Baza chorób - Klinika leczenia bólu

pokaż wszystkie

Otarcie, stłuczenie, siniak i krwiakDzieci często się przewracają, a wówczas ich kolana i łokcie narażone są na otarcia naskórka i stłuczenia. Stłuczenie kolana nierzadko dotyczy również dorosłych a nieodpowiednio leczone może im przysporzyć sporo dolegliwości.


1. OTARCIE, STŁUCZENIE I SINIAK


Otarcie naskórka


W takich przypadkach niezbędne jest delikatne, ale dokładne umycie miejsca urazu – np. ciepłą wodą z mydłem. Następnie dezynfekujemy otarcie jednym z ogólnodostępnych środków, których liczną gamę w postaci płynów i żeli oferują apteki. Są to tradycyjne środki takie, jak spirytus salicylowy („szczypie” w nogę), czy woda utleniona (krótko działa) lub nowoczesne preparaty na bazie chlorheksydyny, itp. Do dezynfekcji nie powinno się używać kolorowych płynnych preparatów, utrudniających obserwację miejsca urazu. Również lepiej nie przykrywać całego kolana, czy innej części ciała szczelnym opatrunkiem jednorazowego użytku otoczonym plastrem. Duża powierzchnia otarcia, jeśli nie jest dokładnie oczyszczona łatwo ulega zakażeniom ropnym, co przedłuża czas gojenia i może prowadzić do powikłań. Warto wszystkim zalecić do dezynfekcji otarcia ekstrakty z arniki górskiej. Stosowane zewnętrznie - w postaci nacierań, okładów, maści, żelów - są ciągle od dziesiątek lat doskonałym środkiem dezenfekujacym, aseptycznym i przeciwgrzybiczym. (Więcej o własnościach leczniczych arniki górskiej na końcu tekstu).Gdy pojawi się siniak

Siniak pojawia się najczęściej po uderzeniu nogą, czy ręką w twarde podłoże. Ciemnogranatowy kolor zmiany skórnej w miejscu uderzenia jest spowodowany uszkodzeniem drobnych podskórnych naczyń i wysiękiem krwi do tkanek. Nie powinno w nas to jednak budzić wielkiego niepokoju i wymuszać natychmiastowej wizyty u lekarza. Zmiany skórne w postaci sińców, wybroczyn, czy niewielkich krwiaków są częste i towarzyszą nam przez całe życie. Powstają w wyniku codziennych urazów i stłuczeń. (Postają np. po zastrzykach czy wkłuciach dożylnych.) Nie wyglądają ładnie, jednak zwykle nie stanowią dużego zagrożenia. Są raczej normalną odpowiedzią organizmu na tego typu częsty uraz. Bywa jednak, że niektóre choroby – np. zaburzenia krzepliwości krwi usposabiają nasze ciało do krwiaków i siniaków, które wóczas pojawiają się bez uchwytnej przyczyny. Wówczas jednak wymagają specjalistycznego leczenia i opieki.


Niewielkie stłuczenia kończyn

Stłuczenie to tępy uraz bez uszkodzenia ciała i przerwania skóry. Gdy po stłuczeniu kolana pojawia się zsinienie (tzw. siniak)i obrzęk to pierwsza pomoc polega na tymczasowym unieruchomieniu kończyny, a następnie na ochłodzeniu stłuczonego miejsca zimnym kompresem. (lodem, specjalnym sprayem). Przyspieszają wchłanianie się krwi ciągłe okłady – przez pierwsze 3–4 dni zimne, a potem ciepłe. Najlepsza jest gaza zmoczona w wodzie o temperaturze 10–15°C. W przypadku wystąpienia niewielkiej opuchlizny i bólu należy stosować miejscowe preparaty w postaci kremu, żelu lub maści. Przy bardziej rozległych stłuczeniach wskazana jest konsultacja z lekarzem.


