Baza chorób - Klinika włosów

pokaż wszystkie

Apetyt na piękne włosy

Piękno naszych włosów zależy nie tylko od szamponów i odżywek,
 ale od tego co codziennie jemy i pijemy?


PRZEZ ŻOŁ¡DEK DO PIĘKNYCH WŁOSÓW

Włosy dla wzrostu potrzebują odpowiedniego budulca. Są więc wiecznie głodne i mają bardzo wyrafinowany apetyt. Tylko z właściwie dobranych pokarmów otrzymują wysokiej jakości niezbędne składniki odżywcze i budulcowe. Włosy w zamian odwdzięczają się bujnością, siłą, blaskiem, pięknym kolorem – słowem urodą. Podobnie zachowują się paznokcie korzystające z tych samych pokarmów co włosy.


- Jedzmy to, co włosy lubią – powie każdy – a naszą głowę ozdobią sprężyste, gęste i pełne blasku włosy!

Jeśli jest to tak proste – dlaczego tak wiele osób ma włosy przerzedzone, matowe, sztywne, sprawiające trudności w rozczesywaniu i układaniu? Czyżby nie zdawały sobie sprawy, że ich źle odżywiane włosy są osłabione, że dlatego stały się brzydkie i nadmiernie wypadają! A może po prostu te osoby nie wiedzą, jakich składników pokarmowych włosy potrzebują najbardziej?


Przez żołądek do …pięknych włosów!

Jeśli ktoś nie wie, od czego zależy zdrowie, a w konsekwencji - uroda jego włosów oraz paznokci, niech przyjmie, że są one taką samą częścią ciała, jak wszystkie inne. Powstają z tego, co zjemy - stąd tak wielka rola substancji pokarmowych docierających drogą krwi do korzenia włosa. Nie dziwmy się więc, kiedy wiosną, gdy w organizmie występują duże braki witamin i minerałów, lub wówczas, gdy się niewłaściwie odchudzamy – włosy nie mają połysku, stają się słabsze, cieńsze, łamliwe, ulegają przerzedzeniu. Tych niekorzystnych zmian i wielu innych zagrożeń można uniknąć dzięki odpowiedniemu odżywianiu włosów. Aby jednak wiedzieć, jak włosy odżywiać? – dobrze jest znać ich budowę i mechanizm wzrostu.BUDOWA I WZROST WŁOSÓW

Jak rosną włosy?


Włosy wyrastają w swym korzeniu usadowionym wewnątrz mieszka włosowego. Korzeń posiada kolbowate rozszerzenie – zwane opuszką (lub potocznie cebulką), w którym znajdują się bardzo aktywne komórki macierzy włosa. Dzieki ich nieustannym podziałom włos rośnie ok. 1 - 1,5 cm na miesiąc.


Komórki macierzy włosa intensywnie się dzielą i są stale "głodne"


Te komórki to nasza osobista wytwórnia włosów odpowiedzialna za ich codzienny wzrost, (zaś w paznokciu – komórki macierzy paznokcia- odpowiedzialne za wzrost paznokci.). Komórki macierzy intensywnie dzielą się i podlegają różnicowaniu zmieniając swą budowę – tj. wydłużają się, spłaszczają oraz rogowacieją. Dzięki temu powstaje widoczna długa część włosa zwana jego łodygą. Jest ona zbudowana z różnych warstw zrogowaciałych komórek. Dlatego komórki te są stale "głodne"  i wymagają obfitego zaopatrzenia drogą krwi w substancje odżywcze, energetyczne i budulcowe.


Odżywianie włosa


Odżywianiu włosa służy tzw. brodawka, na której włos jest osadzony. W brodawce włosa znajdują się naczynia krwionośne, z których, jak z „portu dostawczego” - komórki macierzy czerpią substancje odżywcze i budulcowe do swych podziałów. Komórki macierzy należą do najszybciej namnażających się w organizmie człowieka, co w perspektywie dni procentuje widocznym dla oczu przyrostem włosów.


