Index leków

Diphergan

Diphergan, PharmaSwiss Česká republika
Wskazania:
Choroby alergiczne. Choroba lokomocyjna. Jako lek uspokajający przed i po zabiegach chirurgicznych.
Skład:
5 ml syropu zawiera 5 mg chlorowodorku prometazyny; syrop zawiera sacharozę i pirosiarczyn sodu.
Działanie:
Lek przeciwhistaminowy. Prometazyna działa przeciwalergicznie, uspokajająco i przeciwwymiotnie. Blokuje receptory histaminowe H1. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Początek działania obserwuje się już po 20 min; Cmax we krwi osiąga po 1-2 h od podania, utrzymuje się ono przez 4-6 h. Po podaniu dawki 25 mg działa 6-8 h. T0,5 wynosi 12 h. W 93% wiąże się z białkami osocza. Ulega biotransformacji w wątrobie. Wydalany jest przez nerki w postaci metabolitów.
Przeciwskazania:
Nadwrażliwość na substancję czynną, inne pochodne fenotiazyny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Zahamowanie czynności o.u.n. Śpiączka. Leczenie inhibitorami MAO i okres 14 dni po zakończeniu ich stosowania. Prometazyny nie stosować u dzieci w wieku do 2 lat.
Środki ostrożności:
Należy zachować ostrożność stosując prometazynę u pacjentów: z jaskrą; z padaczką (obniża próg drgawkowy); ze zwężeniem ujścia cewki moczowej; z przerostem gruczołu krokowego; z niedoczynnością wątroby; z niedrożnością odźwiernika dwunastnicy; z chorobą wrzodową żołądka; z astmą oskrzelową; z zapaleniem oskrzeli; z rozstrzeniem oskrzeli; z ciężką chorobą wieńcową; z niewydolnością nerek. Preparat zawiera sacharozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z dziedziczną nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub w przypadku niedoboru sacharazy-izomaltazy. Preparat zawiera pirosiarczyn sodu i rzadko może powodować ciężkie reakcje nadwrażliwość i skurcz oskrzeli.
Ciąża i laktacja:
Preparat może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Lek przenika do mleka kobiecego i może wywołać ospałość noworodka - stosowanie w okresie karmienia piersią jest dopuszczalne tylko po konsultacji z lekarzem.
Efekty uboczne:
Rzadko: kserostomia, wysychanie dróg oddechowych, zaburzenia rytmu serca, podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, zmiany w nerkach, dyzuria, zmiany w wątrobie. Częstość nieznana: suchość w jamie ustnej oraz zagęszczenie śluzu w drogach oddechowych (co może powodować świszczący oddech, chrapliwe sapanie, sapkę), spadek ciśnienia krwi, tachykardia, zaburzenia widzenia (niewyraźne, podwójne widzenie rozszerzenie źrenic), nadwrażliwość na światło, depresja lub pobudzenie o.u.n. (częściej pobudzenie i halucynacje), zmiany regulacji temperatury ciała (gorączka), rumień na twarzy. Lek może powodować zafałszowanie (dodatnio lub ujemnie) wyników immunologicznych testów ciążowych, może podwyższać stężenie glukozy we krwi, hipokaliemia.
Dawkowanie:
Doustnie. Przeciwalergicznie: dorośli: 10 mg (10 ml syropu) 2-4 razy na dobę, przed posiłkiem i przed snem, w razie konieczności; dzieci od 2 do 12 lat: 0,125 mg/kg mc. co 4-6 h. Przeciwwymiotnie: dorośli: 25 mg jednorazowo (25 ml syropu), a następnie 10-25 mg co 4-6 h, w razie konieczności; dzieci od 2 do 12 lat: 0,25-0,5 mg/kg mc. co 4-6 h. Choroba lokomocyjna (nudności, zawroty głowy): dorośli: 25 mg jednorazowo 1/2-1 h przed podróżą, dawkę można powtórzyć 8-12 h później; dzieci od 2 do 12 lat: 0,25-0,5 mg/kg mc. co 12 h. Uspokajająco: dorośli: 25-50 mg jednorazowo; dzieci od 2 do 12 lat: 0,5-1 mg/kg mc. jednorazowo. Przy dawkowaniu u dzieci nie należy przekraczać połowy dawki dla dorosłych.
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.