Index leków

Aerinaze

Aerinaze, Merck Sharp & Dohme
Wskazania:
Leczenie objawowe sezonowego zapalenia błony śluzowej nosa z towarzyszącym przekrwieniem błony śluzowej nosa u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat.
Skład:
1 tabl. o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 2,5 mg desloratadyny i 120 mg siarczanu pseudoefedryny.
Działanie:
Leki zmniejszający przekrwienie błony śluzowej nosa - połączenie leku przeciwhistaminowego z sympatykomimetykiem. Desloratadyna jest pozbawionym działania uspokajającego, długo działającym antagonistą histaminy - nie przenika do o.u.n. i selektywnie blokuje obwodowe receptory H1. Hamuje uwalnianie (z komórek tucznych i leukocytów zasadochłonnych) cytokin indukujących proces zapalny oraz hamuje ekspresję adhezyjnej cząsteczki selektyny P na powierzchni komórek śródbłonka. Pseudoefedryna jest lekiem sympatykomimetycznym, wykazującym głównie aktywność α-mimetyczną. Jest zaliczana do tzw. sympatykomimetyków pośrednich, powodujących uwalnianie mediatorów adrenergicznych z zakończeń pozazwojowych nerwów. Zwęża naczynia krwionośne, co prowadzi do zmniejszenia przekrwienia błony śluzowej nosa. Zarówno desloratadyna, jak i pseudoefedryna szybko wchłaniają się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po 4-5 h (desloratadyna) i 6-7 h (pseudoefedryna). Pokarm nie wpływa na wchłanianie leków. T0,5 desloratadyny wynosi 27,4 h, pseudoefedryny - 7,9 h.
Przeciwskazania:
Nadwrażliwość na deslaratadynę, loratadynę, pseudoefedrynę, inne substancje adrenergiczne lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Jaskra z wąskim katem przesączania. Zastój moczu. Choroby układu sercowo-naczyniowego (np. choroba niedokrwienna serca, tachyarytmia, ciężkie nadciśnienie tętnicze). Nadczynność tarczycy. Udar krwotoczny mózgu w wywiadzie lub obecność czynników ryzyka udaru krwotocznego mózgu (ryzyko to zwiększa się w przypadku łącznego stosowania z bromokryptyną, pergolidem, lizurydem, kabergoliną, ergotaminą, dihydroergotaminą lub stosowanymi doustnie lub donosowo lekami obkurczającymi naczynia błony śluzowej nosa). Nie stosować w trakcie leczenia inhibitorami MAO i w ciągu 2 tyg. po jego zakończeniu.
Środki ostrożności:
Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek. Ostrożnie stosować u pacjentów z bliznowaciejącymi wrzodami żołądka, zwężeniem odźwiernikowo-dwunastniczym, zwężeniem/niedrożnością szyi pęcherza moczowego, zaburzeniami rytmu serca, nadciśnieniem tętniczym, zawałem serca w wywiadzie, cukrzycą, skurczem oskrzeli w wywiadzie, a także u pacjentów przyjmujących inne leki sympatykomimetyczne (w tym leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa, leki zmniejszające łaknienie i psychostymulujące z grupy pochodnych amfetaminy), leki hipotensyjne, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki przeciwhistaminowe, glikozydy naparstnicy, u pacjentów z migreną leczonych alkaloidami sporyszu oraz u osób w wieku >60 lat. Stosowanie leku może powodować pobudzenie o.u.n z drgawkami lub zapaść sercowo-naczyniową z towarzyszącym niedociśnieniem tętniczym, zwłaszcza u młodzieży, osób w podeszłym wieku lub w razie przedawkowania. Długotrwałe stosowanie leku może prowadzić do rozwoju tolerancji na lek i uzależnienia; szybkie odstawienie leku może powodować depresję. Należy przerwać stosowanie preparatu w przypadku wystąpienia nadciśnienia, tachykardii, kołatania serca lub zaburzeń rytmu serca, nudności lub innych objawów neurologicznych. Przyjmowanie preparatu należy przerwać co najmniej 48 h przed wykonaniem testów skórnych oraz 24 h przed zabiegiem chirurgicznym z użyciem halogenowych środków znieczulenia ogólnego.
Ciąża i laktacja:
Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.
Efekty uboczne:
Często: zmniejszenie apetytu, bezsenność, senność, zaburzenia snu, nerwowość, zawroty głowy, nadpobudliwość psychoruchowa, tachykardia, zapalenie gardła, zaparcie, ból głowy, zmęczenie, suchość w jamie ustnej. Niezbyt często: pragnienie, obecność cukru w moczu, hiperglikemia, pobudzenie, lęk, drażliwość, hiperkineza, stan splątania, niewyraźne widzenie, objawy suchego oka, kołatanie serca, dodatkowe skurcze nadkomorowe, zapalenie błony śluzowej nosa, zapalenie zatok, krwawienia z nosa, dyskomfort w jamie nosowej, wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, suchość błony śluzowej gardła, zaburzenia węchu, niestrawność, nudności, ból brzucha, zapalenie żołądka i jelit, nieprawidłowy stolec, świąd, bolesne i utrudnione oddawanie moczu, zaburzenia mikcji, dreszcze, zaczerwienienie twarzy, uderzenia gorąca, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Bardzo rzadko: nadwrażliwość (w tym anafilaksja, obrzęk naczynioruchowy, duszność, świąd, wysypka, pokrzywka), omamy, drgawki, wymioty, biegunka, zwiększenie stężenia bilirubiny we krwi, zapalenie wątroby, ból mięśni.
Dawkowanie:
Doustnie. Dorośli i dzieci w wieku od 12 lat: 1 tabl. 2 razy na dobę. Nie stosować dłużej niż 10 dni; po wystarczającym złagodzeniu objawów leczenie można kontynuować podając tylko lek przeciwhistaminowy. Preparat można przyjmować niezależnie od posiłku. Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody, nie rozgniatać, nie łamać, nie żuć.
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.