   

  ABY  UMIEJĘTNIE ODŻYWIÆ WŁOSY TRZEBA WIEDZIEÆ Z CZEGO S¡ ZBUDOWANE!

Łodyga o średnicy 0,08 mm,  czyli widoczna część włosa składa się z:

- rdzenia
- warstwy korowej
- warstwy osłonki włosa
Konstrukcja włosa i jej substancje budulcowePrzyjrzyjmy się najbardziej okazałej części włosa - wyrastającej ponad powierzchnię skóry łodydze. Łodyga składa się z 3 warstw. Pierwsza to rdzeń włosa. Drugą warstwą jest tzw. warstwa korowa, która stanowi trzon konstrukcyjny łodygi.  Ta warstwa składa się z silnych włókien keratynowych, które pionowo ułożone -  koncentrycznie otaczają rdzeń włosa. Włókna są podstawą wytrzymałości, sprężystości i elastyczności łodygi. Składają się wydłużonych komórek zbudowanych z wytrzymałego białka - keratyny Keratyna cechuje się tym, że jest nierozpuszczalna w wodzie oraz w dużym stopniu jest odporna na uszkadzające inne białka czynniki fizyczne i chemiczne środowiska (kwasy organiczne, temperaturę, itp.), a także na działanie typowych enzymów trawiących białka (proteolitycznych). Unikalne własności wytrzymałościowe kreratyny wynikają z zawartości dwóch aminokwasów siarkowych: cysteiny (17%) i metioniny (0,5%).  Ponadto w warstwie korowej znajduje się o pewna ilość wody oraz ziarna pigmentu – melaniny – od których ilości i barwy zależy kolor włosów.

Keratynowe osłony fizjologiczne włosa 

Keratynowa osłonka włosa – to najbardziej zewnętrzna warstwa jego łodygi -  zbudowana jest z keratynowych komórek spłaszczonych jak rybie łuski. Łuskowate komórki osłonki są poukładane wokół łodygi jak dachówki na dachu. Tych bardzo cienkich, półprzezroczystych łusek jest zwykle od 5 do 10 warstw. Osłonka chroni rdzeń i warstwę korową włosa - jak dach dom przez niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi - deszczem, kurzem, słońcem, wiatrem, czynnikami chemicznymi, itp. Łuski osłonki są sklejone ze sobą i z warstwą korową przy pomocy specjalnych substancji tłuszczowych tworzących tzw. spoiwo międzykomórkowe. Podstawowymi składnikami tego spoiwa decydującymi o jego własnościach są lipidy, w tym ceramidy, cholesterol, trójglicerydy, wolne kwasy tłuszczowe, itp.

Osłonowe substancje tłuszczowe konserwujące włosy 

Ważną rolę w konserwacji osłonki włosa odgrywa tłuszczowo-woskowa wydzielina gruczołów łojowych tzw. sebum. W jej skład wchodzą: glicerydy, woski, wolne kwasy tłuszczowe, węglowodory (np. skwalen), sterole i estry steroli, itp. Sebum chroni włosy poprzez swój specyficzny skład.

Pot

W pewnym stopniu konserwujacą rolę dla włosów dogrywa również film hydrofilowo-lipofilowy, czyli zwykły pot. Film ten ma budowę emulsji, w której fazę olejową stanowi łój skórny, a fazę wodną – woda wydzielana przez gruczoły potowe w procesach perspiracji i transpiracji. Film hydrofilowo-lipofilowy zawiera duże ilości kwasów tłuszczowych (palmitynowego, stearynowego i oleinowego) oraz związków steroidowych (w tym cholesterolu i jego estrów), co do pewnego stopnia chroni warstwę osłonową włosów przed wysychaniem i pękaniem. Pamiętajmy, że w upalne dni tracimy z potem elektrolity - na czele z potasem i magnezem - które trzeba uzupełniać! /4/

 
Czy dietą możemy zapewnić włosom zdrowie i urodę?


