym większym, im dłużej są stosowane. Nie było jednak jasne, dlaczego tak się dzieje.

Teraz naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis oraz Veterans Affairs St. Louis Health Care System powiązali długotrwałe przyjmowanie PPI z groźnymi chorobami układu krążenia, przewlekłą chorobą nerek oraz rakiem górnego odcinka przewodu pokarmowego. Okazało się również, że ryzyko wzrasta wraz z czasem stosowania PPI, nawet gdy leki są przyjmowane w małych dawkach.

Ponad 15 milionów Amerykanów przyjmuje PPI przepisane im przez lekarzy. Ponadto wiele milionów kupuje tego rodzaju leki bez recepty i bierze je bez konsultacji z lekarzem, często przez bardzo długi czas.

"Przyjmowanie PPI przez wiele miesięcy lub lat nie jest bezpieczne, a teraz mamy wyraźniejszy obraz następstw zdrowotnych związanych z długotrwałym stosowaniem PPI" - powiedział główny autor badania prof. Ziyad Al-Aly. Przeprowadził on kilka badań łączących PPI z przewlekłą chorobą nerek i zwiększonym ryzykiem śmierci.

Inni badacze zupełnie niezależnie powiązali PPI z odmiennymi problemami zdrowotnymi, takimi jak demencja, złamania kości i zapalenie płuc.

Inhibitory pompy protonowej takie jak esomeprazol, lanzoprazol, omeprazol, pantoprazol i rabeprazol przynoszą pacjentom ulgę dzięki redukcji wydzielania kwasu żołądkowego. Należą do leków najczęściej stosowanych w USA.

Podczas badań naukowcy przejrzeli zanonimizowaną dokumentację medyczną w bazie danych prowadzonej przez U.S. Department of Veterans Affairs. Analizując dane medyczne uzyskane od lipca 2002 r. do czerwca 2004 r., zidentyfikowali oni 157 625 osób (głównie mężczyzn rasy bialej w wieku 65 lat i starszych), którym przepisano PPI - oraz 56 842 osób, którym przepisano inną klasę leków hamujących wydzielanie kwasu, znanych jako blokery H2. Obserwowano łącznie 214 467 pacjentów przez okres do 10 lat.

Jak się okazało, ryzyko zgonu w grupie przyjmującej PPI było większe o 17 proc. w porównaniu z grupą przyjmującą blokery H2. Wskaźnik śmiertelności dla PPI wynosił 387 na 1000 osób, a dla blokerów H2 - 342 na 1000, zatem przyjmowanie PPI spowodowało zwiększenie liczby zgonów o 45 na 1000 osób.

"Biorąc pod uwagę miliony ludzi regularnie przyjmujących PPI, co roku przekłada się to na tysiące przypadków zgonów" - powiedział Al-Aly, nefrolog i epidemiolog kliniczny.

Stosowanie PPI było związane ze zgonami spowodowanymi chorobami układu krążenia, przewlekłą chorobą nerek i rakiem górnego odcinka przewodu pokarmowego. 15 na 1000 stosujących PPI osób zmarło z powodu choroby serca; cztery na 1000 - przewlekłej choroby nerek, zaś dwie na 1000 - z powodu raka żołądka.

Ponadto badanie wykazało, że ponad połowa osób przyjmujących PPI robiła to bez uzasadnionej potrzeby medycznej. W tej grupie zgony związane z PPI były jeszcze częstsze: prawie 23 osoby na 1000 umierało z powodu chorób serca, niemal pięć na 1000 z przewlekłej choroby nerek, a trzy - raka żołądka.

Badanie wykazało również, że ponad 80 proc. użytkowników PPI stosowało niskie dawki leku na receptę lub równoważne dawkom oferowanym w wersjach dostępnych bez recepty. "Sugeruje to, że ryzyko może nie ograniczać się do PPI na receptę, ale może również wystąpić przy (niższych) dawkach dostępnych bez recepty" - powiedział prof. Al-Aly.

(PAP)

 
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.