Baza chorób - Klinika leczenia bólu

pokaż wszystkie

Migrena i jej leczenieMIGRENA CO TO ZA CHOROBA?


Objawy migreny


Istota migreny jest napad tętniącego bólu głowy, który obejmuje zwykle jedna cześć twarzy. W części przypadków napad bólowy poprzedzony jest objawami zwiastunowymi tzw. aura. Aura są to np.: przejściowe wrażenia wzrokowe (mroczek migocący, ubytek w polu widzenia), czuciowe (połowicze osłabienie czucia lub parestezje czyli np. mrowienie lub drętwienie), przemijające niedowłady połowiczne, zaburzenia mowy. Często atakowi towarzysza nudności i wymioty, zaburzenia perystaltyki jelit, światłowstręt oraz nadwrażliwość na dźwięki.Jak przebiega napad migreny?

Napad migreny trwa zwykle od kilku do kilkudziesięciu godzin. Średni czas trwania ataku wynosi 18 godzin, a u co trzeciej osoby trwa 1-3 dni. Migrena ma „kapryśny przebieg”. Może praktycznie wystąpić o każdej porze dnia i nocy, gdyż jest wywołany przez emocje, zmiany pogodowe, czy pokarm. U części osób napady pojawiają się tylko sporadycznie, innych silny ból głowy wyłącza z normalnego życia kilka lub nawet kilkanaście razy w roku.


Jakim jest zagrożeniem dla zdrowia?

Migrena nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia. Jednak ze względu na uporczywy ból i objawy towarzyszące napadowi migrenowemu (nudności, wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy) - uniemożliwia często normalna prace i właściwy wypoczynek oraz sprawia wiele trudności w życiu codziennym.


Jak przewlekła jest ta choroba?

Niestety choruje się na migrenę zwykle dożywotnio, chociaż ze zmiennym nasileniem. W 3/4 przypadków pierwsze napady migreny pojawiają się przed 30 rokiem życia. U kobiet migreny pojawia się najczęściej w trakcie dojrzewania, przed i w trakcie miesiączki, ustępuje w drugim i trzecim trymestrze ciąży, powraca po porodzie, nasila się podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych.


Jak często migrena występuje?

Migrena występuje stosunkowo często – cierpi na nią około 3-10% ludzi. Statystycznie ujmując - dotyka około 4% dzieci, 6% mężczyzn i 18% kobiet. Kobiety chorują 4 razy częściej niż mężczyźni.LECZENIE MIGRENY

W leczeniu migreny mówmy o:

- leczeniu zapobiegawczym i łagodzącym objawy
- o przerywaniu juz występującego napadu bólu i innych objawów migreny


Leczeniu zapobiegawczym i łagodzącym objawy migreny stosuje się:

- Tryptany
- Analgetyki proste i złożone oraz inne niesterydowe leki przeciwzapalne
- Alkaloidy sporyszu
- Leczenie wspomagające: przeciwwymiotne, uspokajające, psychoterapie, itp.


Tryptany przerywają napad migreny

Podstawowymi lekami hamującymi napad migreny i związanego z nim bólu głowy są tryptany. Leki te leczą migrenę w dowolnym momencie ataku. Jednak wolno je stosować tylko ze wskazań lekarskich. Są to tzw. selektywni antagoniści receptorów 5HT, związki które hamują neurogenne zapalenie - blokując wynaczynienie plazmy wywołane stymulacją zwoju nerwu trójdzielnego. Substancja czynna nie działa na centralne ośrodki bólowe, ponieważ nie przekracza bariery krew-mózg. Pierwszym z poznanych i stosowanych w leczeniu tryptanów był sumatriptan. Na rynku obecnie pojawiły się tryptany następnych generacji. Najbardziej znanym z nich są zolmitryptan i rizatrypan.
 


ZAPOBIEGANIE I LAGODZENIE PRZEBIEGU MIGRENY

Dlaczego migrena boli?


Ból migrenowy pojawia się wskutek podrażnienia zakończeń nerwów mózgowych. Mechanizm wywoływania bólu migrenowego jest skomplikowany, ale w dużym uproszczeniu można go określić, ze jest wywołany nadmiernym rozszerzaniem się naczyń wewnątrzczaszkowych. Fazę rozszerzenia naczyń wyzwalają m.in. bólotwórcze mediatory zapalenia. Przez rozszerzone tętnice mediatory przedostają się na zewnątrz naczyń i drążnią okolice okołotętnicze, w których znajduje się wiele receptorów bólu. Ten proces wywołuje ból.

