Index leków

Glucosum

Glucosum, Fresenius Kabi
Wskazania:
Pozajelitowe uzupełnianie niedoboru węglowodanów. Leczenie hipoglikemii. Roztwór 10% jest ponadto stosowany do rozcieńczania i rozpuszczania koncentratów elektrolitów i leków nie wykazujących niezgodności.
Skład:
100 ml roztworu zawiera 10 g lub 20 g glukozy.
Działanie:
Hipertoniczny w stosunku do krwi roztwór glukozy do podawania parenteralnego. Glukoza stanowi główny substrat przemian energetycznych w organizmie. Wartość energetyczna 100 ml roztworu 10%: 40 kcal (168kJ), osmolarność: 557 mOsm/l. Wartość energetyczna 100 ml roztworu 20%: 80 kcal (336kJ), osmolarność: 1114 mOsm/l.
Przeciwskazania:
Hiperglikemia, hipokaliemia, kwasica, przewodnienie, odwodnienie hipotoniczne, podwyższona osmolarność surowicy, odwodnienie u pacjentów z majaczeniem alkoholowym, bezmocz, krwotok śródczaszkowy i wewnątrzrdzeniowy. Preparatu nie należy podawać z krwią przez ten sam zestaw do przetaczania (pseudoaglutynacja krwinek).
Środki ostrożności:
Ostrożnie stosować u pacjentów z cukrzycą lub nietolerancją węglowodanów oraz u noworodków matek z cukrzycą.
Ciąża i laktacja:
Roztwory zawierające glukozę należy ostrożnie stosować w ciąży ze względu na ryzyko wystąpienia hiperglikemii, hiperinsulinemii i kwasicy u płodu oraz hipoglikemii u noworodka. U kobiet ciężarnych i karmiących piersią podawać po uwzględnieniu zaleceń i ograniczeń w dawkowaniu, przeciwwskazań i środków ostrożności.
Efekty uboczne:
Może wystąpić zapalenie lub zakrzepica żył w miejscu podania. Jeśli szybkość wlewu jest większa niż 0,5 g/kg mc./h może wystąpić hiperglikemia i glukozuria. Długotrwałe podawanie może zaburzyć równowagę płynów, równowagę kwasowo-zasadową, zmniejszyć stężenie elektrolitów (hipokaliemia, hipomagnezemia, hipofosfatemia) oraz doprowadzić do wystąpienia obrzęków obwodowych i obrzęku płuc. Może wystąpić niedobór witamin z grupy B.
Dawkowanie:
Dawkowanie indywidualne. Maksymalna dawka glukozy dla dorosłych: 0,5 g/kg mc./h oraz do 6,0 g/kg mc./dobę.
Roztwór 10%. Dożylnie (do żyły centralnej lub żył obwodowych - należy wybrać dużą żyłę ramienia i zmieniać codziennie miejsce wkłucia) we wlewie kroplowym. Maksymalna szybkość wlewu: około 2,5 ml/kg mc./h; maksymalna dawka dobowa: 40 ml/kg mc.
Roztwór 20%. Dożylnie (do żyły centralnej) we wlewie kroplowym. Dorośli: maksymalna szybkość wlewu - około 1,25 ml/kg mc./h; dawka dobowa - 21 ml/kg mc. W stanach nagłych w hipoglikemii można podawać w powolnym wlewie do żył obwodowych. Dzieci, dawkowanie wg instrukcji producenta, maksymalna dobowa dawka glukozy: wcześniaki - do 18 g/kg mc., noworodki - do 15 g/kg mc., dzieci 1-2 rż. - do 15 g/kg mc., dzieci 3-5 rż. - do 12 g/kg mc., dzieci 6-10 rż. - do 10 g/kg mc., dzieci 10-14 rż. - do 8 g/kg mc.
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.