Aktualności

Genom w dłoni

30 stycznia 2018

Powstał zminiaturyzowany, mieszczący się w dłoni aparat do sekcjonowania ludzkiego genomu. Podręcznymi urządzeniami można już badać poziom cholesterolu i glukozy, teraz nadszedł czas badanie genomu ludzkiego.

Nature Biotechnology” twierdzi, że miniaturowy sekwencjoner ludzkiego DNA zrewolucjonizuje medycynę, ponieważ będzie można go wykorzystać w zwykłym gabinecie lekarskim. Jest to zasługa rewolucji w sekwencjonowaniu genomu człowieka.

Na przestrzeni lat znacznie usprawniono sekwencjonowanie ludzkich genomów, które staje się coraz tańsze, a przez to bardziej dostępne. W 2007 r. koszt rozszyfrowania DNA jednego człowieka nie przekraczał 70 mln dolarów. W 2010 r. cena tego badania spadła do 100 tys. dolarów, a w latach 2011-2013 zmniejszyła się do zaledwie 3-5 tys. dolarów.

W 2014 r. koszt zsekwencjonowania genomu jednej osoby spadł do zaledwie 1 tys. dolarów, a wkrótce badanie będzie jeszcze tańsze. „New York Times” prognozuje, że genom dowolnej osoby będzie można odczytać za kilkaset dolarów.

Wraz z usprawnieniem badania ludzkiego genomu zmniejszają się rozmiary przeznaczonych do tego urządzeń. Prof. Nicholas Loman z University of Birmingham podkreśla w wypowiedzi dla „BBC News”, że do niedawna potrzebne do tego było dość spore laboratorium, teraz wystarcza aparat mieszący się w kieszeni podobnie jak telefon komórkowy.

„Sekwencjonowanie genomu pacjentów stanie się rutynowe, a niektóre osoby będą to mogły robić nawet we własnym domu” - dodaje brytyjski specjalista.

Zwiększa się również liczba osób, u których zsekwencjonowano DNA. Do końca 2014 r. został on rozszyfrowany u 100 tys. osób. Jednym z pierwszych ludzi, u których zsekwencjonowano cały genom, był amerykańskich naukowiec Craig Venter, szef firmy Celera Genomics. To on znacznie przyczynił się do usprawnienia tych badań.

Przełomowym wynalazkiem było wprowadzenie chipów DNA (mikromacierzy). Polegają one na tym, że na układ półprzewodnikowy nanosi się tysiące fragmentów kwasu deoksyrybonukleinowego. Jeżeli w badanej próbce znajdzie się kawałek DNA komplementarny do jednego z tych fragmentów, to odpowiadające mu pole na chipie jest aktywowane. Dzięki temu możliwe jest błyskawiczne określenie poziomu ekspresji zawartych w próbce genów.

Prof. Matthew Loose z University of Nottingham zwraca uwagę, że zsekwencjonowanie genomu to tylko pierwszy krok do jego zrozumienia. Znacznie trudniejsze jest jego odczytanie i zinterpretowanie. To jest kolejne, jeszcze większe wyzwanie dla badaczy. (PAP)

 
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.