Leczenie siniaka

Siniak zwykle zanika pod wpływem samoleczenia przez organizm. W miarę upływu czasu ciemny barwnik krwi wchłania się - siniak blednie, staje się zielonkawy lub żółty, by wreszcie po ok. 10 dniach zniknąć. Tak właśnie rozkładana jest przez organizm hemoglobina, składnik czerwonych krwinek. Już wspomnieliśmy, że aby zmniejszyć początkowy ból, najlepiej jest bezpośredno po urazie przyłożyć na skórę coś zimnego – lód, specjalny żel chłodzący, itp. Zimno powoduje szybkie obkurczanie się naczynek krwionośnych, co zapobiega narastaniu wylewu krwi i ogranicza obszar siniaka. Jeśli jednak lokalnemu wylewowi wewnętrznemu krwi towarzyszy silny ból i obrzęk, zaś siniak jest „żywoczerwony” i duży - może to być bardziej niebezpieczny dla zdrowia krwiak. Klasycznym lekiem niedopuszczającym do powstawania obrzęków oraz krwiaków i siniaków jest Altacet. Tabletka tego leku ropuszczalnego w wodzie i w postaci okładu przykładanego do miejsca stłuczenia zawiera zwykle octan-winianu glinu oraz substancje pomocnicze:kwas borny, poliwinylopirolidon, itp. Nowsza genercja leku jest już w wygodnej formie chłodzącego aerozolu. Dzięki zawartości mentolu nowoczesny preparat - Altacet Ice chłodzi i znieczula miejsce kontuzji, niedopuszczając do powstawania krwiaków i obrzęków. Przynosi natychmiastową ulgę, szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy. Zawartość D-pantenolu sprawia, że preparat stymuluje odbudowę nabłonka, czyniąc skórę miękką i elastyczną. Posiada także właściwości pielęgnacyjne i nawilżające. W skład Altacetu Ice wchodzą: methylal, propane, butane, alcohol, menthol, panthenol.                                 


2. POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU KRWIAKA


Krwiak to objawy niewielkiego wylewu krwi z uszkodzonych naczyń do wnętrza ciała

Nie wolno jednak mylić krwiaka z tzw. wylewem wewnętrznym, w którym uszkodzone są duże naczynia krwionośne i krwawienie jest długie i obfite. Przyczyną krwiaka może być duża siła upadku na ziemię, np. upadek z roweru lub uderzenie twardym przedmiotem (kamieniem, itp.). Takie urazy powodują zwykle uszkodzenia licznych podskórnych naczyń krwionośnych. „Wylana” do tkanek krew w pierwszych chwilach może być niewidoczna. Dopiero po pewnem czasie dochodzi do stopniowego wchłaniania krwiaka (resorpcji), co objawia się zmianami kolorów miejsca urazu, z ciemnogranatowego przez odcienie brązu do żółtego. Ponadto skutki uderzenia uwalniają liczne mediatory zapalenia – co skutkuje lokalnym stanem zapalnym, obrzękiem i bólem. Duże krwiaki wymagają konsultacji chirurga. Warto przy tym zauważyć, że nawet po niewielkich urazach duże krwiaki mogą powstać u osób szczególnie wrażliwych na urazy – tj. cierpiących na nadciśnienie, u osób ze skazą krwotoczną; a także w tych miejscach ciała, gdzie istnieje gęsta sieć naczyń krwionośnych (głowa, twarz, kolano). Krwiaki w narządach wewnętrznych powinny być badane przy pomocy USG.
Wchłanianie się krwiaka

W momencie gdy krwiak jest już uformowany, rozpoczyna się jego wchłanianie. Następuje rozkład enzymatyczny i resorbowanie składników krwi przez wyspecjalizowane komórki. W miarę rozkładu składników krwi zmiana staje się brązowawa, zielonkawa, ciemnożółta, w końcu zanika. Niewielki krwiak, powstały po lekkim uderzeniu czy upadku wchłonie się sam. Jednak lepiej jest bezpośrednio po urazie zastosować zimny okład - wtedy gdy krew wypływa z uszkodzonych naczyń. „Zimno” obkurcza naczynia i ogranicza obszar wylewu krwi. Zimne okłady powinno się stosować przez pierwsze 3–4 dni (przypominamy: powinny być przykładane przez materiał, a nie bezpośrednio na skórę); a potem ciepłe okłady.


