Index leków

Vitaminum C GSK

Vitaminum C GSK, GlaxoSmithKline Pharmaceuticals
Wskazania:
Uzupełnianie i zapobieganie niedoborom witaminy C. Wspomagająco w stanach niedoboru żelaza. Uzupełnienie niektórych rodzajów diet (np. diety eliminacyjne).
Skład:
1 tabl. powl. zawiera 200 mg kwasu askorbowego. Preparat zawiera laktozę.
Działanie:
Witamina C (kwas askorbowy) należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Kwas askorbowy jest związkiem o silnych właściwościach redukcyjnych. Bierze udział w wielu procesach oksydacyjno-redukcyjnych, syntezie kolagenu, metabolizmie fenyloalaniny, tyrozyny i kwasu foliowego, adrenaliny, histaminy. Jego obecność jest wymagana przy syntezie kwasów żółciowych, steroidów, karnityny i podczas wchłaniania żelaza. Kwas askorbowy jest niezbędny do prawidłowego tworzenia i rozwoju chrząstki, kości, zębów. Łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego, głównie z jelita czczego. Maksymalne stężenie w surowicy osiągane jest po 2-3 h. W małym stopniu wiąże się z białkami osocza. Wydalany jest głównie przez nerki w postaci metabolitów.
Przeciwskazania:
Nadwrażliwość na składniki preparatu.
Środki ostrożności:
Należy ograniczyć stosowanie leku u osób z kamicą nerkową, znaczną niewydolnością nerek, dną moczanową, cystynurią, niedoborem aktywności G-6-PD, hemochromatozą, talasemią, niedokrwistością syderoblastyczną. Preparat nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lappa) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. U chorych przewlekle dializowanych konieczne jest dodatkowe podanie kwasu askorbowego.
Ciąża i laktacja:
Stosowanie leku w okresie ciąży jest możliwe tylko pod nadzorem lekarza. Kobietom w ciąży nie zaleca się stosowania kwasu askorbowego w dawkach przekraczających ich zapotrzebowanie dzienne (100 mg na dobę), ze względu na możliwość wystąpienia objawów awitaminozy u noworodków. Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku w okresie laktacji - należy rozważyć jego stosowanie w tym okresie.
Efekty uboczne:
Dawki powyżej 1 g (5 tabl.) na dobę mogą być przyczyną biegunki. Długotrwałe stosowanie dawek przekraczających 1 g na dobę u osób z chorobami nerek prowadzi do zwiększonego wydalania szczawianów z moczem, a w konsekwencji do powstawania kamieni szczawianowych w układzie moczowym. Zakwaszenie moczu może być także powodem odkładania kamieni moczanowych i cystynowych.
Dawkowanie:
Doustnie: 1-2 tabl. na dobę (dawkowanie jest uzależnione od zaawansowania niedoboru). W stanach podwyższonego zapotrzebowania na witaminę C: 1 tabl. na dobę. Gdy zalecane są mniejsze dawki witaminy C, można stosować tabletki 100 mg.
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.