Aktualności

Internetowe Konto Pacjenta faktem

23 lipca 2018

Wprowadzenie Internetowego Konta Pacjenta (IKP) - zakłada uchwalona przez Sejm nowelizacji ustawy. Przepisy przewidują możliwość wysyłkowej sprzedaży leków na receptę osobom niepełnosprawnym. Ponadto w myśl ustawy, umowy na AOS mają być wydłużone do końca 2019 r.

Dzięki IKP każdy pacjent będzie miał dostęp online do informacji m.in. o otrzymanych receptach, skierowaniach, zleceniach na wyroby medyczne, udzielonych świadczeniach oraz ich koszcie, dokonanych wyborach lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej, e-zwolnieniach. Za pośrednictwem IKP pacjent będzie mógł też m.in. upoważnić inną osobę do dostępu do swoich danych medycznych lub informacji o stanie zdrowia.

Ponadto ustawa ma wprowadzić jednolite standardy dla systemów informatycznych szpitali i jednostek prowadzących rejestry medyczne.

Wysyłkowa sprzedaż leków Rx osobom niepełnosprawnym

Ustawa zawiera również zapisy, które wzbudziły wiele kontrowersji, umożliwiające wysyłkową sprzedaż leków na receptę osobom niepełnosprawnym. Przypomnijmy, że poselska poprawka w tej sprawie zgłoszona i przyjęta podczas pierwszego czytania projektu noweli ustawy. Środowisko aptekarzy – skupione w samorządzie zawodowym wyraźnie sprzeciwia się temu zapisowi. Na rynku aptecznym pomysł ten zyskał również zwolenników – swoje poparcie wyraził m.in. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET. Wątpliwości zgłaszali również posłowie opozycji podczas prac nad projektem.

Szpitale razem kupią leki

W ustawie są też inne zapisy, które budzą kontrowersje. Ustawa wprowadza możliwość wspólnego zakupu leków i wyrobów medycznych przez szpitale. Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ mają być zobowiązani do monitorowania przetargów na produkty podlegające refundacji.

- Nowe przepisy pozwalają Funduszowi na wspólne zakupy leków na terenie województwa. Chodzi o grupowe zakupy, budowanie siły zakupowej, ponieważ wtedy ma się lepszą pozycję w stosunku do firm farmaceutycznych - podkreślał wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Konkursy na AOS przesunięte

Wydłużenie do końca 2019 r. umów z NFZ na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) - przewiduje inna z poprawek wprowadzonych do ustawy podczas pierwszego czytania projektu.

Wydłużenie umów zapowiadał minister zdrowia Łukasz Szumowski pod koniec czerwca. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Źródło:

http://www.politykazdrowotna.com/34659,sejm-uchwalil-ustawe-dotyczaca-ikp

 

 

 
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.