Baza chorób - Klinika włosów

pokaż wszystkie

Czym zagraża łojotok?Niezdrowe przetłuszczanie się włosów, czyli łojotok psuje wygląd włosów. Zaniedbany łojotok i jego najgorsze powikłanie – łupież tłusty skóry głowy – może doprowadzić do łojotokowego zapalenia skóry i znacznych przerzedzeń uwłosienia.


DLACZEGO MAM ŁOJOTOK

Gruczoły łojowe


Łojotokiem nazywamy nadmierną czynność gruczołów łojotokowych. Lokalizacja tych gruczołów na skórze gowy ściśle łączy się z obecnością mieszków włosowych. Ujścia gruczołów łojowych uchodzą do nich tuż poniżej tzw. lejka. Dzięki tej lokalizacji wydzielina gruczołów stale i efektywnie natłuszcza długie łodygi włosów lipidowym filmem ochronnym. Gdy gruczoły łojowe wytwarzają zbyt wiele łoju włosy szybko pokrywają się grubą tłustą warstewką lipidową.Łój chroni włosy dopóki nie jest go za dużo

Włosy odpowiednio nawilżone lipidami z gruczołów łojowych (tzw. sebum) stają się bardziej odporne na uszkodzenia i utratę wilgoci. Toteż umiejętne mycie powinno zawsze uwzględniać poziom aktywności gruczołów łojowych i ilość wydzieliny lipidowej. W praktyce oznacza to, że w przypadku nadprodukcji łoju przez gruczoły łojowe mycie powinno być odpowiednio częste. Powinno jednak zawsze uwzględniać zasadę zachowania filmu ochronnego sebum na włosach.


Aktywność gruczołów łojowych w ciągu życia ludzkiego ulega znacznym wahaniom


Łojotok jest nasilony w pierwszych miesiącach po urodzeniu, następnie zmniejsza się, aby narosnąć najsilniej w okresie dojrzewania i stać się uciążliwą dolegliwością dla znacznego odsetka młodych ludzi. Zwłaszcza, że na podłożu łojotoku rozwijają się niektóre schorzenia skóry. Szczególnie wówczas, kiedy dochodzi jednoczesnie do zakażeń bakteryjnych, grzybiczych, pasożytniczych.


Zaburzenia hormonalne a łojotok

Ważną rolę w wytwarzaniu łoju (sebum) przez gruczoły skórne odgrywają hormony płciowe. Stąd często obserwowane różnice w produkcji łoju w zależności od wieku i płci. Wskazuje na to nasilenie się łojotoku podczas burzy hormonalnej okresu dojrzewania. Znaczącą rolę w regulacji hormonalnej odgrywa również gruczoł tarczycy i przysadki mózgowej.


Co jeszcze pobudza gruczoły łojowe do nadmiernego wydzielania?

Wpływ na wydzielanie łoju mają:
♦ uwarunkowania genetyczne,
♦ aktualny stan zdrowia,
♦ wiek (nasilenie łojotoku ma miejsce w okresie pokwitania i dojrzewania),
♦ wewnętrzne predyspozycje organizmu, itp.


Nie mniej ważną przyczyną są tzw. czynniki zewnętrzne:

♦ skutki niewłaściwej diety,
♦ nieprawidłowa pielęgnacja skóry główy (podrażnienie skóry i gruczołów łojowych przez drapanie i zbyt intensywne szczotkowanie),
♦ niedostateczna higiena, mycie włosów w zbyt gorącej wodzie,
♦ noszenie nieprzewiewnych okryć głowy,
♦ źle dobrane kosmetyki do typu skóry i włosów,
♦ stres.


Wypadkową czynników łojotwórczych jest podział włosów na:

♦ włosy szybko przetłuszczające się,
♦ włosy  suche
♦ włosy normalne


Włosy suche czy tłuste ?


 

CZYM ZAGRAŻA ŁOJOTOK?

Niezdrowe przetłuszczanie się włosów

Nadmierne wydzielanie lipidów przez gruczoły łojowe, czyli łojotok, nie jest pożądany, gdyż nie dodaje uroku włosom. Warto też pamiętać, że przetłuszczanie się i łupież nie jest tylko defektem estetycznym. Zaniedbany łojotok i jego skutek – łupież tłusty skóry głowy – może doprowadzić do łojotokowego zapalenia skóry i znacznych przerzedzeń uwłosienia.