LEKI WSPOMAGAJ¡CE WCHŁANIANIE KRWIAKA

Przyspieszymy wchłanianie krwiaka stosując odpowiednie leki.


Są to zwykle leki stosowane na skórę dostępne bez recepty. Do takich preparatów należą maści, żele kremy na bazie heparyny. Często są one z dodatkiem leczniczej roślinnej substancji – escyny – lub z innymi dodatkowymi substancjami, takimi jak: salicylan dietyloaminy, hialuronidaza, itp.

Heparyna stosowana miejscowo na skórę

Heparyna, jak też heparynoid (polisiarczan mukopolisacharydowy) - są podstawowymi lekami, które przyspieszają wchłanianie się krwiaków, wybroczyn i nacieków. Nie mniej istotną ich rolą jest zapobieganie powierzchownym zakrzepom i ułatwianie rozpuszczania już istniejących. Lek stosowany miejscowo na skórę działa przeciwobrzękowo i hamuje powierzchowne procesy zapalne po urazach. Dlatego są najczęściej zalecane przez lekarzy w przypadku obrzęków, stłuczeń i krwiaków po urazach. Jak też we wspomaganiu leczenia urazów sportowych – takich jak: naciągnięcia mięśni, ścięgien i więzadeł; skręcenia i zwichnięcia. Substancje te normalizują ponadto lepkość krwi, przepuszczalność naczyń i zdolność wiązania wody przez międzykomórkową tkankę podskórną. Działają długotrwale i łagodzą ból i uczucie napięcia oraz skracają znacznie czas choroby

Escyna – lecznicze związki pozyskiwane z kasztanów

Pomocne w leczeniu kwiaków i obrzęków są również związki z popularnego kasztana – tzw. escyna. Substancja ta uszczelnia najdrobniejsze naczynia żylne, nie dopuszczając do powstawania obrzęku. Usprawnia krążenie w obrębie małych naczyń, pomagając likwidować nieprawidłowe zbiorniki płynu w tkance. Escyna uszczelnia równiez śródbłonek ścian żylnych. Przeciwdziała to przesiąkaniu osocza krwi i białek, co jest przyczyną letnich obrzęków nóg. Zapobiega też zakrzepom i zakrzepowemu zapaleniu żył, dzięki zmniejszeniu krzepliwości krwi. Słowem pomaga w profilaktyce choroby żylakowej. W przeciwieństwie do wielu leków syntetycznych o działaniu przeciwobrzękowym wyciąg z kasztanowca nie ma działania uszkadzającego krwinki. Saponiny ze wzglądu na uzupełniajace się własności lecznicze są często łączone w preparatach z heparyną, czy też z hialuronidaza, która zwiększa przepuszczalność tkanek, ułatwia resorpcję krwiaków, zmniejsza obrzęki i wysięki.

Leki na bazie heparyny, w tym w połączeniu z saponinami z kasztanów

Są to takie popularne preparaty jak: Hirudoid® (maść –żel); Heparin-Hasco (żel); Heparinum (krem); Lioton® 1000 (żel); Reparil® Gel N (żel) Aescin (żel) Esceven® (żel); Haematoven® Gel (żel); Helason® (maść); Savarix (żel), itp.

Zioło pierwszej pomocy - arnika

Od lat ziołem pierwszej pomocy wspomagającym leczenie stłuczeń i krwiaków jest ekstrakt z arniki górskiej (Arnica motana). Ekstrakt stosowany jako okład na urazy bez uszkodzenia skóry i krwawienia zewnętrznego - skutecznie działa przeciwzapalnie oraz pobudza ukrwienie tkanek. Arnika ułatwia wchłanianie krwawych wybroczyn. Przyśpiesza też procesy gojenia się w przypadku zwichnięć polączonych ze stanem zapalnym i obrzękiem. Ekstrakty z arniki górskiej stosowane zewnętrznie w postaci nacierań i okładów są silnym środkiem dezenfekujacym, aseptycznym i przeciwgrzybiczym. Uwaga! Nie powinno się jednak stosować ekstraktów z arniki górskiej na skórę uszkodzoną. Niektóre osoby wykazują również wysoką nadwrażliwość na arnikę. Należy też bardzo uważać z przyjmowaniem doustnym ekstraktu z arniki. Jest on stosowany rzadko i powinien być ściśle kontrolowany, co wskazań i dawki przez lekarza lub farmaceutę, gdyż przyjęcie za dużej dawki jest silnie trujące.

