Index leków

Kalium effervescens

Kalium effervescens, GlaxoSmithKline Pharmaceuticals
produkt w bazie ma status nieaktywny
Wskazania:
Profilaktyka i leczenie stanów niedoboru potasu. Niedobory potasu w organizmie powstają najczęściej na skutek: podawania leków moczopędnych, glikokortykosteroidów, przewlekłych biegunek, uporczywych wymiotów, przebiegu niektórych chorób nerek. Niedobór potasu towarzyszy także takim chorobom, jak: wtórny hiperaldosteronizm, cukrzyca.
Skład:
1 saszetka dwukomorowa (5 g granulatu) zawiera 782 mg jonów potasowych (20 mmol) w postaci chlorku potasu i wodorowęglanu potasu. Preparat zawiera sacharozę i żółcień chinolinową.
Działanie:
Potas jest kationem wewnątrzkomórkowym biorącym udział w wielu procesach fizjologicznych. Jest głównym czynnikiem warunkującym molalność przestrzeni wewnątrzkomórkowej. Stosunek stężeń potasu w płynie pozakomórkowym i śródkomórkowym wpływa na stopień polaryzacji błony komórkowej, co z kolei odgrywa rolę w przebiegu ważnych procesów komórkowych, takich jak przewodzenie bodźców nerwowych i kurczliwość komórek mięśniowych (w tym również w mięśniu serca) oraz przezbłonowy transport aktywny szeregu substancji z udziałem pompy jonowej ATP-azy Na+/ K+ zależnej. Utrzymanie prawidłowej kaliemii przyczynia się do utrzymywania prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi i zapobiega nadciśnieniu tętniczemu oraz chorobom układu sercowo-naczyniowego (w tym powstawaniu zmian miażdżycowych czy ryzyku udaru mózgu). Ilość potasu wydalanego z moczem jest regulowana przez nerki tak, by zrównoważyć jego podaż, co zapewnia wyrównany bilans potasowy. Po jednorazowym podaniu lub spożyciu większej ilości potasu zaledwie 50% dawki zostaje wydalone z moczem w ciągu kilku godzin. Pomimo tego w surowicy krwi stwierdza się tylko niewielki wzrost kaliemii, większość bowiem podanego jonu potasu przemieszcza się do komórek. W razie wielokrotnej podaży dużej ilości potasu jego wydalanie z moczem wzrasta, najprawdopodobniej w następstwie procesu sekrecji aldosteronu, stymulowanego przez potas. Ponadto wchłanianie potasu z treści jelitowej do krwi prawdopodobnie jest do pewnego stopnia również regulowane i przy wielokrotnej nadmiernej podaży może się zmniejszyć o 50%. Jeżeli zmniejszy się ilość potasu pobieranego z pokarmami, to potas zawarty w komórkach służy jako bufor przeciwdziałający znacznym wahaniom stężenia potasu w surowicy krwi. Niedobór lub zmniejszone wydzielanie aldosteronu jest przyczyną upośledzonego wydalania potasu i zatrzymania go przez nerki. Ostra kwasica upośledza, natomiast przewlekła kwasica lub ostra zasadowica nasilają wydalanie potasu z moczem. Zwiększonemu spożyciu sodu lub w czasie leczenia pętlowymi lekami moczopędnymi towarzyszy zwiększone wydalanie potasu z moczem.
Przeciwskazania:
Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Hiperkaliemia. Ciężka niewydolność nerek z białkomoczem i oligurią. Zmiany zapalne i owrzodzenia błony śluzowej żołądka i (lub) dwunastnicy.
Środki ostrożności:
W przypadku pojawienia się czarnych stolców, fusowatych wymiotów lub silnych bólów brzucha należy przerwać stosowanie preparatu. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku konieczności równoczesnego zastosowania leków moczopędnych oszczędzających potas (np. spironolaktonu, amilorydu, triamterenu), inhibitorów ACE (np. enalaprylu, kaptoprylu) oraz glikozydów nasercowych i NLPZ. U pacjentów z zaburzoną czynnością nerek należy wziąć pod uwagę konieczność zastosowania mniejszych dawek potasu. Preparat zawiera sacharozę - nie powinien być stosowany przez pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. Ze względu na zawartość żółcieni chinolinowej preparat może powodować reakcje alergiczne.
Ciąża i laktacja:
Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Ponieważ nie badano, czy lek przenika do mleka kobiecego, dlatego należy starannie rozważyć jego stosowanie w okresie karmienia piersią.
Efekty uboczne:
Mogą wystąpić: objawy podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego (uczucie pieczenia w żołądku i przełyku, nudności, bóle brzucha, biegunka, zaburzenia dyspeptyczne), hiperkaliemia. Przy proponowanym dawkowaniu i sposobie podawania mało prawdopodobne jest uszkodzenie błony śluzowej przewodu pokarmowego prowadzące do krwawień.
Dawkowanie:
Doustnie. Hipokaliemia nieznacznego stopnia: 1 dwukomorowa saszetka granulatu na dobę. Hipokaliemia znacznego stopnia (w zależności od stopnia niedoboru potasu): 1-3 dwukomorowe saszetki granulatu na dobę.
Granulat z obu komór saszetki wsypać do 0,5 szklanki przegotowanej ciepłej wody i wymieszać. Pić musujący płyn. W celu zmniejszenia drażniącego działania na błonę śluzową przewodu pokarmowego, preparat powinien być przyjmowany powoli, niewielkimi porcjami podczas posiłku lub zaraz po jego spożyciu i popijany dużą ilością wody lub soku owocowego.
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.