Index leków

Polfergan

Polfergan, Polfarmex
Wskazania:
Leczenie objawowe w ostrych odczynach alergicznych skóry z dużym świądem; w reakcjach poprzetoczeniowych; nudności, wymioty i zawroty głowy; w przebiegu choroby lokomocyjnej. Ponadto w krótkotrwałym leczeniu bezsenności i niepokoju, po zabiegach chirurgicznych.
Skład:
5 ml syropu zawiera 5 mg chlorowodorku prometazyny; syrop zawiera laktozę.
Działanie:
Pochodna fenotiazyny, antagonista receptorów H1. Działa przeciwhistaminowo, nasennie, przeciwwymiotnie i przeciwcholinergicznie. W dawkach leczniczych nie wpływa na układ krążenia, nie działa neuroleptycznie ani antypsychotycznie. Prometazyna dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego. Początek działania występuje po 20 min. od podania doustnego i utrzymuje się przez 4-6 h, a u niektórych pacjentów nawet do 12 h. Jest metabolizowana w wątrobie, a jej metabolity są wydalane z moczem.
Przeciwskazania:
Nadwrażliwość na prometazynę, inne pochodne fenotiazyny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Stany zahamowania czynności ośrodkowego układu nerwowego. Śpiączka. Stosowanie z inhibitorami MAO i przez 14 dni po ich odstawieniu. Dzieci w wieku do 2 lat. III trymestr ciąży. Okres karmienia piersią.
Środki ostrożności:
Stosować ostrożnie u pacjentów z: astmą, zapaleniem oskrzeli, rozszerzeniem oskrzeli (lek może powodować zagęszczenie wydzieliny płucnej); ciężką chorobą naczyń wieńcowych; jaskrą z wąskim kątem przesączenia; padaczką; niewydolnością wątroby lub nerek; zatrzymaniem moczu; rozrostem gruczołu krokowego; zwężeniem szyi pęcherza moczowego lub niedrożnością odźwiernika dwunastnicy; w podeszłym wieku (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony układu nerwowego). Nie stosować u dzieci i młodzieży z objawami zespołu Reye'a. Prometazyna może maskować objawy ototoksyczności spowodowane przez ototoksyczne leki, np. salicylany. Może również opóźnić wczesne zdiagnozowanie niedrożności jelit lub zwiększonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego poprzez hamowanie wymiotów. W trakcie leczenia należy unikać silnego światła słonecznego. Ze względu na zawartość sacharozy, leku nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. 5 ml syropu zawiera 4,25 g sacharozy, co odpowiada 0,4 wymiennika węglowodanowego (WW) - należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.
Ciąża i laktacja:
Lek jest przeciwwskazany w ostatnim trymestrze ciąży i w okresie karmienia piersią.
Efekty uboczne:
Mogą wystąpić: senność, zawroty głowy, niepokój, ból głowy, koszmary senne, zmęczenie, dezorientacja, pokrzywka, wysypka, świąd, brak łaknienia, podrażnienie żołądka, kołatanie serca, niedociśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, objawy pozapiramidowe, skurcze mięśni i pojedyncze ruchy mimowolne głowy i twarzy, nadwrażliwości na światło. Rzadko: anafilaksja, żółtaczka, nieprawidłowy skład krwi (w tym niedokrwistość hemolityczna). Sporadycznie: przeciwcholinergiczne działania niepożądane, takie jak niewyraźne widzenie, suchość w jamie ustnej, zatrzymanie moczu (osoby starsze oraz niemowlęta są szczególnie podatne na przeciwcholinergiczne działania niepożądane prometazyny). U dzieci prometazyna może powodować paradoksalnie nadpobudliwość.
Dawkowanie:
Doustnie. Dorośli. W reakcjach alergicznych: jednorazowo 25 ml przed snem, maksymalnie 50 ml/dobę w 2 lub 3 dawkach podzielonych, w razie konieczności. Przeciwwymiotnie: 12- 25 ml co 6 do 8 h, w razie konieczności. Uspokajająco: 25 ml wieczorem, przed snem. Dzieci >2 lat. W reakcjach alergicznych: 0,125 mg/kg mc. co 6-8 h lub 0,5 mg/kg mc. przed snem, w razie konieczności. Przeciwwymiotnie: 0,25-0,5 mg/kg mc. co 6-8 h, w razie konieczności. Nudności i zawroty głowy: 0,5 mg/kg mc. co 12 h, w razie konieczności. Nie przekraczać dawki dla dorosłych.
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.