Baza chorób - Klinika włosów

pokaż wszystkie

Dlaczego mam łupież?


Kiedy z twojej głowy sypią się białe suche łuski
zadajesz sobie pytanie - dlaczego mam łupież?


To łojotok psuje wygląd włosów i powoduje łupież


Przyczyną łupieżu jest tzw. łojotok, czyli nadprodukcja specyficznej tłuszczowej wydzieliny gruczołów łojowych skóry głowy, która pokrywa gęstym i grubym filmem włosy i skórę. Kiedy gruczoły łojowe wytwarzają zbyt dużo łoju nie sposób jest utrzymać zadbany wygląd. Włosy pokryte obficie  wydzieliną łojową są zlepione w tłuste pasma, brak im naturalnej puszystości i  blasku. Nasilonemu łojotokowi towarzyszy zwykle podrażnienie i stan zapalny skóry, który niekiedy może przybrać postać łojotokowego zapalenia skóry ( ŁZS) - na które to schorzenie cierpi ok. 1-3% populacji. Wówczas uwarunkowania genetyczne, zaburzenia immunologiczne, wpływ hormonów (szczególnie androgenów) oraz udział grzybów drożdżopodobnych z rodzaju Malassezia dodatkowo pobudzają rozwój reakcji zapalnej na skórze głowy. Nasilony łojotok w połączeniu ze stanem zapalnym wywołują przyśpieszone złuszczanie się owłosionej skóry głowy, czyli łupież.Dlaczego łoju na włosach jest za dużo?

Ilość wydzielanego łoju przez gruczoły skóry zależy od wieku, produkcji hormonów i miejsca ciała. Wydzielanie łoju jest np. duże u noworodków, po czym obniża się w ciągu pierwszych lat życia, by wzrosnąć gwałtowanie w okresie pokwitania (13-18 lat). Potem ponownie zmniejsza się powoli, co wyraźniej zaznacza się u kobiet niż u mężczyzn. Wzmożone wydzielanie łoju jest charakterystyczne dla pewnych okolic ciała obfitujących w gruczoły łojowe – tzw. okolice łojotokowe, do których należy owłosiona skóra głowy. Może też obejmować części twarzy, okolice piersi i międzyłopatkowe na plecach, okolice narządów płciowych, itp.


Co nasila łojotok?

Ważną rolę w wytwarzaniu łoju (sebum) przez gruczoły skórne odgrywają hormony płciowe. Stąd obserwowane różnice w produkcji łoju w zależności od wieku i płci. Nasilenie się łojotoku podczas dojrzewania wskazuje na udział androgenów i nadmierne wytwarzanie progesteronu u kobiet. Ponadto wpływ na wydzielanie łoju mają uwarunkowania genetyczne, wiek (okres pokwitania i dojrzewania), dieta, aktualny stan zdrowia, stres, jak i czynniki klimatyczne i nieprawidłowa pielęgnacja włosów. Wypadkową czynników łojotwórczych jest częsty podział włosów na włosy szybko przetłuszczające się, suche lub normalne.  


Czym wg. medycyny jest łupież?

Łupież jest to drobnopłatkowe złuszczanie skóry gładkiej (pityriasis alba) lub skóry owłosionej głowy - z mniej nasilonym łojotokiem (łupież zwykły) lub bardziej nasilonym łojotokiem (łupież tłusty). Jest to schorzenie o przewlekłym, zmiennym i nawrotowym przebiegu. Częściej występuje tzw. łupież suchy (zwykły).


Kiedy z głowy sypią się białe suche łuski

Mamy wówczas do czynienia z tzw. łupieżem suchym (zwykłym). Wbrew temu, co na się wydaje nie jest to objaw przesuszenia włosów, a odwrotnie – łagodnego łojotoku. Objawy łupieżu zwykłego przebiegają zwykle bez objawów zapalnych. Jeśli zmiany nie są nasilone to nie dają większych dolegliwości, chociaż niekiedy może wystąpić świąd. Po umyciu głowy następuje krótkotrwała poprawa, bardzo szybko jednak złuszczanie nawraca. Łuski nie są mocno związane z podłożem, odpadają pod wpływem czesania włosów (widoczne są szczególnie na ciemnym ubraniu).  


