Aktualności

Leki biopodobne w UE przyniosą do 2020 r. 33,4 mld euro oszczędności

12 czerwca 2019

W ośmiu krajach UE, m.in. we Francji i Niemczech, wprowadzane od ponad 10 lat leki biopodobne do 2020 r. mogą przynieść oszczędności dla budżetu opieki medycznej sięgające 33,4 mld euro – mówili specjaliści podczas konferencji „Medicines for Europe", która rozpoczęła się w Warszawie.

Organizacja „Medicines for Europe” zrzesza producentów leków generycznych (odtwórczych) i tzw. leków biopodobnych (biosimilarów). Leki te wprowadzane są przez firmy farmaceutyczne jak tylko wygasną prawa ochrony intelektualnej na preparaty oryginalne (nazywane też referencyjnymi). Przykładowo, generyki wykorzystywane w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi stosuje w Europie 50 mln pacjentów, a leki przeciwcukrzycowe - 20 mln.

Prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF) Krzysztof Kopeć powiedział w rozmowie z PAP, że w ostatnich latach szczególnie duże jest zainteresowanie lekami biologicznymi równoważnymi. Zawierają one np. hormony wzrostu, insulinę oraz przeciwciała monoklonalne i są stosowane w onkologii, reumatologii, endokrynologii i gastroenterologii.

Podczas obrad przypomniano, że pierwsze leki biopodobne wprowadzono w Unii Europejskiej w 2006 r. Od tego czasu stosowanych jest już kilkadziesiąt takich preparatów, które – przekonywali specjaliści – są równie skuteczne i bezpieczne jak referencyjne leki biologiczne. Zatwierdza je i dopuszcza do użycia Europejska Agencja Leków (EMA).

„Leki biologiczne równoważne mają jednak tę zaletę, że są tańsze, przy zachowaniu tej samej jakości (...). Przykładowo adalimumab, stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, wrzodziejącego zapalenia jelita czy łuszczycowego zapalenia stawów, kosztował ponad 4 tys. zł, a po wprowadzeniu w naszym kraju jego odpowiednika w styczniu 2019 r., cena tego preparatu spadła ponaddwukrotnie” – powiedział Krzysztof Kopeć.

Z przedstawionych podczas konferencji danych wynika, że do 2020 r. leki generyczne i biopodobne będą stanowiły 80 proc. rynku pod względem wielkości sprzedaży oraz 28 proc. według wartości (różnica ta wynika z tego, że są one zwykle dużo tańsze - PAP).

Leki biorównoważne od czasu ich wprowadzenia w 2006 r. w ośmiu krajach UE, m.in. we Francji i Niemczech, mogą przynieść do 2020 r. oszczędności dla budżetu opieki medycznej sięgające 33,4 mld euro. Z kolei według wyliczeń IQVIA, w latach 2016–2020 systemy ochrony zdrowia w krajach EU-5 (Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech i Hiszpanii) mogą zaoszczędzić ponad 10 mld euro.

Zdaniem Krzysztofa Kopcia leki biorównoważne powinny być jak najszybciej wprowadzane do leczenia, jak tylko zostaną zarejestrowane przez Europejską Agencję Leków. „Każdy dzień zwłoki to strata dla budżetu, postulujemy zatem szybką ścieżkę wprowadzania biosymilarów do refundacji” - dodał. Uważa on, że wystarczy dopuścić kilka podobnie działających leków, a ich cena i tak spadnie, nie trzeba jej negocjować i przedłużać całej procedury.

Ryzykowna jest też nadmierna presja obniżenia cen leków. „Zbyt niska cena leków biorównoważnych może sprawić – przekonuje prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego - że producent nie będzie zainteresowany wprowadzaniem takich leków. (...) Może być też tak, że nie będzie efektu niższej ceny, bo na rynku pozostanie jedynie monopolista, który narzuci wyższą cenę leku”.

Krzysztof Kopeć zwrócił uwagę, że publiczne wydatki na leki w Polsce są najniższe w Europie. „Przy uwzględnieniu zamożności kraju mierzonej poziomem PKB, udział publicznych wydatków na leki w przypadku Polski jest najniższy spośród krajów europejskich. Na Węgrzech, Słowacji i w Czechach jest on dwa razy większy” - dodał.

Prezes PZPPF przypomniał, że inwestycja w leki jest opłacalna. Powołał się na raport IQVIA „Finansowanie ochrony zdrowia w kontekście efektów społeczno-gospodarczych”, w którym wyliczono, że jest ona ponad trzykrotnie bardziej efektywna niż inne wydatki zdrowotne. „Zwiększenie o 10 proc. wydatków na leki przynosi taką samą poprawę wskaźników zdrowotnych co zwiększenie o 10 proc. wydatków na pozostałe świadczenia zdrowotne. Tylko że kwota, która stanowi 10 proc. wydatków na leki jest kilkakrotnie niższa od 10 proc. wydatków na pozostałe świadczenia zdrowotne” - tłumaczył.

Według Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, dostępność terapii biologicznych w Polsce jest gorsza niż w innych krajach UE. „Nie wiadomo gdzie znikają pieniądze uzyskane z niższej ceny leków biorównoważnych. Tymczasem powinny być przeznaczane na zwiększenie dostępności do leczenia, żeby można było objąć nim większą grupę chorych, przez dłuższy okres terapii, w nowych wskazaniach i wcześniejszych liniach leczenia” - podkreślił Krzysztof Kopeć.

Prezes komitetu wykonawczego organizacji „Medicines for Europe” Marc Alexander Mahl uważa, że zrównoważony rozwój systemów opieki zdrowotnej stanowi wyzwanie dla wielu rządów, płatników, ubezpieczycieli i pacjentów. Podkreśla on, że „czynniki demograficzne i epidemiologiczne, takie jak starzejące się społeczeństwa oraz zwiększone obciążenie chorobami cywilizacyjnymi, w coraz większym stopniu ograniczają publiczne i prywatne budżety opieki zdrowotnej”. (PAP)

 
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.