Łojotok psuje wygląd włosów, przyciąga patogeny


Gdy gruczoły łojowe wytwarzają zbyt wiele łoju włosy szybko pokrywają się grubą tłustą warstewką lipidową. (Już wiemy, że włosy przetłuszczające się to takie, które już po jednym dniu od momentu mycia – są widocznie tłuste i pozlepiane.). Chociaż przetłuszczone włosy stają się bardziej odporne na uszkodzenia i utratę wilgoci – to niepożądanym efektem obfitej warstwy lepkiego łoju jest przyciąganie brudu i kurzu. Włosy stają się nieatrakcyne, mają nieładny i nieświeży wygląd a ułożona wcześniej fryzura jest mało trwała. Co gorsza zalegający na włosach łój (sebum) działa jak „lep na muchy” wiążąc drobiny kurzu, białka pyłków kwiatowych, itp. lotne drobiny. Mieszanka tych drobin staje się pożywką dla różnych mikroorganizmów, co zagraża pojawieniem się grzybicy i świądu skóry głowy.

Czym jeszcze zagraża łojotok?

Nasilony łojotok w połączeniu ze stanem zapalnym może spowodować nasilone złuszczanie się owłosionej skóry głowy, czyli łupież łojotokowy. Początek choroby łączy się zwykle z okresem dojrzewania.


Kiedy z głowy sypią się białe suche łuski..

Wówczas mamy do czynienia z tzw. łupieżem suchym? Wbrew temu, co na się wydaje nie jest to objaw przesuszenia włosów, a odwrotnie – łojotoku. Łupież suchy jest swędzący, zwykle nie powoduje dotkliwych stanów zapalnych skóry.

Gdy z główy sypią się łuski są żółtawe, wilgotne i większe, mamy łupież tłusty .
Niekiedy poprzedza go łojotokowe zapalenie skóry, którego objawem są czerwonawe złuszczające się plamy na skórze głowy. Warto wiedzieć, że na podłożu łupieżu tłustego u mężczyn rozpoczyna się proces tzw. łysienia androgennego.


Leczenie i zapobieganie łupieżowi

W zapobieganiu łupieżowi zaleca się stosować płyny o działaniu przeciwłojotokowym i wysuszającym do codziennego nacierania skóry głowy. Jednak powinniśmy wiedzieć, że łupież, nawet w najłagodniejszej formie jest schorzeniem dermatologicznym związanym z aktywnością grzyba Malassezia furfur (Pityrosporum ovale). Ten grzyb należący do fizjologicznej flory skóry niekiedy pod wpływem wydzieliny tłuszczowej skóry zaczyna intensywnie namnażać się i złuszczać naskórek, co tłumaczy ekspansję grzyba przy wzmożonym łojotoku**2. Dlatego w przypadku intensywnego łupieżu poleca się środki hamujące rozwój grzyba Malassezia furfur. Pomocna jest kuracja leczniczymi szamponami zawierającymi substancje przeciwgrzybicze – np. znany ze swej skuteczności ketokonazol, a ostatnio również – oktopiroks – aktywny środek przeciwłupieżowy nowej generacji.

oprac. mgr. Edward Ozga Michalski

Piśmiennictwo
1. Dermatologia Praktyczna; lekarze dermatolodzy: Małgorzata Opalińska, Katarzyna Prystupa, Wadim Stąpór, Wyd.Lek. PZWL 1997
2. Łupież jako objaw – jego etiopatogeneza, leczenie i zapobieganie; dr n med. Marta Wysocka z Kliniki Diabetologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych II Katedry Pediatrii Akademii Medycznej w Warszawie Kierownik Katedry i Kliniki: prof. dr hab. Lech Korniszewski - 2003 Nowa Medycyna – zeszyt 116 (3-4/2002)
3. Łupież - fakty i mity; Irena Rudowska Dermatologia estetyczna, nr 6, 2000
4. Łupież, łojotok, włosy alergika - Katrzyna Prystupa -cykl artykułów nt. pielęgnacji włosów "Moje Zdrowie" 1999-2000
 
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.