Index leków

Vitaminum A Hasco

Vitaminum A Hasco, Hasco-Lek
Wskazania:
Leczenie objawów awitaminozy A (kseroftalmii), takich jak: niedowidzenie zmierzchowe, suchość, rogowacenie i owrzodzenie rogówki oraz keratomalacja. Uzasadniona klinicznie profilaktyka, (np. u niemowląt i dzieci z zaburzeniami wchłaniania). Pomocniczo w leczeniu odry, chorób skóry z nadmiernym złuszczaniem i rogowaceniem naskórka (łuszczyca, trądzik, rybia łuska), chorób przewodu pokarmowego i dróg oddechowych.
Skład:
1 kaps. miękka zawiera 12 000 j.m. palmitynianu retinolu. 1 ml roztworu zawiera 45 000 j.m. palmitynianu retinolu tj. 1 kropla zawiera około 1607 j.m. palmitynianu retinolu.
Działanie:
Preparat witaminy A. Retinol (witamina A) jest niezbędnym składnikiem warunkującym prawidłowy stan naskórka i błon śluzowych, umożliwiającym różnicowanie i prawidłową czynność tkanki nabłonkowej oraz odgrywającym zasadniczą rolę w procesie widzenia. Ponadto jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tkanki kostnej i mineralizacji kości oraz właściwej czynności nabłonka filtracyjnego kłębuszków nerkowych. Niedobór witaminy A wywołuje zaburzenia rozrodu oraz zwiększa wrażliwość na zakażenia. Wchłania się z przewodu pokarmowego w 80%. Wchłanianie witaminy A jest zmniejszone w przypadku zaburzenia wchłaniania tłuszczów oraz niskiej podaży białka. Ok. 90% witaminy A jest magazynowane w wątrobie. Metabolity wydalane są z kałem i moczem.
Przeciwskazania:
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Hiperwitaminoza A. Ciężkie nadciśnienie tętnicze. Jaskra. Miastenia. Kaps.: ciąża.
Środki ostrożności:
Zachować ostrożność u pacjentów z chorobami wątroby (marskość wątroby, wirusowe zapalenie wątroby) oraz w przypadku jednoczesnego stosowania innych leków zawierających witaminę A. Krople zawierają butylohydroksyanizol, który może powodować miejscową reakcję skórną lub podrażnienie oczu i błon śluzowych.
Ciąża i laktacja:
Maksymalna dopuszczalna dobowa podaż witaminy A wynosi w ciąży 4000 j.m. (łącznie z dietą), przyjmowanie zwiększonej ilości witaminy A może być niebezpieczne dla płodu. W badaniach na zwierzętach wykazano teratogenne działanie retinolu. Kaps. nie wolno stosować w ciąży. Nie zaleca się przyjmowania dużych dawek witaminy A podczas karmienia piersią. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję podczas przyjmowania leku.
Efekty uboczne:
Przy zalecanym dawkowaniu preparat jest na ogół dobrze tolerowany.
Dawkowanie:
Doustnie. Kaps.: zwykle 1-2 kaps. na dobę. Krople doustne. Zapobiegawczo (w przypadkach klinicznie uzasadnionych). Dorośli: 2-3 krople na dobę. Dzieci: dzieci 2-15 lat: 1-2 krople na dobę; niemowlęta i dzieci do 2 lat: 1 kropla na dobę. Leczniczo. Odra: dzieci powyżej 1 rż.: 124 krople jednorazowo; niemowlęta 6-12 mż. - 62 krople jednorazowo. Kseroftalmia (keratomalacja): dorośli: 16-31 kropli na dobę; dzieci powyżej 1 rż.: 124 krople w 1 dawce powtórzonej w dniu następnym i po 4 tyg.; niemowlęta 6-12 mż.: 62 krople w 1 dawce, powtórzonej następnego dnia oraz po 4 tyg.; niemowlęta do 6 mż.: 31 kropli w 1 dawce, powtórzonej następnego dnia oraz po 4 tygodniach. Niemowlętom i małym dzieciom preparat w postaci kropli można podawać nierozcieńczony lub wymieszany z napojem.
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.