Baza chorób - Zdrowie seksualne

pokaż wszystkie

Leki naturalne i dieta w leczeniu łagodnego przerostu prostaty



Kłopoty z narządem znanym pod mianem prostata, gruczoł krokowy lub stercz - to zmartwienie ponad połowy mężczyzn w średnim i późnym wieku. Ponieważ pierwsze stadia choroby pojawiają się wcześnie (nieraz ok. 30-stki), ale przebiegają bezobjawowo, trudno je diagnozować. Mężczyzna zgłasza się do lekarza wtedy, gdy objawy (częstomocz, skąpomocz, bóle podbrzusza) zaczynają utrudniać życia.


Na początku były ... zioła

Klasyczna farmakologia, ze swym orężem „twardych medykamentów” nie poczyniła, przez całe dziesiątki lat, wielkich postępów w leczeniu łagodnego przerostu prostaty. Tutaj palmę pierwszeństwa dzierżyło dotąd ziołolecznictwo. Znane współczesne leki, które służą leczeniu wczesnych objawów choroby to preparaty ziołowe. Szczególne duże nadzieje ziołolecznictwo pokłada w roślinach sprawdzonych od wieków w lecznictwie ludowym  obfitujących w bioaktywne roślinne hormony  – fitosterole. Ich bogatym  źródłem są takie surowce roślinne jak: kora śliwy afrykańskiej, nasiona dyni, korzeń pokrzywy, kiełki kukurydzy, owoce palmy karłowatej, owoce palmy sabalowej.



Jak działają fitosterole?

Fitosterole to analogi (substancje bliźniacze) ludzkich hormonów płciowych. Ich powszechność warunkuje uniwersalny mechanizm działania. Każda komórka oddzielona jest od środowiska błoną, której głównym składnikiem jest tłuszcz. Powszechnie wiadomo, że tłuszcz nie rozpuszcza się w wodzie. Siły oddziaływań międzycząsteczkowych sprawiają, że tłuszcz rozproszony w wodzie "oddziela się" formując sferyczne (kuliste) twory. Zjawiska te obserwujemy powszechnie gotując lub spożywając rosół – charakterystyczne oka tłuszczowe. Każda komórka to nic innego, jak "oko tłuszczu" zawieszone w płynach ustrojowych, głównie w wodzie. Pamiętajmy, że od reszty komórek i tkanek oddzielana jest specjalną zbudowaną z tłuszczu błoną. Steroidy mogą umiejscawiać się pomiędzy cząsteczkami tłuszczu (i wody) i powodować, że komórki i ich organelle mogą wchłaniać lub wydalać substancje chemiczne.


Aby każdy organizm zachował swą odrębność gatunkową...

Organizmy wyższe wytworzyły jednak mechanizm zabezpieczający, w postaci „zamka białkowego”. Zamek w błonie komórkowej - którym jest tzw. receptor - „pilnuje”, aby przypadkowy steroid nie „otwierał” błony biologicznej komórki człowieka w przypadkowym miejscu. Chodzi bowiem o to, aby tylko osobniczy, konkretny steroid regulował przepustowość błony w ustalonym miejscu i czasie. Jednak wysokie podobieństwo struktury chemicznej oraz uniwersalizm działania steroidów roślinnych sprawiają, że substancje te, w organizmach żywych, mogą nawzajem siebie naśladować.  I tak, sterole roślinne, czyli fitosterole dobrze naśladują działanie ludzkich substancji steroidowych.


Czy to dobrze, czy źle, że fitosterole  naśladują ludzkie hormony steroidowe?

Okazuje się, że takie naśladownictwo, w pewnych sytuacjach, może być lecznicze i zbawienne dla kondycji zdrowotnej człowieka. Tak właśnie jest w przypadku problemów z prostatą. Za problemy z prostatą odpowiada męski hormon steroidowy – dehydrotestosteron (DHT) – zwany „zabójcą prostaty”. Znacznie upraszczając, można skomentować relacje pomiędzy DHT a gruczołem krokowym w następujący sposób: „W wieku młodzieńczym dba on o odpowiednią masę gruczołu i aby ten wypełniał właściwie swoje zadania życiowe (bierze udział w tworzeniu płynu nasiennego), jednak, wraz z upływem lat gruczoł powiększa się tak znacznie, że zawęża światło cewki moczowej i utrudnia oddawanie moczu”. Dowiedziono, że zmniejszenie poziomu DHT prowadzi do zmniejszenia masy gruczołu krokowego. Ograniczenie aktywności „zabójcy” prostaty – hormonu DHT, to właśnie zadanie dla fitosteroli.


Jak reagują ludzkie hormony na fitosterole?

