Herbarium

Arnika (łac. Arnica)

09 grudnia 2014

Pomornik, tranek, kupalnik – te gwarowe nazwy arniki nie są może szerzej znane, w odróżnieniu od samego zioła, bo po arnikę od zawsze sięgała medycyna ludowa, a obecnie – robi to zarówno ziołolecznictwo, farmakologia, jak i przemysł kosmetyczny. 

W medycynie ludowej arnika stanowiła niegdyś jeden z leków na kaszel;  zielarze zalecali palenie wysuszonych i zawiniętych w bibułę płatków kwiatowych arniki. Okłady z zastosowaniem tego ziela stosowano w leczeniu bólów różnego pochodzenia, od pourazowych, poprzez gośćcowe czy reumatyczne po bóle kręgosłupa. Okłady z arniki wykorzystywano także do dezynfekcji skóry wokół ran i innych uszkodzeń skóry, bo ma ona właściwości bakterio- i grzybobójcze, przyspiesza gojenie ran, owrzodzeń i czyraków oraz regenerację skóry. Ponadto zmniejsza obrzęki, krwawe, podskórne wybroczyny i uszczelnia naczynia krwionośne, przydatna jest więc w przypadku skręceń, stłuczeń, zwichnięć, siniaków.

To niezwykłe bogactwo zastosowań  arniki jest możliwe dzięki temu, że zawiera ona liczne składniki aktywne; są to flawonoidy, laktony, olejki eteryczne, trójterpeny, irydoidy, fenolokwasy, aminy, fotosterole... To dzięki nim arnika jest skuteczna w wielu problemach zdrowotnych, nie tylko skórnych, ale także między innymi w chorobach serca i układu krążenia.

Uszczelnia i wzmacnia

Jednak arnika jest dziś nie tylko cennym surowcem zielarskim. Z uwagi na te same właściwości, z powodu których wykorzystywana jest w jako środek przeciwbólowy, dezynfekujący czy na obrzęki, po arnikę sięgają też koncerny kosmetyczne, oferując coraz więcej preparatów ją zawierających.

Na rynku dostępne są między innymi kremy z arniką. Zaleca się stosować je do cery naczynkowej; podstawowym zadaniem arniki jest w tym przypadku uszczelnianie, wzmocnienie i obkurczanie podskórnych, drobnych naczyń krwionośnych, które pod wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych, ale także z powodu starzenia się skóry, stają się bardziej wyraziste, a czasem pękają, co ujawnia się w postaci drobnych, czerwono-fioletowych niteczek widocznych na skórze. Są to dobrze znane chyba wszystkim dorosłym „pajączki”, szczególnie intensywnie występujące między innymi u osób z nadciśnieniem lub nadużywających alkoholu.

Preparaty z arniką mają zmniejszać zaczerwienienie skóry, a także nie dopuszczać do powstawania nowych „pajączków”. Są to wspomniane już kremy, ale także żele pielęgnacyjne czy mydła. W żelach, obok arniki znajdziemy na przykład ekstrakt z aceroli, co powoduje, że ma on jednocześnie działanie obkurczające, wzmacniające i uszczelniające, powoduje likwidację czerwonych przebarwień na skórze, a także  nawilża ją, poprawia jej napięcie i elastyczność.

Te same właściwości wykorzystywane są w kremach pod oczy, adresowanych do osób z workami i zasinieniami pod oczami – kremy z arniką zmniejszą i obrzęki, i przebarwienia.

Ostrożnie , jak radzi farmaceuta

Arnika występuje w Polsce w naturze. Ma ładne, żółtopomarańczowe kwiaty, które są podstawowym surowcem zielarskim uzyskiwanym z tej rośliny, zdecydowanie rzadziej sięga się po korzeń i ziele. Jest rośliną pod całkowitą ochroną, nie wolno więc jej zrywać, by samodzielnie przygotować sobie napar, na przykład na okład po oczy. Co więcej, taki okład mógłby nam zaszkodzić, bo arnika jest naprawdę silnie działającym ziołem, w związku z czym jej zbyt długie przetrzymywanie na skórze może być przyczyną podrażnień. Również stosowanie arniki na dużych powierzchniach ciała jest nienajlepszym pomysłem – może prowadzić do podniesienia temperatury. W żadnym przypadku nie wolno też okładów z arniki nakładać na otwarte rany.

Z tego względu okłady z arniki zawsze należy stosować z ostrożnością, jeśli tylko mamy jakiekolwiek wątpliwości czy obawy sięgać po gotowe preparaty kosmetyczne, których jest składnikiem. Warto też korzystać z wiedzy i doświadczenia farmaceutów, którzy podpowiedzą, jak bezpiecznie i z największą dla siebie korzyścią stosować arnikę do celów kosmetycznych i leczniczych.

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.