W aptece znajdziemy ekstrakty arniki w płynie, maści i żelu, często z dodatkiem substancji ułatwiających wchłanianie przeciwzapalnych obrzęków


CIĘŻKA KONTUZJA NOGI

Silne stłuczenia kolana


Silne stłuczenie cechuje tym, że bezpośrednio po urazie pojawia się bolesne, czasami drętwiejące obrzmienie. Jeśli krew wyleje się do tkanek oddzielonych od skóry szczelnymi błonami łącznotkankowymi – na przykład w obrębie mięśnia lub wewnątrz torebki stawowej – obrzmieniu i bólowi nie musi towarzyszyć zmiana zabarwienia skóry, ale dolegliwości potrafią być bardzo duże. Chociaż niekiedy ból pojawia się dopiero po upływie kilkudziesięciu minut po ciężkim urazie, ale jest bardzo silny i uniemożliwia ruch. Wynaczyniona krew wywiera ucisk na okoliczne naczynia żylne, powodując powstanie miejscowego obrzęku. Składniki krwi podlegając procesowi degradacji nasycają się wodą pochodzącą z osocza, przez co obrzęk jeszcze bardziej się powiększa. Wóczas zwykle zaczyna dominować ból, który uniemożliwia ruch. Jednocześnie na zdjęciu rentgenowskim nie są widoczne patologiczne zmiany i uszkodzenia kości, czy stawów.
Leczenie silnych stłuczeń

Stłuczoną kończynę należy unieruchomić na kilka dni, co łagodzi dolegliwości i przyśpiesza ustepowanie obrzęku, „wessanie się” wylewów krwawych. W wielu przypadkach – np. stłuczenia stopy, stawu skokowego – wystarczające jest unieruchomienie za pomocą bandaża elastycznego. Dostępne są liczne preparaty łagodzące dolegliwości pourazowe – wspomniane wyżej kremy, maści i żele przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zawarte w nich substancje lecznicze po nałożeniu na skórę w bolącym miejscu przenikają do zmienionych zapalnie tkanek okołostawowych i łagodzą odczyn zapalny. Część z nich działa przeciwobrzękowo i wspomaga wchłanianie krwiaka. Pamiętajmy jednak, że niedopuszczalne jest szczelne przykrywanie ich folią, co, niestety, jeszcze jest niekiedy stosowane. Postępowanie takie powoduje macerację i uszkodzenie naskórka, co może być przyczyną powikłań.

Ciężka kontuzja – niezbędna diagnoza lekarska

Jeśli pomimo domowego leczenia dominuje silny ból i obrzęk uniemożliwiający ruch stawu - prawidłową diagnozę może postawić jednak tylko lekarz ortopeda po dokładnym badaniu klinicznym, ewentualnie na podstawie ultrasonografii. Badanie takie powinno być wykonane w placówce specjalistycznej, żeby ustrzec się błędu w odczycie, co w przypadku stawów łatwo może się zdarzyć. Niepodjęcie leczenia w przypadku poważnej kontuacji – np. skręcenia stawu kolanowego - może prowadzić do długotrwałej bolesnej niestabilności stawu kolanowego, co utrudni lub wręcz uniemożliwi chodzenie oraz może spowodować trwałe uszkodzenie. Dopiero gdy mamy pewność, że ani staw kolanowy, ani aparat stabilizujący ( więzadła, ścięgna, itp.) nie są uszkodzone, można leczyć się wspomnanymi wyżej domowymi sposobami.


oprac. mgr Edward Ozga-Michalski
konsultacja Piotr Tederko
lek. chirurg
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.