Index leków

Calperos D3

Calperos D3, Teva Pharmaceuticals Polska
Wskazania:
Profilaktyka osteoporozy. Profilaktyka stanów niedoboru wapnia i witaminy D.
Skład:
1 tabl. musująca lub 1 saszetka proszku musującego zawiera 500 mg wapnia (w postaci węglanu wapnia) i 200 j.m. (5 µg) witaminy D3. Proszek musujący i tabl. musujące zawierają aspartam, ponadto proszek zawiera sacharozę.
Działanie:
Preparat o skojarzonym działaniu wapnia i witaminy D3. Jony wapnia są niezbędne dla utrzymania prawidłowej czynności układu nerwowego, mięśniowego oraz przepuszczalności błon komórkowych i ścian naczyń krwionośnych. Sole wapnia obecne w kościach stanowią strukturę podporową szkieletu. Wapń w postaci zjonizowanej jest aktywatorem i inhibitorem wielu enzymów biorących udział w procesie krzepnięcia krwi oraz przekazywaniu impulsów nerwowych. Warunkuje prawidłową kurczliwość komórek mięśni gładkich oraz mięśnia sercowego. Witamina D3 zwiększa wchłanianie wapnia w jelitach i resorpcję zwrotną wapnia w kanalikach nerkowych, uczestniczy w regulacji procesu wbudowywania wapnia w struktury kości oraz uwalniania wapnia z tkanki kostnej. Stosowanie wapnia i witaminy D3 zapobiega zwiększonemu wydzielaniu hormonu przytarczyc (PTH), który w przypadku niedoboru wapnia zwiększa resorpcję z kości. Zapotrzebowanie dobowe na wapń wynosi 1200-1500 mg. Zapotrzebowanie dobowe na witaminę D3 u osób dorosłych i dzieci w wieku powyżej 10 lat wynosi 400 j.m. (10 µg). Dobowa, zalecana dawka wapnia u osób w podeszłym wieku wynosi 1500 mg, a witaminy D3 500 j.m. (12,5 µg) - 1000 j.m. (25 µg).
Przeciwskazania:
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Hiperkalcemia lub hiperkalciuria. Kamica nerkowa. Ciężka niewydolność nerek. Fenyloketonuria ze względu na zawartość aspartamu. Dzieci poniżej 4 rż.
Środki ostrożności:
Ostrożnie stosować u pacjentów z kamicą nerkową, niewydolnością nerek, cukrzycą oraz sarkoidozą; u tych pacjentów konieczna jest okresowa kontrola stężenia wapnia i fosforanów w surowicy krwi i w moczu. Pacjentom ze skłonnością do tworzenia się kamieni w drogach moczowych zaleca się przyjmowanie większych ilości płynów. Ostrożnie należy stosować preparat u chorych z nadciśnieniem tętniczym krwi. Podczas długotrwałego stosowania leku należy kontrolować czynność nerek - należy okresowo kontrolować stężenie wapnia we krwi oraz oznaczać stężenie kreatyniny w surowicy. U osób w podeszłym wieku, u których równocześnie stosuje się leczenie glikozydami nasercowymi lub lekami moczopędnymi należy również kontrolować czynność nerek. W przypadku zaburzenia czynności nerek lub wystąpienia hiperkalcemii, dawkę leku należy zmniejszyć lub przerwać stosowanie leku. U osób z zaburzoną czynnością nerek, metabolizm witaminy D3 (cholekalcyferolu) może być zaburzony i w takim przypadku należy zastosować inne, aktywne postacie witaminy D3. Stosowanie większych dawek możliwe jest tylko pod kontrolą w związku, ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia hiperkalcemii z następowym zaburzeniem czynności nerek; u tych pacjentów zaleca się kontrolę stężenia wapnia w surowicy oraz monitorowanie czynności nerek. Proszek musujący zawiera źródło fenyloalaniny (aspartam) w ilości równoważnej 40 mg/saszetkę, może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią. Ponadto zawiera sacharozę w ilości 620 mg/saszetkę, ostrożnie stosować u pacjentów z cukrzycą. Proszek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Ze względu na obecność żółcieni pomarańczowej proszek może powodować reakcje alergiczne. Tabletki musujące zawierają źródło fenyloalaniny (aspartam) w ilości równoważnej 75 mg/tabletkę musującą, mogą być szkodliwe dla pacjentów z fenyloketonurią. Ze względu na obecność żółcieni pomarańczowej tabletki mogą powodować reakcje alergiczne.
Ciąża i laktacja:
Lek może być stosowany w ciąży, w przypadku niedoborów wapnia lub witaminy D3, jedynie pod kontrolą. U kobiet w ciąży, dobowa dawka nie powinna przekraczać 1500 mg wapnia i 600 j.m. (15 µg) witaminy D3. Stosowanie oraz dawkowanie leku w ciąży i okresie karmienia piersią należy ustalać indywidualnie.
Efekty uboczne:
Niezbyt często: hiperkalcemia, hiperkalciuria. Rzadko: nadwrażliwość z objawami takimi jak wysypka, świąd, pokrzywka, a także wzdęcie, nudności, wymioty, zaparcie, biegunka, ból brzucha.
Dawkowanie:
Doustnie. Dorośli i pacjenci w podeszłym wieku: 1-2 saszetki godzinę po posiłku na dobę lub 1-2 tabl. musujące na dobę. Dzieci w wieku 4-10 lat: 1 saszetka lub 1 tabl. musująca na dobę. Dzieci w wieku 10-14 lat: 1-2 saszetki lub 1-2 tabl. na dobę. Sposób podawania: saszetki lub tabl. rozpuścić w pół szklanki zimnej, przegotowanej wody i wypić musujący płyn. Podczas stosowania preparatu należy pić dużo płynów.
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.