Aktualności

Białko w moczu a choroba płuc

01 października 2018

Obecność w moczu drobnocząsteczkowych białek – albumin może wskazywać na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc - informuje „American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”.

Albuminy wytwarzane są przez wątrobę i stanowią ponad połowę białek osocza. Biorą udział w transporcie licznych substancji nierozpuszczalnych w wodzie, na przykład witamin i leków.

Albuminuria, czyli obecność albumin w moczu, jest uznanym objawem chorób nerek. Wskazuje na uszkodzenie śródbłonka - pojedynczej warstwy komórek wyściełających naczynia krwionośne w nerce. Badania wykazały, że uszkodzenie śródbłonka wiąże się z dysfunkcją małych naczyń w całym organizmie, w tym w płucach.

Wiadomo, że mikrokrążenie płucne ma kluczowe znaczenie dla wymiany gazowej i jest upośledzone u pacjentów z POChP, szczególnie z rozedmą płuc. Dlatego naukowcy z Columbia University postanowili sprawdzić, czy powszechnie stosowane i nieinwazyjne badanie poziomu białka w moczu może służyć jako marker zwiększonego ryzyka przewlekłych chorób dolnych dróg oddechowych, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i astma. Wiadomo, że chorzy na POChP często mają problemy naczyniowe dotyczące również innych narządów, w tym serca i nerek.

Naukowcy przeprowadzili badanie, łącząc informacje pochodzące od 31 877 uczestników (średni wiek: 60 lat) z sześciu badań kohortowych finansowanych głównie przez National Heart, Lung and Blood Institute.

Wykluczyli uczestników, u których zdiagnozowano POChP lub astmę po przyjęciu do badań. Obserwowali zmiany w funkcjonowaniu płuc przez 6 lat oraz hospitalizacje z przyczyn oddechowych i śmiertelność przez 15 lat.

Analiza wykazała związek albuminurii z obturacyjną chorobą płuc, częstością hospitalizacji i zgonów oraz pogorszeniem parametrów oddechowych. Te zależności pozostawały znaczące nawet po uwzględnieniu palenia, cukrzycy, nadciśnienia i chorób sercowo-naczyniowych. Co ciekawe, choć wiadomo, że palenie powoduje zarówno uszkodzenie śródbłonka, jak i POChP, wyniki były podobne co u osób niepalących. Nie stwierdzono istotnego związku pomiędzy albuminurią a astmą.

Zdaniem autorów uszkodzenie śródbłonka w płucach może odgrywać ważną rolę w rozwoju i postępie POChP. Mechanizmy stojące za tymi uszkodzeniami i za dysfunkcją mikronaczyń mogą być celem dla nowych terapii opracowanych w celu zapobiegania lub leczenia POChP. Obecnie trwają badania kliniczne mające sprawdzić, czy leki blokujące receptor angiotensyny II (ARB), które hamują postęp choroby nerek mogą również spowalniać postęp rozedmy płuc. (PAP)

 
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.