Więcej o objawach łupieżu suchego

Łupież zwykły (suchy) zwykle obejmuje skórę owłosionej głowy.Jednak złuszczanie może występować też między brwiami, pod pachami, na skórze brody i na wzgórku łonowym. Łupież zwykły nie powoduje zwiększonego wypadania włosów, mogą one być jednak bardziej suche i łamliwe. Choroba dotyczy zwykle osób przed 20. rokiem życia. Później, w miarę nasilania się łojotoku może przekształcić się w łupież tłusty.


Gdy łojotok jest silny a sypiące się łuski są żółtawe, wilgotne i większe, mamy łupież tłusty


Niekiedy ten rodzaj łupieżu poprzedza łojotokowe zapalenie skóry zwane też pod nazwą złuszczanie łuszczycowate lub wyprysk łojotokowy. W przebiegu tej choroby powstają liczne plamy rumieniowate, pokryte na powierzchni obfitymi żółtymi tłustymi łuskami. Plamy te łączą się ze sobą i powiększają na brzegach, w środku zanikając z pozostawieniem żółtobrunatnego zabarwienia. Dotyczą one głównie czoła i głowy (łupież łojotokowy) – ale również fałdów nosowo-policzkowych, okolicy piersi i pępka, okolicy międzyłopatkowej na plecach, okolicy narządów płciowych i odbytu. Objawy nieco przypominają łuszczycę, łuski jednak nie sypią się obficie i są wilgotne (tłuste).


Kogo łupież dotyka najczęściej?

Łupież jest częstym schorzeniem skóry owłosionej głowy. Występuje zazwyczaj u ludzi rasy białej, natomiast rzadko pojawia się u przedstawicieli rasy czarnej. Największe rozpowszechnienie łupieżu zwykłego u obojga płci występuje w wieku 10-20 lat, w okresie burzy hormonalnej dojrzewania (dotyczy ok. 50%). Łupież zwykły jest częstszy u chłopców i mężczyzn, z wiekiem może przekształcać się w łupież tłusty lub utrzymywać się nawet przez całe życie. Włosy stają się wówczas tłuste, lśniące i coraz cieńsze. Ten rodzaj łupieżu może doprowadzić do wypadania włosów, co zagraża przedwczesnym łysieniem. U niemowląt i dzieci jest w zasadzie niespotykany.


Łupież (pityriasis) choroba wywołana grzybem Malassezia furfur ?

Obecnie wiadomo, że w powstawaniu łupieżu uczestniczy grzyb drożdżopodobny - Malassezia furfur (dawna i powszechnie do dziś używana nazwa to Pityrosporum ovale). Ten grzyb może także wywoływać i nasilać objawy łojotokowego zapalenia skóry, a także atopowego zapalenia skóry.oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja dermatologiczna lek. med. Dorota Bystrzanowska

Zapraszam mieszkańców Warszawy i okolic do korzystania
z usług mojego Gabinetu Dermatologicznego

Lekarz dermatolog Dorota Bystrzanowska
- Prywatny Gabinet Lekarski Ul. Klaudyny 18 Warszawa/Żoliborz
Kontakt dla umówienia wizyty (22) 676-69-86
0-603-753-493 bystrzanowska@neostrada.pl


Pismiennictwo
1. Dermatologia Praktyczna; lekarze dermatolodzy: Małgorzata Opalińska, Katarzyna Prystupa, Wadim Stąpór, Wyd.Lek. PZWL 1997
2. Łupież jako objaw – jego etiopatogeneza, leczenie i zapobieganie; dr n med. Marta Wysocka z Kliniki Diabetologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych II Katedry Pediatrii Akademii Medycznej w Warszawie Kierownik Katedry i Kliniki: prof. dr hab. Lech Korniszewski - 2003 Nowa Medycyna – zeszyt 116 (3-4/2002)
3. Łupież - fakty i mity; Irena Rudowska Dermatologia estetyczna, nr 6, 2000
4. Łupież, łojotok, włosy alergika - Katrzyna Prystupa -cykl artykułów nt. pielęgnacji włosów "Moje Zdrowie" 1999-2000
5. Łojotokowe zapalenie skóry – o tym warto wiedzieć - lek. med. Aleksandra Zamirska i  lek. med. Iwona Kuczborska
Katedra i Klinika Dermatologii, Alergologii i Wenerologii Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu  źródło;http://forumzdrowia.pl/
 
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.