Index leków

Bivacyn

Bivacyn, Lek Pharmaceuticals
Wskazania:
Powierzchowne pęcherzykowo-krostkowe zapalenie skóry - grupa liszajca. Ropne zapalenie skóry (zapalenie mieszków włosowych) - głównie w celu zapobiegania rozszerzaniu się zakażenia. Nadkażenia powierzchni ran, oparzeń, owrzodzeń. Zapobieganie nadkażeniom paciorkowcem ropnym w przypadkach zwiększonego ryzyka ich wystąpienia w istniejących, innych chorobach skóry (opryszczka zwykła, półpasiec, ukąszenia owadów, itp.). Profilaktyka zakażeń ran pooperacyjnych.
Skład:
1 ml pudru do rozpylania na skórę zawiera 1100 j.m. neomycyny (w postaci siarczanu) i 83,3 j.m. bacytracyny.
Działanie:
Preparat do stosowania miejscowego zawierający 2 antybiotyki o uzupełniającym się zakresie działania przeciwbakteryjnego. Neomycyna jest antybiotykiem aminoglikozydowym, działa bakteriobójczo zaburzając transkrypcję kodu genetycznego. Bacytracyna jest antybiotykiem polipeptydowym, hamuje syntezę ściany komórkowej, zakłócając wytwarzanie peptydoglikanu; wywiera również działanie przeciwbakteryjne przez zmianę przepuszczalności błony cytoplazmatycznej lub ułatwienie transportu metali toksycznych do komórki bakteryjnej. Spektrum działania przeciwbakteryjnego leku obejmuje - tlenowe bakterie Gram-dodatnie: Staphylococcus aureus, gronkowce koagulazo-ujemne, Streptococcus pyogenes, S. viridans, S. pneumoniae, Bacillus anthracis, Corynebacterium spp., Propionibacterium acnes; tlenowe bakterie Gram-ujemne: Escherichia coli, Enterobacter aerogenes, Klebsiella pneumoniae, Proteus vulgaris, Serratia marcescens, Haemophilus influenzae, Neisseria meningitidis, Neisseria gonorrhoeae; inne: Mycobacterium tuberculosis. Gatunki, u których może wystąpić problem oporności nabytej: Enterococcus faecalis, Pseudomonas aeruginosa. Lek nie działa na Bacteroides fragilis. Puder jest przeznaczony do stosowania miejscowego i znaczące wchłanianie ogólnoustrojowe substancji czynnych jest mało prawdopodobne. Neomycyna łatwo wchłania się przez uszkodzone partie skóry lub skórę, która utraciła swoją warstwę keratynową (np. w przypadku ran, oparzeń lub owrzodzeń).
Przeciwskazania:
Nadwrażliwość na neomycynę, inne antybiotyki aminoglikozydowe, bacytracynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Unikać stosowania leku na duże powierzchnie skóry objęte procesem chorobowym, stanowiące >20% powierzchni skóry (ryzyko wchłonięcia substancji czynnych do krążenia ogólnego i wywołania ogólnoustrojowych działań niepożądanych). Nie stosować leku u dzieci w miejscach przykrytych pieluchą (działa ona jak opatrunek okluzyjny, zwiększając wchłanianie substancji czynnych).
Środki ostrożności:
U małych dzieci wchłanianie substancji czynnych przez skórę może być większe, dlatego nie zaleca się stosowania leku u noworodków, niemowląt i dzieci w wieku <2 lat. Ryzyko wchłaniania przez skórę (zwłaszcza neomycyny) jest większe, jeśli lek stosowany jest na otwarte rany, oparzenia i owrzodzenia lub pod opatrunki okluzyjne. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek ryzyko działania nefro- i ototoksycznego preparatu jest większe - zachować szczególną ostrożność, zaleca się wykonanie badania moczu i krwi lub badania audiometrycznego. U pacjentów z miastenią lub przyjmujących jednocześnie leki blokujące przewodnictwo nerwowo-mięśniowe nie stosować leku na duże powierzchnie zmienionej chorobowo skóry. Wykazano istnienie krzyżowej nadwrażliwości w obrębie antybiotyków aminoglikozydowych; należy wziąć pod uwagę, że u pacjentów z nadwrażliwością na miejscowo stosowaną neomycynę może wystąpić nadwrażliwość na inne antybiotyki aminoglikozydowe do stosowania miejscowego i (lub) ogólnego. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów podrażnienia skóry lub reakcji nadwrażliwości, lek należy natychmiast odstawić. Unikać stosowania u pacjentów z chorobą atopową. Przy przewlekłych lub głęboko umiejscowionych zakażeniach dodatkowo należy stosować leczenie chirurgiczne lub antybiotykoterapię ogólnoustrojową. Miejscowe stosowanie leku może powodować nadmierny wzrost niepatogennych lub częściowo patogennych bakterii i grzybów, zwłaszcza drożdżaków.
Ciąża i laktacja:
W ciąży stosować ostrożnie, w najmniejszej skutecznej dawce i przez możliwie najkrótszy czas. Ze względu na możliwość ogólnoustrojowego wchłaniania neomycyny zastosowanej miejscowo, nie można całkowicie wykluczyć szkodliwego wpływu na karmione piersią niemowlę - należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub o przerwaniu leczenia, biorąc pod uwagę znaczenie leczenia dla matki.
Efekty uboczne:
Często: miejscowe reakcje nadwrażliwości, podrażnienie skóry (np. wysypka, świąd, rumień). Częstość nieznana: ciężkie reakcje nadwrażliwości, anafilaksja, ototoksyczność (ubytki słuchu, głuchota, uszkodzenie narządu przedsionkowego), stan zapalny na skutek nadkażenia, blokada nerwowo-mięśniowa, nefrotoksyczność (np. zmniejszenie szybkości filtracji kłębuszkowej, zaburzenia elektrolitowe: hipokalcemia, hipomagnezemia i hipokaliemia).
Dawkowanie:
Zewnętrznie. Dorośli i dzieci w wieku ≥2 lat: puder rozpylać na miejsce objęte procesem chorobowym (z odległości 20-25 cm) raz do maksymalnie 3 razy na dobę. Nie stosować pod opatrunki okluzyjne. Czas leczenia dzieci i pacjentów w podeszłym wieku nie powinien przekraczać 7 dni. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek należy zmniejszyć dawkę. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby nie są konieczne szczególne środki ostrożności. Sposób podania. Pojemnik z pudrem należy dobrze wstrząsnąć przed użyciem. Po użyciu pojemnik należy odwrócić do góry dnem, a następnie kilkoma krótkimi naciśnięciami przedmuchać zawór, aby zapobiec jego zatykaniu.
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.