Spożywany przez nas pokarm często nie wystarczy do zapewnienia włosom wszystkich niezbędnych aminokwasów siarkowych, witamin i mikroelementów. Staje się to dopiero możliwe dzięki wspomaganiu diety wartościowym preparatem aptecznym. Włosy w zamian za wspomaganie zestawem potrzebnych im składników odżywczych odwdzięczą się później zdrowiem i urodą.

 
 
 JAKICH SUBSTANCJI WŁOSY POTRZEBUJ¡ NAJBARDZIEJ?

Włosy zbudowane są z…białka?

Tak. Włosy, jak też paznokcie zbudowane są z mikroskopijnych „cegiełek” elastycznego zrogowaciałego białka – keratyny. Białko to zawiera w sobie siarkę, która ma tę właściwość, że jak silny klej trwale spaja sąsiednie końce keratynowych cegiełek w długie sprężyste struktury włosów. Stąd dla wzrostu włosa niezbędne są aminokwasy zawierające siarkę. Aminokwasy to najmniejsze cząstki składowe białek, z których buduje się białko. Te swoiste organiczne klocki lego umożliwiają dzięki wiązaniom siarczkowym powstawanie długich włókien keratyny. Aminokwasy siarkowe znajdujemy w niektórych pokarmach białkowych, jakie spożywamy – ale rzadko. Ponadto naszej osobistej wytwórni włosów potrzebne są substancje energetyczne – głównie glukoza; jak też witaminy i biopierwiastki, które stymulują tempo wzrostu i zapewniają wytrzymałość konstrukcji rosnącego włosa.Co decyduje o sile i kształcie włosów?

Długi i cienki ludzki włos, aby się nie złamać i jednocześnie stanowić osłonę przed czynnikami atmosferycznymi powinien być sprężysty i silny. Najważniejszą rolę wzmacniającą odgrywa wspomniana już siarka, a dokłądniej utworzone przez nią wiązania chemiczne – tzw. „mostki dwusiarczkowe”. Wiązania te łączą bardzo silnie długie łańcuchy keratyny zapewniające trwałą konstrukcję włosa. Dzięki wiązaniom dwusiarczkowym, które u każdego z nas są usytuowane inaczej - struktura keratyny staje się silna i sprężysta, jak też niepowtarzalna. Indywidualny układ „mostków dwusiarczkowych”” decyduje o oryginalnym wyglądzie włosów, np. o tym, czy są proste, czy skręcone, czy cienkie, czy grube.

Jakie substancje biologiczne dostarczają włosom „wiązań dwusiarczkowych”?

Siarka jest organizmowi dostarczana głównie w postaci przyswajalnych białek. Najbardziej wartościowe są białka, zawierające w swym składzie dwa niezbędne człowiekowi aminokwasy siarkowe – cystynę i metioninę. Podstawą konstrukcji włosa jest cystyna – stanowiąca zwykle 17% składu włosa i metionina (0,5% składu włosa). Dzięki tym aminokwasom możliwe jest powstanie „wiązań dwusiarczkowych”, które są włączane w keratynową konstrukcję włosa i pełnią w niej rolę wzmocnień oraz nadają prawidłową przestrzenną budowę.

Czy są jeszcze inne ważne substancje wpływające na kondycję i wygląd włosów?

Tak. Do takich substancji zaliczamy biopierwiastki: żelazo, cynk, miedź, jod oraz liczne witaminy. Jednak trzeba wiedzieć, że niedobór tych składników (z wyjątkiem żelaza) odbija się na kondycji i zdrowiu włosów dopiero po dłuższym czasie.

Czy witaminy są ważne dla włosów?

Nawet bardzo, są bowiem czynnikami, które pobudzają je do bujnego wzrostu. Szczególnie ważne dla włosów są witaminy z grupy B, które wspomagają wzrost włosów, oraz chronią je przed chorobami i niekorzystnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych i środowiskowych.oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja Katarzyna Prystupa
dr n. med. dermatolog


Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.