Zapobieganie migrenie

Na pytanie, jak zapobiec atakowi migreny odpowiedz jest dość prosta – zablokować wytwarzanie mediatorów zapalenia drażniących receptory bólowe. Substancjami hamującymi wytwarzanie mediatorów są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ – zwane tez analgetykami). Najprostsze i najbardziej popularne z nich z nich to aspiryna, paracetamol, ibuprofen i naproksen. Analgetyki proste mogą być łączone ze sobą oraz z kodeina i kofeina (analgetyki złożone), przez co zwiększa się siła ich działania przeciwbólowego.
Warunek - umiejętności chorego w uprzedzenia ataku migreny

Skuteczność w/w leków zależy od umiejętności chorego w uprzedzenia ataku migreny. Ważne jest wczesne wykrycie zwiastunów migrenowego ataku i z odpowiednim uprzedzeniem zastosowanie tych leków. Miedzy innymi dlatego, ze typowe dla napadu migreny zaburzenia perystaltyki powodują wolne wchłanianie się leków. Dlatego zasada jest przyjmowanie leku jak najwcześniej po rozpoczęciu napadu (jeszcze przed wystąpieniem nudności) wraz z lekiem przeciwwymiotnym.

Jak dobrać lek do chorego?

Ze względu na sile działania i zróżnicowane objawy niepożądane - cenione są coraz bardziej pochodne kwasu fenylopropionowego - np. ibuprofen, naproksen, ketoprofen, pochodne kwasu indolooctowego- np. indometacyna, pochodne kwasu aminofenylooctowego np. diklofenak. Wybór odpowiedniego niesteroidowego leku przeciwzapalnego powinien być zindywidualizowany. Należy go dostosować do stanu zdrowia osoby leczącej migrenę oraz objawów niepożądanych wywoływanych przez lek. Ogólna zasada jest unikanie tych leków (poza paracetamolem) u osób zagrożonych choroba wrzodowa żołądka.

Doraźne leczenie migreny

Przez wiele lat za leki skuteczne w doraźnym leczeniu napadu migreny uważane były alkaloidy sporyszu, a konkretnie winian ergotaminy (polecany w formie iniekcji i obecnie nadal stosowany jest jako Ergotaminum tartaricum). Pozytywna reakcja na ergotamine była uważana za czynnik diagnostyczny migreny. Jednak nawet jednorazowe podanie ergotaminy, ze względu na jej silne uogólnione działanie naczyniozwężające może być niebezpieczne dla zdrowia. Zwłaszcza dla osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Mniej niebezpieczne, ale także mniej efektywne, są inne pochodne alkaloidów sporyszu.

Leczenie wspomagające

Oprócz typowych leków stosowanych w profilaktyce migreny wielu lekarzy często preparaty ziołowe, głównie uspokajające, takie jak ekstrakty z: kozłka lekarskiego, z krwawnika pospolitego i z pierwiosnki. Ponadto stosuje się preparaty magnezu - 600 mg/dobę, ryboflawinę (Witamina B2) – co powoduje wzrost sprawności przemiany energetycznej w mitochondriach i inne korzystne efekty.

Psychoterapia w leczeniu migreny

Bardzo ważna role w wywoływaniu ataku migreny odgrywają czynniki psychologiczne. Często cierpią na nią pacjenci nadpobudliwi z tzw. osobowością neurotyczna. Ważne jest zidentyfikowanie czynników wyzwalających napady bólów głowy (co nie zawsze jest możliwe) i doprowadzenie do ich eliminacji. W praktyce polega to na zmianie stylu życia, nawyków żywieniowych, unikaniu stresów, ponownym przystosowaniu się do środowiska, stosowaniu technik relaksacyjnych, psychoterapii. Ponadto korzystnie wpływa na zagrożonego migrena hydroterapia, akupresura, aromaterapia. Szczególna uwagę należy zwrócić na uregulowanie trybu życia - odpowiednia liczba godzin snu, przebywanie na powietrzu, uprawianie sportów. Bardzo ważne jest unikanie czynników prowokujących napady migreny, stosowanie odpowiedniej diety, unikanie zaparć, prowadzenie kalendarza napadów migreny.


Oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja lek med. Tomasz Rosochowicz


 
 

Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.