Baza chorób - Klinika leczenia bólu

pokaż wszystkie

Różne rany - odmienne gojenie sięRÓŻNE RANY -  ODMIENNA SPECYFIKA GOJENIA SIĘ
 
W zależności od wielkości i postaci rany wyróżniamy:


♦ Gojenie rany przez rychłozrost
♦ Gojenie rany przez ziarninowanie
♦ Gojenie rany pod strupem
♦ Gojenie nietypowych ran – odmrożenia, oparzenia, odleżyny

   Ryc. Skaleczenie a  warstwy skóry:

A - naskórek; B - skóra właściwa; C - tkanka podskórna
  Mogą być uszkodzone i krwawić:
1. Brodawki skórno - naczyniowe
2. Zaczep mieszka włosa
3. Gruczoł łojowy
4. Włos
5. Krwionośne naczynia włosowate
6. Komórki tłuszczowe
7. Tętnice i żyły skóry
8. Gruczoły potowe
9. Mieszek włosowy
10. Zakończenia receptorów nerwowych


Gojenie skaleczeń przez rychłozrost (łac. per primam intentionem)
 
Niewielka rana i skaleczenie zwykle goi się przez rychłozrost. Polega to na tym, że  brzegi rany same sklejają się. Stosunkowo szybko odtwarza się ciągłość skóry, powstaje linijna blizna. Jest to najbardziej korzystny dla zdrowia sposób gojenia ran. Jednak nie zawsze rana goi się w ten sposób.


Gojenie ran ciętych i chirurgicznych przez rychłozrost

W tej sposób goją się również  dość głębokie, czy rozległa rany cięte i inne o regularnych krawędziach, w których  nie wystąpił znaczący ubytek tkanki. Zasadą jest zastosowanie szwów zbliżających do siebie brzegi rany. Zrost następuje szybko (ok. 8 dni, maksymalnie 6–8 tyg.), ponieważ dochodzi do bezpośredniego zrastania się brzegów rany, głównie przez migrację komórek naskórka z mieszków włosowych i skóry, w mniejszym stopniu także przez wytwarzanie tkanki łącznej.
 

Gojenie przez ziarninowanie (łac. per secundam intentionem)

 
Ten typ gojenia się ran ma miejsce, gdy np. wystąpił duży ubytek skóry wskutek urazu i rana „zieje”, miało  miejsce zakażenie rany, występuje elastyczne napięcie skóry po obu jej stronach, itp.  Słowem nie doszło do pierwotnego zamknięcia rany. Jeśli taka rana zostanie starannie oczyszczona i odkażona – to na jej dnie rany zacznie powstawać ziarnina z wrastających naczyń krwionośnych. Ziarnina ta jest podłożem do regeneracji powierzchownych warstw skóry i naskórka, który narasta z brzegów rany. Takie gojenie otwartej  rany wymaga starannej pielęgnacji i częstych zmian opatrunków. Chociaż czasami rany silnie skażone, lub w dużym stopniu narażone na rozwój zakażenia zostawia się celowo otwarte, by umożliwić zadziałanie naturalnych mechanizmów immunologicznych organizmu. Blizna pozostała po wygojeniu się rany przez ziarninowanie jest zwykle duża i widoczna.

 
Gojenie pod strupem (łac. sub crustam)
 
Gojenie ran pod strupem ma miejscy, gdy ubytek tkanki zostanie wypełniony skrzepem krwi, który ulegnie wyschnięciu. Powstały strup staje się naturalnym opatrunkiem. Pod nim rozpoczyna się ziarninowanie nowych warstw skóry, w tym regeneracja naskórkaTEMPO GOJENIA SIĘ RANY 


Czas gojenia się ran jest indywidualny i zależy od


- rodzaju uszkodzenia, kształtu i rozmiaru rany
- ilości uszkodzonych tkanek
- stopnia zanieczyszczenia rany i jakości jej odkażenia
- miejsca uszkodzenia ciała
 

Na tempo i  prawidłowe gojenie się ran mają wpływ:

•  Stopień uszkodzenia tkanek
•  Obecność krwiaka w obrębie rany (związane z wyższym odsetkiem zakażeń)
•  Ukrwienie
•  Temperatura
•  Obecności infekcji
•  Technika zamknięcia rany i rodzaj szwów
 

Czynniki ogólne warunkujące tempo gojenia się rany:

• Odżywienie chorego i stan układu odpornościowego
• Istnienie choroby przewlekłej utrudniającej gojenie się (cukrzyca, nadciśnienie, infekcja, itp.)
• Stosowanie terapii utrudniających gojenie się –chemioterapia, leczenie sterydami, stosowanie  leków przeciwkrzepliwych, itp.


Gojenie nietypowych ran – odmrożenia, oparzenia, odleżyny
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.