Baza chorób - Otyłość i nadwaga

pokaż wszystkie

Otyłość a choroby serca i krążeniaZAGROŻENIE CHOROBAMI UKŁADU KR¡ŻENIA


Profilaktyka miażdżycy tętnic u młodych ludzi polega przede wszystkim na tym, by unikali nadwagi i otyłości - twierdzą zgodnie  kardiolodzy.


Już kilkunastoletni młodzi ludzie, którzy zaczynają cierpieć na nadwagę lub mają zbyt wysokie ciśnienie krwi, narażają się na niebezpieczeństwo miażdżcy. Miażdżyca tętnic rozpoczyna się od osadzania się komórek tłuszczu na wewnętrznych ściankach arterii, co sprawia, że tracą normalną elastyczność. Kiedy warstwa tłuszczu zmniejsza "światło" arterii, pojawia się nadciśnienie tętnicze krwi i rośnie niebezpieczeństwo  oderwania się od ścianki naczynia blaszki choleterolu. Wędrująca naczyniami blaszka zatyka ich światło - powoduje zakrzep i zator - a to w zależności od lokalizacji powoduje zawał lub udaru mózgu. Te niebezpieczne zagrożenia u wielu osób otyłych  już przed trzydziestką.

Szczególne znaczenie w powstawaniu miażdżycy ma
tzw. trzewna tkanka tłuszczowa. Otyłość inicjuje
również nadciśnienie tętnicze i zaburzenia lipidowe  Otyłość inicjuje patologie krążenia krwi

1. Otyłość inicjuje cukrzycę typu 2, która jest uznanym sprawcą zespołu chorobowego, zwanego stopą cukrzycową oraz uszkodzeń drobnych naczyń siatkówki w okolicy żółtej plamki oka zagrażających ślepotą - określanych jako retinopatia cukrzycowa.
Zespół stopy cukrzycowej Retinopatia cukrzycowa
2. Otyłość inicjuje nadciśnienie tętnicze i zaburzenia lipidowe. Te ostatnie to: zwiększenie stężenia triglicerydów i cholesterolu ogólnego i LDL oraz obniżenie stężenia „dobrego” cholesterolu frakcji HDL we krwi, którego obecność zapobiega miażdżycy.
Nadciśnienie, cholesterol i cukrzyca


Otyłość jest obecnie uznanym bezpośrednim sprawcą zaburzeń krążenia.

Warto zauważyć, że przez wiele lat ryzyko choroby wieńcowej serca było przypisane przedstawionym wyżej patologiom zależnym od otyłości. Jednak w ostatnich 20 latach, uznano również, iż sama otyłość wpływa niezależnie na ryzyko chorób krążenia - w tym wystąpienia choroby wieńcowej serca


Ryzyko rozwoju nadciśnienia wzrasta dwukrotnie przy 20% nadwadze i jest tym większe, im chory jest młodszy .

Oszacowano, że po uwzględnieniu innych czynników ryzyka, każde zwiększenie masy ciała o kilogram podwyższa ryzyko rozwoju nadciśnienia o 4,4%.
Czy odchudzanie jest skuteczną metodą normalizacji nadciśnienia tętniczego?

 
Wg. znanego kardiologa prof. dr med. Andrzeja Kalicińskiego - gdy pacjenci chudną, to wraz z utratą 10 kg ciężaru ich ciała - ich ciśnienie skurczowe spada o 20 mm Hg, oraz rozkurczowe o 10-15 mm Hg . Niektórzy lekarze praktycy twierdzą, że jeśli się ma 18 - 24 kg nadwagi - to „zrzucenie ich” może doprowadzić ciśnienie do wartości prawidłowych. Zresztą korzystne jest każde, nawet niewielkie zmniejszenie masy ciała, u tych osób, gdyż może spowodować obniżenie nadciśnienia.


 

Czy nadwaga jest ważnym problemem dla osób z nadciśnieniem?

 
Zdecydowanie tak. U około 50% chorych na nadciśnienie stwierdza się nadwagę, która uznawana jest przez wielu lekarzy, za okoliczność sprzyjającą chorobie nadciśnieniowej. Badanie na dużej grupie chorych w Polsce wykazały, że rosnącym wartościom nadciśnienia tętniczego towarzyszy wzrost wagi ciała, a ponadto rosnący poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Te ostatnie symptomy zwiastują rosnące ryzyko miażdżycy, choroby wieńcowej oraz zawałów i udarów. Ponadto u tych osób zaobserwowano częściej, niż u osób zdrowych gorszy prognostycznie androidalny typ otyłości.
Odchudzanie obniża nadciśnienie

Otyłość oddziałuje też na tzw. funkcję hemodynamiczną krążenia.

Wskutek zwiększonej ilości tkanki tłuszczowej znacznie jest podwyższone zapotrzebowanie organizmu na tlen. Serce wykonuje większą pracę; zwiększona zostaje jego pojemność minutowa, co prowadzi na skutek obciążenia lewej komory do jej przerostu i rozwoju niewydolności serca.


Otyłość a zagrożenie chorobą zakrzepowo-zatorową.

Ponadto nadmierna masa ciała koreluje dodatnio ze zwiększoną krzepliwością krwi. Obserwuje się wyższy poziom fibrynogenu, czynnika VII, oraz inhibitora aktywatora plazminogenu (PAI-1) we krwi, co oznacza zwiększenie ryzyka zakrzepicy.


oprac. red
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.