Index leków

Vitaminum B compositum

Vitaminum B compositum, Polfa Warszawa
Wskazania:
Profilaktyka i leczenie złożonych niedoborów witamin z grupy B w okresach zwiększonego zapotrzebowania (stany gorączkowe, oparzenia, alkoholizm, ciąża i okres karmienia piersią), w chorobach przewlekłych i wyniszczających, rekonwalescencji, chorobach żołądka i jelit połączonych z zaburzeniami wchłaniania witamin, zaburzeniach trawienia. Wspomagająco w chorobach układu nerwowego, stanach zapalnych błon śluzowych (m.in. warg i jamy ustnej), w czyraczności i trądziku.
Skład:
1 tabl. drażowana zawiera 3 mg witaminy B1, 5 mg witaminy B2, 5 mg witaminy B6, 40 mg nikotynamidu i 5 mg pantotenianu wapnia.
Działanie:
Zespół rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B, biorących udział w procesach przemiany materii. Uczestniczą w procesach zachodzących w organizmie na poziomie komórkowym, m.in. w oddychaniu tkankowym i przemianach mediatorów o.u.n. Tiamina (wit. B1) bierze udział w przemianach węglowodanów, jej niedobór może powodować chorobę beri-beri, zapalenia wielonerwowe, niewydolność krążenia oraz atonię jelit; po podaniu doustnym wchłania się z przewodu pokarmowego i jest rozmieszczana w ustroju - w mózgu, wątrobie, nerkach i tkance mięśniowej, częściowo przenika do mleka kobiecego. Ryboflawina (wit. B2): jej aktywne formy są kofaktorami enzymów oddechowych, są przenośnikami wodoru; jest także obecna w w siatkówce i bierze udział w procesie widzenia zmierzchowego. Niedobór ryboflawiny powoduje wzmożone złuszczanie błony śluzowej warg, zapalenie skóry, niedokrwistość, pękanie kącików warg. Pirydoksyna (wit. B6) bierze udział w przemianach aninokwasów i biosyntezie GABA. Niedobór objawia się drażliwością, nadpobudliwością, łojotokowym zapaleniem skóry, powstawianiem uszkodzeń w kącikach ust. Nikotynamid (wit. PP) jest koenzymem dehydrogenaz przenoszących wodór w oddychaniu tkankowym. Niedobór nikotynamidu powoduje pelagrę, która charakteryzuje się zapaleniem skóry i błon śluzowych przewodu pokarmowego, jamy ustnej i języka; objawom tym towarzyszy także brak łaknienia, nudności, wymioty, biegunka i porfirynuria. Mogą także pojawić się bezsenność, bóle głowy, zaburzenia pamięci. Pantoteinian wapnia - jest składnikiem koenzymu A; bierze udział w metabolizmie cukrów, neoglikogenezie, syntezie i przemianach kwasów tłuszczowych, syntezie porfiryn, steroli i hormonów steroidowych. Wszystkie substancje czynne rozpuszczalne są w wodzie, wchłaniają się z przewodu pokarmowego i nie kumulują się w ustroju, a ich nadmiar wydalany jest w moczu.
Przeciwskazania:
Nadwrażliwość na składniki preparatu.
Środki ostrożności:
Ze względu na zawartość laktozy i sacharozy nie stosować u pacjentów z nietolerancją galaktozy lub fruktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub sacharozy-izomaltazy oraz u pacjentów z zespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy. Ostrożnie stosować u pacjentów z hiperkalcemią, kamicą układu moczowego lub niewydolnością nerek. U pacjentów z zaawansowaną niewydolnością nerek dawkę preparatu należy zmniejszyć do 1 tabl. na dobę.
Ciąża i laktacja:
Przy zachowaniu zalecanych dawek brak przeciwwskazań do stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią. Witamina B1, B2 i nikotynamid przenikają do mleka kobiecego.
Efekty uboczne:
Brak przy stosowaniu zalecanych dawek. Po ich przekroczeniu może wystąpić zaczerwienienie skóry, rumień twarzy, wysypka, pokrzywka, osłabienie, ból głowy, drażliwość, bezsenność, tachykardia, biegunka.
Dawkowanie:
Doustnie: dorośli 3-5 razy na dobę po 1 tabl.; dzieci 1-3 razy na dobę po 1 tabl.
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.