Baza chorób - Klinika leczenia bólu

pokaż wszystkie

Skręcenie stopySkręcenie stopy jest jedną z tych dotkliwych przypadłości, która zdarza się każdemu z nas. Wystarczy nieoczekiwana nierówność chodnika, potknięcie się lub upadek, aby złe ustawienie stopy na podłożu spowodowało charakterystyczne chrupnięcie w stawie skokowym i nagły dotkliwy ból uniemożliwiający dalsze chodzenie.


Zabezpieczenia przed niepożądanymi ruchami w stawach

Przyczyną bólu jest zwykle nadwerężenie tzw. więzadeł. Stawy są ruchomymi przegubami poruszanymi przez mięśnie. Wszędzie tam, gdzie spotykające się ze sobą kości tworzą stawy, występują silne „nici” i „taśmy” kolagenowe tworzące więzadła i torebki stawowe. Rolą tych struktur jest ograniczenie ruchów kości poza konieczny fizjologiczny zakres. Bez tych zabezpieczeń ciało człowieka przypominałoby niestabilny gumowaty twór wyginający się we wszystkie strony.


Specyfika stawu skokowego

Staw skokowo-goleniowy nie lubi nadmiernego skręcania na boki – gdy ze znaczna siłą obciążamy stopę opartą na wewnętrznej lub zewnętrznej krawędzi. Staw ten łączący podudzie ze stopą należy bowiem do grupy tzw. stawów zawiasowych. Fizjologiczne ruchy to zgięcie i wyprost. Są one najbardziej eksponowane, gdy stajemy na palcach lub na piętach. Staw skokowo-goleniowy jest jednym z najciężej pracujących stawów naszego organizmu. Nawet nieznaczne zaburzenie stabilności stawu może się stać przyczyną dolegliwości przy chodzeniu.Uraz stawu skokowego

Staw skokowy, prawidłowo zwany stawem skokowo-goleniowym ulega dość często urazom. Nagłe i silne oparcie się pięty zewnętrzną stroną o podłoże jest przyczyną najczęstszego urazu, z jakim spotykają się lekarze ortopedzi. Zwykle ma miejsce wówczas uszkodzenie więzadeł pobocznych: strzałkowo- skokowego przedniego i strzałkowo-piętowego. Więzadła stabilizujące ruchomość ten staw mają charakter taśm, a nie „sprężyn”. Stanowią one dość sztywne ograniczniki maksymalnego zakresu ruchu. Przy stawaniu na bocznym lub przyśrodkowym brzegu stopy są słabo napięte. Jednak przy pogłębianiu ruchu w pewnej chwili napinają się gwałtownie i nie pozwalają się stopie „zwichnąć”! Wówczas dochodzi do kontuzji.


Objawy kontuzji stawu

Każde skręcenie kostki powoduje silny ból utrudniający chodzenie. Objawem uszkodzenia stawu jest obrzęk i ból nasilający się przy próbie wykonania ruchu. Dzieje się tak dlatego, że w uszkodzonej mechanicznie tkance pojawiają się tak zwane mediatory zapalenia – histamina, prostaglandyny itp. Podrażniają one receptory bólowe i wywołują obrzęk.


Naderwanie więzadeł?

Skręcenie stopy może niekiedy być źródłem poważnych problemów zdrowotnych. Na pytanie: Co nam się stało? – lekarz odpowie, że silny nacisk na źle ustawioną stopę spowodował przeciążenie więzadeł wchodzących w skład stawu. Naderwanie włókien tych więzadeł, a także przebiegających blisko drobnych naczyń krwionośnych powoduje ból, krwiak i ryzyko zmniejszenia stabilności stawu.


Następstwa skręcenia stopy- ból i obrzęk i …


Następstwem urazu jest ostry stan zapalny spowodowany pojawieniem się wspomnianych już substancji zwanych mediatorami zapalenia. W konsekwencji pojawia się długotrwały ból, obrzęk, nadmierne „ocieplenie” (stan zapalny) i zaczerwienienie urażonej okolicy. Uraz będący wykręceniem stawu poza bezpieczny zakres może spowodować, oprócz nadwerężenia więzadeł, uszkodzenie przyczepów mięśniowych, a także złamania kości.


