Baza chorób - Klinika leczenia bólu

pokaż wszystkie

Zapalenie opon mózgowy

 

Do zapalenia opon mózgowych dochodzi wskutek wtargnięcia do organizmu zarazków - najczęściej wirusów lub bakterii. Przy najmniejszym podejrzeniu zapalenia opon
trzeba jak najszybciej wezwać do dziecka lekarza.ABC WIEDZY O CHOROBIE


Typowe objawy zapalenia opon mózgowych


Typowymi objawami są: zły stan ogólny, wysoka gorączka, bóle głowy, wymioty oraz co ważne sztywność karku. Przykładowo dziecko stawia opór przy próbach przygięcia głowy do klatki piersiowej, bo sprawia mu to ból.


Mózg oddzielony jest od czaszki trzema błonami – tzw. oponami


Bezpośrednio do tkanki mózgowej przylega opona miękka, następną warstwę stanowi tzw. pajęczynówka, a najbardziej zewnętrzną  jest tzw. opona twarda. W wyniku zakażenia opon mózgowych wirusami lub bakteriami - wytwarza się stan zapalny opony miękkiej i pajęczynowej oraz zmiany chorobowe w komorach mózgu. Zapalenie to jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia niemowląt i małych dzieci.Objawy zapalenia opon mózgowych to:

♦  wysoka gorączka,
♦ ogólny zły stan dziecka,
♦ bóle głowy i wymioty.


Charakterystycznym symptomem jest sztywność karku


Dziecko z powyższego powodu oraz z powodu bólu, nie pozwala przygiąć główki do klatki piersiowej.


Trochę fizjologii

Mózg oddzielony jest od czaszki trzema błonami – tzw. oponami. Bezpośrednio do tkanki mózgowej przylega opona miękka, następną warstwę stanowi tzw. pajęczynówka, a najbardziej zewnętrzną  jest opona twarda. Wszystkie trzy biorą udział w doprowadzeniu krwi do mózgu i amortyzują wstrząsy. Pomiędzy oponą miękką a pajęczynówką jest przestrzeń, w której krąży płyn mózgowo-rdzeniowy.

Jak dochodzi do zapalenia opon?


Zwykle wskutek infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Zapalenie może być też powikłaniem innych chorób - np. świnki, grypy, ugryzienia kleszcza, itp. Jak wiemy wirusy są wysoce zakaźne! Toteż chociaż nie każde zainfekowanie wirusami wywołuje chorobę lepiej unikać kontaktu z osobami chorymi na te choroby.


Co się dzieje w wyniku zakażenia opon mózgowych?

Wytwarza się stan zapalnego opony miękkiej i pajęczynowej oraz zmiany chorobowe w przestrzeni podpajęczynówkowej i w komorach mózgu. Zapalenie to jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia niemowląt i małych dzieci. Szczególnie niebezpieczne jest bakteryjne ropne zapalenie opon.


Bakteryjne (ropne) zapalenie opon mózgowych

Zachorowalność na tę postać zapalenia opon jest w Polsce znacząca. Corocznie choruje ok. 3000 osób (najczęściej są to dzieci do 4 roku życia). Objawy zapalenia noworodków bardzo trudno jest rozpoznać ze względu na niecharakterystyczne objawy.


Wiek i ciężki przebieg choroby

Bakteryjne zapalenie opon jest tym ciężej przechodzone im dziecko jest młodsze. U najmłodszych niemowląt na plan pierwszy wysuwa się zwykle zły stan ogólny - dziecko sprawia wrażenie ciężko chorego. Objawy typowe dla zapalenia opon mogą nie wystąpić.


Prawidłowe rozpoznanie choroby

Wstępne rozpoznanie zapalenia opon mózgowych stwierdza się na podstawie objawów oraz badania neurologicznego. Ostatecznie rozpoznanie ustala się jednak po dokonaniu tzw. punkcji, tj. nakłucia lędźwiowego i pobraniu próbki płynu mózgowo-rdzeniowego. Analiza bakteriologiczna składu tego płynu  pozwala na jednoznaczne stwierdzenie zapalenia opon i podjęcie odpowiedniego leczenia.


Czy zapaleniu opon można zapobiec szczepionką?

Dziecko można zaszczepić przeciwko jednemu z ropnych zapaleń opon wywołanemu przez bakterię Haemophilus influenzae. W wielu krajach szczepi się już noworodki i niemowlęta (rytm szczepień jest taki, jak przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B). Jeżeli dziecko skończyło już rok, wystarcza jedna dawka szczepionki o nazwie Act-HIB lub Hiberix, dostępnej w kraju. Można również się zabezpieczyć przed niektórymi chorobami wirusowymi, których możliwym powikłaniem jest wirusowe zapalenie opon mózgowych - przed świnką, grypą, odrą. Dobrym zabezpieczeniem przed chorobą wywołaną wirusem przenoszonym przez kleszcze, są dostępne w Polsce szczepienia.

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych

Wirusowe zapalenie opon mózgowych


Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.