Index leków

Jodthyrox

Jodthyrox, Merck
Wskazania:
Leczenie wola w przebiegu niedoboru jodu i uzupełnianie zapotrzebowania na jod, w szczególności w przypadku: wola obojętnego u nastolatków, wola obojętnego rozlanego u dorosłych oraz w czasie ciąży, a także zapobieganie nawrotom wola po zabiegu strumektomii w przebiegu niedoboru jodu.
Skład:
1 tabl. zawiera 100 µg soli sodowej lewotyroksyny i 130,8 µg jodku potasu, co odpowiada 100 µg jodu.
Działanie:
Preparat złożony zawierający syntetyczną lewotyroksynę oraz jodek potasu będący źródłem jodu. Lewotyroksyna, działa identycznie jak tyroksyna - naturalny, główny hormon tarczycy. W tkankach obwodowych przekształca się częściowo w liotyroninę (L-trijodotyroninę) i bierze udział w procesach rozwoju, wzrostu i w przemianach metabolicznych organizmu. Lewotyroksyna podana doustnie na czczo jest wchłaniana w ok. 80%. Wiąże się z białkami osocza w ponad 99%. Hormony tarczycy są metabolizowane głównie w wątrobie, nerkach, mózgu i mięśniach. Metabolity są wydalane z moczem i kałem. T0,5 leku wynosi średnio 7 dni; w nadczynności tarczycy jest krótszy (ok. 6 dni), a w niedoczynności dłuższy (ok. 8 dni). Działanie tyroksyny rozpoczyna się po 3-5 dniach po podaniu doustnym.
Przeciwskazania:
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Objawowa nadczynność tarczycy. Obecność guzków autonomicznych tarczycy oraz ogniskowa lub rozlana postać nadczynności autonomicznej. Pacjenci w ostrej fazie zawału serca, z ostrym zapaleniem mięśnia sercowego lub ostrym zapaleniem całego serca.
Środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem leczenia preparatem złożonym stosować preparat zawierający wyłącznie hormon tarczycy. Z zasady, dodatkowe stosowanie jodu z hormonem tarczycy jest wskazane u osób młodszych (w wieku poniżej 40 lat) z wołem tarczycy i wywiadem niedoboru jodu w diecie. W związku z tym, że zwykle po leczeniu, trwającym maksymalnie 1-2 lata, nie należy oczekiwać dalszego zmniejszenia czy regresji wola, stosowanie leku należy przerwać, chyba że lekarz prowadzący uzna, że dalsze leczenie jest uzasadnione. Jeśli nie można zagwarantować odpowiedniej podaży jodu w diecie, po odstawieniu leku zaleca się stosowanie preparatu zawierającego jod w dawce profilaktycznej. Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć lub leczyć następujące choroby: niewydolność wieńcowa, dusznica bolesna, miażdżyca tętnic, nadciśnienie, niewydolność przysadki mózgowej lub kory nadnerczy. U pacjentów z niewydolnością wieńcową, niewydolnością serca lub tachyarytmiami trzeba unikać nawet niewielkiej, indukowanej terapią nadczynności tarczycy, stąd należy przeprowadzać częste kontrole stężenia hormonów tarczycowych. W przypadku wtórnej niedoczynności tarczycy należy ustalić, czy nie ma współistniejącej niedoczynności nadnerczy; jeśli jest, przed rozpoczęciem leczenia należy wdrożyć substytucyjne leczenie hydrokortyzonem. Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć autonomiczną czynność tarczycy za pomocą specjalnych metod diagnostycznych. U pacjentek z niedoczynnością tarczycy w okresie pomenopauzalnym, które są narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia osteoporozy, w celu uniknięcia wystąpienia przekraczających fizjologiczne wartości stężeń lewotyroksyny należy ściśle kontrolować czynność tarczycy. Wysycenie jodem gruczołu tarczowego może zapobiegać optymalnej kumulacji radiojodu w czasie diagnostycznej lub terapeutycznej interwencji. Zaleca się unikać podawania jodu przed tego typu interwencją. Należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobą Duhringa, gdyż opisywano przypadki wywołania choroby u niektórych pacjentów po ekspozycji na jod.
Ciąża i laktacja:
W ciąży i podczas karmienia piersią nie należy przerywać leczenia hormonami tarczycy. Nie ma dotychczas żadnych doniesień o szkodliwym działaniu na płód. Ilość hormonu tarczycy przenikająca do mleka matki, nawet w przypadku stosowania dużych dawek lewotyroksyny, nie jest wystarczająca do wywołania nadczynności tarczycy lub hamowania wydzielania TSH u niemowlęcia. Na obszarach endemicznych niedoboru jodu zaleca się kobietom w ciąży suplementację jodu w dawce 150-200 µg i dawki tej nie wolno przekraczać. Podawanie bardzo dużych dawek (większych niż 10-krotna ilość jodu zawarta w leku) zagraża rozwojem niedoczynności tarczycy u niemowlęcia.
Efekty uboczne:
W pojedynczych przypadkach może dojść do nietolerowania stosowanej dawki lub przedawkowania (szczególnie przy szybkim zwiększaniu dawki) i mogą wystąpić objawy: tachykardia, kołatanie serca, niemiarowość rytmu serca, napady dusznicy bolesnej, bóle głowy, osłabienie mięśni i skurcze, uczucie gorąca, gorączka, wymioty, zaburzenia miesiączkowania, rzekomy guz mózgu, drżenie, wewnętrzny niepokój, bezsenność, nadmierne pocenie się, utrata masy ciała, biegunka. W takich przypadkach dawkę należy zmniejszyć lub odstawić lek na kilka dni. Ponadto mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości.
Dawkowanie:
Doustnie. Na początku leczenia: 1/2 tabl. na dobę przez 2-4 tyg., następnie indywidualnie w zależności od wieku i mc dawkę zwiększa się do dawki podtrzymującej - dorośli i młodzież 1 tabl. na dobę; w ciąży 1-1 1/2 tabl. na dobę.
Lek należy przyjmować rano, 30 min przed posiłkiem z niewielką ilością płynu.
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.