Aktualności

Cukrzycę typu 2 można cofnąć?

14 września 2017

Brytyjski naukowiec twierdzi, że przyczyną cukrzycy typu 2 jest tłuszcz w wątrobie i trzustce. Według niego, przy pomocy zmiany diety, można powrócić do zdrowia nawet przy trwającej 10 lat chorobie.

Prof. Roy Taylor z Newcastle University zapowiedział prezentację rewolucyjnych wyników na temat cukrzycy w trakcie konferencji European Association For The Study Of Diabetes (EASD 2017) w Lizbonie. Swoje tezy badacz popiera prowadzonymi przez prawie przez 40 lat eksperymentami.

"Myślę, że praca ta ma największe znaczenie dla samych pacjentów" - mówi prof. Taylor. "Wielu z nich opisało mi, jak podjęcie niskokalorycznej diety było dla nich jedyną opcją uniknięcia, co jak sądzili – lub jak ktoś im powiedział – nieuniknionej, coraz większej zależności od leków i pogorszenia zdrowia z powodu cukrzycy. Badając podstawowe mechanizmy, mogliśmy pokazać prostotę cukrzycy typu 2" - opowiada naukowiec.

Według uzyskanych przez niego wyników przyczyna schorzenia jest prosta – powoduje je nadmiar tłuszczu w wątrobie i trzustce. Wątroba zaczyna wtedy słabiej reagować na insulinę i wytwarza więcej glukozy oraz zwiększa transport tłuszczu do pozostałych tkanek. W tym czasie tłuszcz w trzustce sprawia, że komórki produkujące insulinę przestają prawidłowo działać.

Testy laboratoryjne dokładnie wykazały, co się dzieje na poziomie komórkowym. Otóż produkujące insulinę komórki trzustki pod wpływem tłuszczu przechodzą w "tryb przetrwania" - żyją, ale nie produkują potrzebnego organizmowi hormonu.

Kolejne badania potwierdzały ten mechanizm. Jedno z nich pokazało, że już po 7 dniach od wprowadzenia przez chorych diety o silnie zmniejszonej liczbie kalorii ilość tłuszczu w wątrobie znacznie spadała, a poziom glukozy mierzonej na czczo wracał do normy. Po 8 tygodniach natomiast spadała ilość tłuszczu w trzustce, a produkcja insuliny stabilizowała się na normalnym poziomie, podobnie jak poziom glukozy. 

Inny projekt przyniósł następne powody do optymizmu. Badacze pokazali, że u większości osób choroba może się cofnąć nawet, jeśli trwała przez 10 lat oraz że normalny metabolizm utrzymuje się przez długi czas, pod warunkiem, że nie dojdzie do zwiększenia wagi.

Badacze twierdzą, że jak dotąd jedynym sposobem na uzyskanie naturalnego powrotu do zdrowia jest odpowiednie odżywianie. Ich zdaniem nie powinno to jednak stanowić większego problemu.

"Co może zaskakiwać, dieta opracowana na potrzeby eksperymentów była lubiana przez uczestników. U większości osób nie wiązała się z głodem czy zmęczeniem, ale gwałtownie powodowała poprawę samopoczucia" - zauważa prof. Taylor.

Badacz ze swoim zespołem opracował dwuetapowy system. W pierwszej fazie stosowana jest niskokaloryczna dieta bez dodatkowych ćwiczeń fizycznych, aby obniżyć watę. Potem następuje precyzyjnie zaplanowane przejście do fazy drugiej – długofalowego utrzymania prawidłowej masy ciała przez umiarkowane ograniczenie kalorii ze zwiększeniem codziennej aktywności fizycznej.

Autorzy tego systemu podają, że kiedy opublikowali szczegóły na swojej stronie, metoda zaczęła być stosowana w warunkach klinicznych i zmotywowane osoby zdołały uwolnić się od cukrzycy i utrzymać normalny poziom glukozy przez kolejne lata. Obecnie trwa kolejne badanie pod kątem możliwości wprowadzenia tej metody do praktyki lekarzy pierwszego kontaktu. (PAP)

 
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych przeze mnie w toku rejestracji w zakresie dostępu i korzystania z Portalu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach edukacyjnych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Wyrażam zgodę na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, 827, 1198, z 2015 r. poz. 1069).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.