Index leków

Vitaminum B6 Teva

Vitaminum B6 Teva, Teva Pharmaceuticals Polska
produkt w bazie ma status nieaktywny
Wskazania:
Zapobieganie hipowitaminozie B6 oraz leczenie niedoboru witaminy B6, niedokrwistości (syderoblastycznych, makro- i mikrocytarnych), leukopenii i drgawek mięśniowych. Leczenie zaburzeń metabolicznych (np. w zespołach złego wchłaniania), drgawek w zespołach dziedzicznego niedoboru pirydoksyny. Wspomagająco w depresji, dystrofii mięśniowej, zespole napięcia przedmiesiączkowego, chorobach skóry (m.in. łojotok, erytrodermia złuszczająca, oparzenia słoneczne), chorobach błon śluzowych (m.in. paradontopatie), cystynurii i nadmiernym wydalaniu szczawianów z moczem, w chorobie popromiennej, zespole hiperkinetycznym u dzieci, alkoholizmie, ostrych zatruciach izoniazydem, w ciąży (leczenie nudności), podczas stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych.
Skład:
1 tabl. zawiera 50 mg chlorowodorku pirydoksyny.
Działanie:
Pirydoksyna - witamina B6 jest koenzymem, który bierze udział w przemianie aminokwasów i syntezie białka - warunkuje aktywność ponad 60 różnych enzymów. Szczególnie ważny jest jej udział w przemianie tryptofanu, w wyniku której powstaje serotonina i kwas nikotynowy. Jest niezbędna w procesie fosforylacji, wpływa na glikogenezę i glikogenolizę w mięśniach, odgrywa ważną rolę w procesach odpornościowych i krwiotwórczych. Zmniejsza wydzielanie prolaktyny. Objawy niedoboru pirydoksyny są niespecyficzne: zmiany skórne, zapalenie języka i błony śluzowej jamy ustnej, napady drgawek, niedokrwistość mikrocytowa niedobarwliwa lub megaloblastyczna, zapalenie wielonerwowe, depresja. Jej brak może sprzyjać rozwojowi kamicy szczawianowej. Pirydoksyna dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Wydala się z moczem, głównie w postaci metabolitów. T0,5 wynosi 15-20 dni.
Przeciwskazania:
Nadwrażliwość na składniki preparatu.
Środki ostrożności:
Preparat nie powinien być stosowany u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy Lappa lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Ciąża i laktacja:
Preparat może być stosowany w okresie ciąży. Pirydoksyna przenika do mleka matki. U matek karmiących może wystąpić zahamowanie laktacji.
Efekty uboczne:
Długotrwałe stosowanie dużych dawek pirydoksyny może prowadzić do rozwinięcia ciężkiej neuropatii obwodowej.
Dawkowanie:
Doustnie. Dorośli: 50-100 mg 3 razy na dobę; zapobieganie powikłaniom neurotoksycznym u leczonych izoniazydem - 50 mg na dobę; zapobieganie podrażnieniom skóry, błon śluzowych i oparzeniom słonecznym 150-200 mg jednorazowo lub w ciągu 10 h po 50-100 mg co 1 h; zapobieganie leukopenii i niedokrwistości 50 mg na dobę; w chorobie popromiennej, nudnościach ciężarnych 50-100 mg na dobę; w cystynurii 50-150 mg 3 razy na dobę (maksymalnie 600 mg na dobę). Dzieci od 2 mż.: 25-150 mg na dobę w 2 dawkach; w homocystynurii do 450 mg na dobę w dawkach podzielonych.
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.