Index leków

Vitaminum B1 Teva

Vitaminum B1 Teva, Teva Pharmaceuticals Polska
Wskazania:
Stany niedoboru witaminy B1. Leczniczo: choroba beri-beri, encefalopatia Wernickego; neuropatie, w tym polineuropatia ruchowo-czuciowa w przebiegu alkoholizmu lub cukrzycy; zespoły bólowe w neurologii i reumatologii (bóle głowy, bóle stawowe i mięśniowe). Profilaktycznie: stany zwiększonego zapotrzebowania na witaminę B1 (niewłaściwa dieta, nadczynność tarczycy, przewlekły alkoholizm, przewlekłe infekcje, przewlekła gorączka, utrzymująca się biegunka, nadmierny wysiłek fizyczny przez długi okres czasu, stany ogólnego osłabienia, wyczerpania fizycznego i umysłowego); odżywianie pozajelitowe; choroby jelit przebiegające z zaburzeniami trawienia i wchłaniania. Wspomagająco: rzadkie wrodzone zaburzenia metaboliczne (choroba syropu klonowego, niedobór karboksylazy pirogronianu, hiperalaninemia); kardiomiopatia alkoholowa; niewydolność mięśnia sercowego; zaburzenia przemiany węglowodanów, szczególnie w cukrzycy - w stanach zagrażającej śpiączki cukrzycowej; zatrucia; półpasiec; rzucawka porodowa; choroby wątroby i dróg żółciowych; śpiączka i hipotermia niewiadomego pochodzenia (podejrzenie encefalopatii Wernickego). Pozajelitowo lek stosuje się zwykle w przypadkach, w których podanie doustne nie jest zalecane (nudności, wymioty, stany przed- i pooperacyjne) lub niemożliwe (stany upośledzonego wchłaniania lub po resekcji żołądka).
Skład:
1 ampułka zawiera 25 mg chlorowodorku tiaminy.
Działanie:
Tiamina - witamina B1. Pod postacią pirofosforanu bierze udział w metabolizmie węglowodanów, w dekarboksylacji α-ketokwasów, kwasu pirogronowego i glutarowego. Działa również jako koenzym dla apoenzymu transketolazy w cyklu pentozowym. Pomaga dostarczyć organizmowi energii, niezbędnej zwłaszcza dla prawidłowej czynności układu nerwowego, mięśni szkieletowych i układu krążenia. Może również służyć jako modulator przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego. Zapotrzebowanie na tiaminę jest proporcjonalne do podaży węglowodanów. Po podaniu domięśniowym bardzo szybko się wchłania. Jest w całości rozprowadzana do tkanek i osiąga duże stężenia w tkance nerwowej (mózg, płyn mózgowo-rdzeniowy), sercu, mięśniach, nerkach i wątrobie. Nie jest magazynowana w organizmie w większych ilościach. Przenika do mleka matki. Nadmiar tiaminy jest wydalany z moczem.
Przeciwskazania:
Nadwrażliwość na tiaminę.
Środki ostrożności:
Preparatu nie podawać dożylnie, ze względu na możliwość wystąpienia tzw. wstrząsu tiaminowego.
Ciąża i laktacja:
Suplementacyjne dawki tiaminy podawane w ciąży nie powodują żadnych działań niepożądanych. Brak doniesień o występowaniu jakichkolwiek działań niepożądanych podczas stosowania zalecanych dawek dobowych u kobiet karmiących piersią.
Efekty uboczne:
Rzadko: reakcje anafilaktyczne, takie jak kaszel, uczucie ucisku w gardle z utrudnionym przełykaniem, pokrzywka, świąd skóry, obrzęk twarzy, warg, powiek, świszczący oddech, trudności w oddychaniu. Bardzo rzadko: niedociśnienie (podczas stosowania dużych dawek); łagodna parestezja (podczas stosowania dużych dawek); łagodny ból w miejscu wstrzyknięcia; wstrząs anafilaktyczny. Częstość nieznana: zwiększone wydalanie moczu. U osób z nadwrażliwością na tiaminę po podaniu leku istnieje ryzyko wystąpienia ciężkiego odczynu uczuleniowego.
Dawkowanie:
Domięśniowo. Profilaktycznie: zwykle 25 mg na dobę. Leczniczo. Dorośli: dawka terapeutyczna wynosi 10-100 mg, do 3 razy na dobę, w zależności od stopnia niedoboru tiaminy; leczenie obejmuje zwykle 15-20 wstrzyknięć, w ciężkich przypadkach czas leczenia do momentu uzyskania poprawy klinicznej jest długi. Choroba beri-beri: 50-100 mg na dobę w dawkach podzielonych, do uzyskania odpowiedzi terapeutycznej (zwykle do 2 tyg.), następnie - 10 mg, 2 razy na dobę. W ciężkich przypadkach niedoboru witaminy B1 dawkę leku można zwiększyć do 200-300 mg np. w leczeniu encefalopatii Wernickiego stosuje się dawkę co najmniej 100-200 mg na dobę przez pierwsze 3 dni (w ciągu pierwszych 12 h dawka może wynosić nawet do 1000 mg). Śpiączka i hipotermia niewiadomego pochodzenia: 50-100 mg. Dzieci. Stany niedoboru witaminy B1: zwykle 10-25 mg na dobę. Wrodzone zaburzenia metaboliczne: 10-20 mg 2 razy na dobę.
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.