Index leków

Ostowap D3 Plus

Ostowap D3 Plus, LEK-AM
produkt w bazie ma status nieaktywny
Wskazania:
Profilaktyka i uzupełnianie niedoborów wapnia i witamin wspomagających metabolizm organizmu w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju. Pomocniczo w podstawowym leczeniu osteoporozy u pacjentów, u których występują jednocześnie niedobory witamin i wapnia lub u pacjentów, u których istnieje duże ryzyko wystąpienia takich niedoborów.
Skład:
1 tabl. powl. zawiera 1248 mg węglanu wapnia (co odpowiada 500 mg wapnia) i 400 j.m. witaminy D3, 2500 j.m. octanu retynolu, 50 mg octanu tokoferolu i 100 mg kwasu askorbowego. Preparat zawiera sacharozę i aspartam.
Działanie:
Witamina D3 jest niezbędna w procesie wykorzystania wapnia w budowie kości, poniważ pobudza wchłanianie wapnia i fosforanów oraz przemianę materii w tkance kostnej. Wapń bierze udział w tworzeniu i mineralizacji tkanki kostnej. Warunkuje prawidłowe przewodnictwo nerwowe i kurczliwość mięśni poprzecznie prążkowanych. Utrzymuje równowagę elektrolitową organizmu, wpływa również na sprawność pracy mięśnia sercowego. Uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi, wpływa na katalityczną aktywność szeregu enzymów. Witamina C niezbędna jest do produkcji kolagenu typu I współtworzącego strukturę osteoidu. Witamina A jest konieczna do przebiegu procesu podziałów i różnicowani komórek nabłonka oraz dla wzrostu i prawidłowej budowy kości; pełni funkcję kofaktora w procesie syntezy mukopolisacharydów, które między innymi są składnikami mazi stawowej i chrząstek stawowych. Witamina E przeciwdziała utlenianiu składników komórkowych, zwłaszcza powstawaniu toksycznych nadtlenków nienasyconych kwasów tłuszczowych i aktywnych rodników tlenowych.
Przeciwskazania:
Nadwrażliwość ma składniki preparatu. Jednoczesne podawanie innych preparatów zawierających witaminę A lub witaminę D i jej pochodne (ryzyko przedawkowania). Zwiększone stężenie wapnia we krwi lub zwiększone wydalanie wapnia w moczu. Kamica moczowa. Niewydolność nerek.
Środki ostrożności:
Chorym ze skłonnością do odkładania się złogów mineralnych w drogach moczowych zaleca się przyjmowanie zwiększonej ilości płynów. Należy zachować ostrożność podczas podawania preparatu u pacjentów chorych na sarkoidozę ze względu na ryzyko nasilonego metabolizmu witaminy D do czynnego metabolitu; u tych pacjentów należy kontrolować zawartość wapnia w moczu i osoczu. U pacjentów z niewydolnością nerek stwierdza się zaburzenia metabolizmu witaminy D; należy kontrolować wpływ cholekalcyferolu na homeostazę wapnia i fosforanów; należy wziąć pod uwagę ryzyko zwapnienia tkanek miękkich. Należy stosować ostrożnie u unieruchomionych pacjentów z osteoporozą, ze względu na ryzyko hiperkalcemii. U osób z zaburzonym wchłanianiem jelitowym działanie leku nie występuje lub jest znacząco zmniejszone. W przypadku hiperkacemii lub objawów zaburzenia czynności nerek należy zmniejszyć dawkę lub przerwać stosowanie preparatu. Zaleca się okresowe zmniejszanie dawek lub przerwanie leczenia, jeśli ilość wapnia wydalanego w moczu przekroczy 7,5 mmol/24 h (300 mg/24 h). Ze względu na zawartość aspartamu, preparat nie może być stosowany u pacjentów chorych na fenyloketonurię. Ze względu na zawartość sacharozy, preparatu nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Lek stosowany długotrwale może szkodliwie wpływać na zęby.
Ciąża i laktacja:
Ze względu na brak badań preparat może być stosowany w ciąży i okresie karmienia piersią jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu i dziecka.
Efekty uboczne:
Niezbyt często: hiperkacemia i hiperkalcuria (w przypadku długotrwałego leczenia dużymi dawkami). Rzadko: zaparcia, wzdęcia, nudności, brak łaknienia, wzmożone pragnienie, bóle brzucha; bóle kości; nasilone wydalanie moczu; świąd, wysypka i pokrzywka.
Dawkowanie:
Doustnie. dorośli i dzieci w wieku > 12 lat. 1 tabl./dobę przed lub po posiłku.
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.