Baza chorób - Otyłość i nadwaga

pokaż wszystkie

Zagrożenia zdrowia z powodu otyłości

 

Otyłość jest nie tylko problemem kosmetycznym, ale stanowi poważny problem zdrowotny ze względu na liczne zagrożenia dla zdrowia.


ZAGROŻENIA OTYŁOŚCI

Otyłość powoduje utratę smukłej sylwetki i zmniejszenie sprawności fizycznej.
Ale to nie wszystkie nieszczęścia, jakie spadają na osobę z tą chorobą. Otyłość rodzi poważne zagrożenia dla zdrowia – takie jak cukrzyca, miażdżyca, choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa podnosi ryzyko zawału i udaru...


Niebezpieczna otyłość typu „jabłko”

Wraz z bagażem kilogramów otyłości rośnie znacząco ryzyko przedwczesnego zgonu.
Na to śmiertelne zagrożenie wpływ ma nie tylko poziom nadwagi oraz ilość tkanki tłuszczowej. Istotny wpływ ma rozmieszczenie nadmiaru kilogramów na ciele. Szczególnie wysokie zagrożenie powikłaniami chorobowymi niesie ze sobą sylwetka typu „jabłko” charakteryzująca się centralnym rozmieszczeniem tłuszczu na mapie ciała -– czyli nagromadzenie tkanki tłuszczowej trzewnej.


Do oceny rozmieszczenia tłuszczu w ciele używa się wskaźnika WHR .

Obecnie jednak coraz częściej postuluje się stosowanie samego pomiaru obwodu talii jako lepszego niż BMI wskaźnika zarówno ogólnej zawartości tłuszczu jak i jego centralnego nagromadzenia, świadczącego o zagrożeniu zdrowia.


Na podstawie pomiaru obwodu talii można wyróżnić stopnie otyłości trzewnej:

Tabela 3. Klasyfikacja otyłości trzewnej w zależności od obwodu talii

Kobiety

Mężczyźni

Wartości prawidłowe

< 80 cm

< 94 cm

I stopień otyłości trzewnej

80 – 87,9 cm

94 – 101,9 cm

II stopień otyłości trzewnej

> 88 cm

> 102 cm

 

Rozpoznanie typu i stopnia nasilenia otyłości pozwala ocenić stopień zagrożenia zaburzeniami metabolicznymi takimi jak np. cukrzyca typu 2.

Prawdopodobieństwo zaburzeń tych jest zwiększone, jeżeli przy BMI>25 kg/m 2 występuje I stopień otyłości trzewnej, a przy II stopniu otyłości trzewnej prawdopodobieństwo powikłań jest bardzo duże.


Najpoważniejszą kliniczną konsekwencją otyłości wisceralnej jest cukrzyca typu 2.

Około 80% chorych na cukrzycę typu 2 to ludzie otyli. Ryzyko jej wystąpienia wzrasta wraz ze zwiększaniem się BMI; u osób z BMI powyżej 35 jest ono 80-krotnie wyższe niż u osób z BMI poniżej 23.

Inne zagrożenia zdrowia z powodu otyłości
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.