Herbarium

Koniczyna łąkowa (łac. Trifolium pratense L.)

23 kwietnia 2014

Dobrze wpływa na trawienie, zwiększa apetyt i likwiduje zaparcia. Stosowana też w nieżytach górnych dróg oddechowych.

Roślina ta nazywana jest również koniczem lub koniczyną czerwoną. Występuje w Europie, Środkowej Azji oraz Afryce Północnej, ale także w Australii i obu Amerykach. Osiąga wysokość ok. pół metra. Ma trzylistkowe liście i jasnopurpurowe pachnące kwiaty.

 

Skład

Ziele i kwiaty koniczyny łąkowej zawierają flawonoidy, antocyjany, fenolokwasy oraz niewielkie ilości garbników karotenu, olejków eterycznych i witamin C i E.

 

Działanie i zastosowanie

Surowcem zielarskim są ziele i kwiaty. Wyciąg z nich działa wykrztuśnie i łagodząca przy zapaleniu oskrzeli. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwskurczowe i moczopędne. Pobudza wątrobę i pęcherzyk żółciowy. Ponadto uspokaja i tonizuje. Stosowany zewnętrznie łagodzi powierzchowne bóle i stłuczenia, a także może służyć do płukania jamy ustnej i gardła. Koniczyna łąkowa może być też pomocna w leczeniu łuszczycy, egzemy, świądu, ropni i poparzeń. Oprócz zastosowania w ziołolecznictwie, koniczyna łąkowa wykorzystywana jest do paszy dla zwierząt hodowlanych oraz domowych.

 

Napar z kwiatów koniczyny łąkowej

Stosowany w leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych oraz zaburzeniach pokarmowych. Łyżkę suszonych kwiatów należy zalać szklanką wrzącej wody. Odstawić na 15 minut pod przykryciem. Pić jedną szklankę trzy razy dziennie.

 

Odwar z ziela koniczyny

Stosowany w zaparciach, zaburzeniach pokarmowych i nieżycie górnych dróg oddechowych. Zewnętrznie do płukania jamy ustnej i gardła oraz do okładów na stłuczenia, swędzenie i poparzenia. 1,5 łyżki rozdrobnionego ziela wsypać do 0,5 litra wrzącej wody i gotować pod przykryciem przez 15 minut. Po wystudzeniu można pić – 3 razy dziennie po pół szklanki lub stosować zewnętrznie.

 

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.