Uszkodzenia stawu i kości wskutek urazu

Zwykle uszkodzeniu ulega okolica kostki bocznej podudzia. Uraz może spowodować nie tylko banalne przeciążenie więzadeł łączących kość strzałkową z kością skokową, ale w najgorszym razie nawet ciężkie uszkodzenia kości i głębokich struktur podudzia, wymagające leczenia operacyjnego. Zwykle bez przeprowadzenia badania ortopedycznego i wykonania zdjęć rentgenowskich trudno jest ocenić rozmiar uszkodzeń stawu.


Leczenie lekkich kontuzji stawu skokowego

Każdy z nas posiada zdolność do samoleczenia tego typu uszkodzeń. Jednak dojmujący ból stawu przy każdym ruchu i kłopotliwa opuchlizna zmusza nas zwykle do szybkiego farmakologicznego leczenia kontuzji. Przy lżejszych urazach, w których nie ma wskazań do unieruchomienia stawu a także w stanach po zdjęciu opatrunku lub gipsu warto stosować leki przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Pomogą one usunąć obrzęk, złagodzą ból i sprawią, że chodzenie stanie się łatwiejsze. Proces leczenia można również wspomóc zimnymi okładami (na przykład zastosować kawałki lodu owinięte w ręcznik) przez pierwsze trzy dni po urazie.


Leczenie torebki stawu skokowego trwa 6-8 tygodni

Stan zapalny w kontuzji stawu skokowego wygasza się jeszcze tradycyjnym unieruchomieniem stawu w opatrunku gipsowym. Często jednak wystarczy, aby pacjent korzystał z żelowego (lub pneumatycznego) stabilizatora stawu. Należy jednak odpowiednio ustawić stopę w takim opatrunku. Wówczas większość tego typu urazów może być skutecznie leczonych ambulatoryjnie.

Leczenie ciężkich kontuzji stawu skokowego

W przypadku ciężkiej kontuzji i wystąpienia po urazie dużego obrzęku wokół kostki trzeba zgłosić się do chirurga, który prawdopodobnie zaleci unieruchomienie stawu na parę tygodni przy pomocy gipsu lub tworzywa sztucznego. W takim zabezpieczeniu można chodzić. Mimo że jest ono niezbyt wygodne, likwiduje ból związany z urazem i gwarantuje szybki powrót do pełnej sprawności.


Czy przed skręceniem stopy można się zabezpieczyć?

W dużej mierze tak. Najprostszym zabezpieczeniem jest wygodne obuwie na stabilnej, płaskiej podeszwie. Dotyczy to przede wszystkim osób uprawiających sport i turystykę, wówczas bowiem istnieje duże zagrożenie kontuzją tego typu. Szczególną uwagę na profilaktykę skręceń stawu skokowego powinny zwrócić osoby, które już uległy takiemu wypadkowi.


Powikłania częstych kontuzji

Po kolejnym skręceniu staw skokowy staje się bardziej podatny na następne urazy. Częste "skręcanie kostek" niszczy staw, skazuje na nadmierną pracę więzadła i mięśnie stabilizujące. Może to prowadzić do niesymetrycznego obciążania ścięgna piętowego, zwanego ścięgnem Achillesa oraz do zmian zwyrodnieniowych zwanych achillodynią lub do zapalenia okolicznych tkanek otaczających ścięgno.


Profilaktyka

Dobrym zabezpieczeniem w takich wypadkach jest obuwie zaopatrzone w sztywną, sznurowana cholewkę oraz wyprofilowany miękki koreczek pod piętę. Wkładka taka, mająca wysokość pół centymetra, powinna podpierać zewnętrzną krawędź pięty. Zabezpieczenie to należy używać przez 3 miesiące po skręceniu stawu.

opracował mgr Edward Ozga-Michalski
(w opracowaniu wykorzystano wiedzę Piotra Tederko dr n. med. chirurga)  
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.