Baza chorób - Klinika leczenia bólu

pokaż wszystkie

Skręcenie stawu kolanowego Staw kolanowy łatwo ulega urazom. Urazy te są stosunkowo łatwe do rozpoznania, gdyż skręceniu stawu kolanowego towarzyszy silny ból i opuchnięcie.JAK DZIAŁA STAW KOLANOWY?


Kości naszych nóg dźwigają ciężar całego ciała


Jest to niebagatelne obciążenie, które u osób otyłych może przekraczać nawet 100 kg. Odciska się ono zwłaszcza na kości piszczelowej i udowej, stanowiących pionową konstrukcję nogi. Kości te muszą stabilnie oprzeć się o siebie w stawie kolanowym i wytrzymać pod obciążeniem różnorodne skręty, zginanie, klękanie, itp. Zwykle nie stanowi to dla naszego ciała większego problemu, gdyż staw kolanowy przygotowany jest na takie obciążenie.

Jak to się zwykle zaczyna…

Jednak czasami zły „zeskok” w czasie gry w siatkówkę, zaczepiona o coś twardego narta czy rolka, lub tylko źle postawiona noga powoduje charakterystyczne “chrupnięcie w kolanie”. Niemal natychmiast pojawia się ból uniemożliwiający ruch, wkrótce później obrzęk stawu. Co się właściwie z naszym kolanem stało ? - pytamy często lekarza, który nie zawsze ma czas na objaśnienie istoty patologii. Tym bardziej, że aby zrozumieć istotę kontuzji trzeba poznać mechanikę stawu kolanowego.Jak zbudowany jest staw kolanowy?  

Staw kolanowy stanowi ruchome połączenie dwóch największych kości człowieka - piszczelowej i udowej. Połączenie to dokonuje się w ten sposób, że wypukła główka kosci udowej "umieszczona" jest we wklęsłej panewce kości piszczelowej. Panewka stawowa jest utworzona przez 2 kłykcie i tzw. rzepkę. Powierzchnie główki i panewki pokrywa gruba 3-4 mm chrząstka. Największa grubość chrząstka osiąga na powierzchni rzepki (5-6 mm), co ułatwia amortyzację wstrząsów ciała podczas biegu, czy skoków. Dla zabezpieczenia poprawności ruchów - panewki mają ruchome uzupełnienie w postaci dwóch przesuwanych półksiężycowatych pierścieni włóknisto-chrzęstnych - tzw. łęgotek.  


Rola stawu kolanowego  

Staw kolanowy człowieka należy do najbardziej zagrożonych uszkodzeniami stawów ciała. Dzieje się tak z powodu jego umiejscowienia na przedłużeniu dwóch długich dźwigni, jakimi są kości udowa (górna dźwignia) i piszczelowa nogi (dolna dźwignia), jak i częstego wykonywania wysiłków fizycznych silnie obciążających ten narząd ruchu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że staw kolanowy jest tzw. stawem zawiasowym, co oznacza zdolność do ruchów głównie w jednej płaszczyźnie - tj. do zginania i wyprostowywania się zgodnie z kierunkiem w którym się poruszamy.  


Mechanizm ruchu w stawie

Podczas chodzenia, biegania czy skakania w tych kierunkach w jakich się poruszamy - krągłe powierzchnie stawowe toczą się gładko po sobie. Przy każdym poprawnych ruchu mięśnie czynnie kurczą się i rozkurczają, podczas, gdy więzadła obkurczają się i rozciągają biernie. Jeśli jednak nieco zmienimy kierunek zginania nogi w stawie zostanie to zablokowane. Zakres ruchów stawu kolanowego jest bowiem ograniczony - tzw. aparatem stabilizującym, jakim są liczne więzadła (biernie) i mięśnie (czynnie). Obie struktury dodatkowo, często skręcają się i obracają, co pozwala na elastyczne blokowanie niedozwolonych ruchów ze względu na konstrukcję stawu. Toteż drastyczne przekroczenie - np. wskutek urazu określonej granicy manipulacji kończy się uszkodzeniem stawu kolanowego lub aparatu stabilizującego.  


Punkt największego ryzyka


Stabilność stawu kolanowego zapewniają cztery główne więzadła spajające końce stawowe kości oraz 13 mięśni działających na ten staw. Nie mniej pod wpływem nagłego przeciążenia może nastąpić nadmierne skręcenie lub wygięcie stawu i zarazem uszkodzenie układu więzadel i zaczepów mięśniowych stabilizujących jego ruchy. Jak dotąd nie udaje się bowiem wynaleźć żadnych rozsądnych zabezpieczeń zmniejszających zagrożenie kontuzją dla wiązadeł krzyżowych stabilizujących ten staw. Tak się nieszczęśliwie składa, że więzadeł krzyżowych nie można chronić z prostych przyczyn biomechanicznych - kolano stanowi bowiem tzw. koszmar inżyniera, gdyż ma się swobodnie ruszać i jednocześnie być stabilne.


Kiedy najczęściej nabawiamy się kontuzji kolana?


Skręcenia kolana nabawiamy się najczęściej podczas chodzenia, jazdy na rolkach, czy gry w piłkę, jeżeli stąpniemy na nierówne podłoże, w czasie jazdy na nartach, gdy unieruchomiona w bucie stopa uniemożliwia przymusowy obrót całej nogi. Stłuczenia kolana nabawiamy się uderzając o twarde podłoże podczas upadku z roweru, deskorolki, czy gry w piłkę.


Dlaczego boli?

Ból spowodowany skręceniem stawu kolanowego jest skutkiem m.in. naderwania więzadeł lub mięśni oraz następującym wkrótce po tym obfitym wydzielaniem mediatorów stanu zapalnego. Substancje tego typu podrażniają receptory bólowe.

Leczenie kontuzji stawu kolanowego  
 
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.