DHT – „zabójca” prostaty powstaje z prekursora steroidowego (prohormon), skądinąd wszystkim znanej i źle kojarzącej się substancji – cholesterolu. Cholesterol jest dostarczany z pokarmem, lub powstaje w wyniku wewnętrzustrojowej syntezy. Im więcej cholesterolu w pokarmie, tym mniej samodzielnie wytwarza go organizm i odwrotnie. Fitosterole obdarzone są tą uniwersalną cechą, że ograniczają wchłanianie cholesterolu pokarmowego, jak również zmniejszają jego wytwarzanie oraz nasilają wydalanie.



 


Bliźniacze podobieństwo do cholesterolu sprawia, iż fitosterole:


– zajmują jego miejsce w systemach transportowych, tym samym blokują wchłanianie cholesterolu zawartego w pokarmie oraz ponowne wchłanianie cholesterolu (głównie pod postacią kwasów żółciowych) wydzielanego przez organizm do treści pokarmowej, dla ułatwienia resorpcji tłuszczów;

– „oszukują” enzymy produkujący cholesterol, którym, w obecności fitosteroli, wydaje się, że naprodukowały wystarczającą ilość tej substancji, a więc zaprzestają pracować.


Spadek poziomu cholesterolu skutkuje spadkiem poziomu niebezpiecznego dla prostaty hormonu DHT!

To jednak nie koniec, a jedynie pierwszy etap dobroczynnych oddziaływań fitosteroli. DHT nie powstaje bezpośrednio z cholesterolu, ale poprzez związki pośrednie, z których najważniejszym jest znany męski hormon – testosteron. Pewien enzym przekształca, już bezpośrednio, testosteron w DHT. Niektóre fitosterole są tak podobne do testosteronu, że enzym „myli się” i zamiast przekształcać testosteron, bierze się za obróbkę fitosteroli, zamieniając go w substancję nie szkodzącą prostacie. Badacze nie wykluczają również, że pewne fitosterole, z uwagi na podobieństwo struktury, usadawiają się w gruczole krokowym na miejscach „zarezerwowanych” dla DHT (receptorach), tym samym blokują napływ DHT, a będąc pozbawione aktywności hormonalnej, nie szkodzą prostacie.






Fitosterole łagodzą stan zapalny prostaty


Przerostowi gruczołu krokowego towarzyszy najczęściej stan zapalny. Wiele fitosteroli imituje ludzkie hormony przeciwzapalne – kortykosterydy i w ten sposób, dodatkowo, łagodzi objawy choroby.


Fitosterole - lek czy odżywka

Farmakolodzy „przyzwyczaili się” myśleć o fitesterolach, jako o substancjach leczniczych – preparaty oparte o te substancje są rutynowo ordynowane w łagodnym przeroście gruczołu krokowego.


Jednakże, żywieniowcy coraz częściej wymieniają fitosterole w gronie substancji odżywczych. Wydaje się, że mają do tego pełne prawo.

Po pierwsze – fitosterole występują powszechnie w naturalnych źródłach pokarmu, po drugie – stanowią znakomitą profilaktykę zdrowotną. Chronią nie tylko przed dolegliwościami prostaty, ale również, obniżając poziom cholesterolu, przed chorobami sercowo-naczyniowymi. Dowodzono również, że relacje pomiędzy fitosterolami a ludzkimi steroidami (hormony, kwasy żółciowe) wpływają na obniżenie ryzyka wystąpienia nowotworów hormonozależnych oraz nowotworów przewodu pokarmowego.


W świetle współczesnej wiedzy należałoby więc zaliczyć fitosterole do mikroskładników pokarmowych, określanych mianem quasi (niby) witamin.

Quasiwitaminy, w odróżnieniu od „klasycznych” witamin, nie są absolutnie niezbędne do przeżycia, są jednak niezbędne do osiągnięcia wysokiego komfortu egzystencjonalnego – życia długiego i zdrowego.


¬ródła pokarmowe fitosteroli

Steroidy, w życiu organizmów wielokomórkowych, pełnią doniosłą rolę w procesach reprodukcyjnych. Dlatego też, najwięcej fitosteroli występuje w pyłkach i ziarnach roślin. Najobfitszymi źródłami pokarmowymi fitosteroli są nasiona roślin strączkowych, przede wszystkim soja, ale również: cieciorka, fasola, soczewica, bób, groch i kozieradka oraz sezam, pestki słonecznika i dyni. Fitosterole związane są z frakcją tłuszczową nasion, a więc koncentracja tych substancji jest szczególnie wysoka w olejach zimnotłoczonych. O tym, że warto krzewić świadomość profilaktyki, niech świadczy fakt, iż w krajach bałkańskich i na Dalekim Wschodzie, gdzie spożycie fitosteroli w diecie jest szczególnie wysokie, schorzenia prostaty należą do rzadkości.

 
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.