Logowanie
Logowanie
|
Rejestracja
|
ZAPOBIEGANIE I LAGODZENIE PRZEBIEGU MIGRENY
Dlaczego migrena boli?
Ból migrenowy pojawia się wskutek podrażnienia zakończeń nerwów mózgowych. Mechanizm wywoływania bólu migrenowego jest skomplikowany, ale w dużym uproszczeniu można go określić, ze jest wywołany nadmiernym rozszerzaniem się naczyń wewnątrzczaszkowych. Fazę rozszerzenia naczyń wyzwalają m.in. bólotwórcze mediatory zapalenia. Przez rozszerzone tętnice mediatory przedostają się na zewnątrz naczyń i drążnią okolice okołotętnicze, w których znajduje się wiele receptorów bólu. Ten proces wywołuje ból.
Zapobieganie migrenie
Na pytanie, jak zapobiec atakowi migreny odpowiedz jest dość prosta – zablokować wytwarzanie mediatorów zapalenia drażniących receptory bólowe. Substancjami hamującymi wytwarzanie mediatorów są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ – zwane tez analgetykami). Najprostsze i najbardziej popularne z nich z nich to aspiryna, paracetamol, ibuprofen i naproksen. Analgetyki proste mogą być łączone ze sobą oraz z kodeina i kofeina (analgetyki złożone), przez co zwiększa się siła ich działania przeciwbólowego.
Warunek - umiejętności chorego w uprzedzenia ataku migreny
Skuteczność w/w leków zależy od umiejętności chorego w uprzedzenia ataku migreny. Ważne jest wczesne wykrycie zwiastunów migrenowego ataku i z odpowiednim uprzedzeniem zastosowanie tych leków. Miedzy innymi dlatego, ze typowe dla napadu migreny zaburzenia perystaltyki powodują wolne wchłanianie się leków. Dlatego zasada jest przyjmowanie leku jak najwcześniej po rozpoczęciu napadu (jeszcze przed wystąpieniem nudności) wraz z lekiem przeciwwymiotnym.
Jak dobrać lek do chorego?
Ze względu na sile działania i zróżnicowane objawy niepożądane - cenione są coraz bardziej pochodne kwasu fenylopropionowego - np. ibuprofen, naproksen, ketoprofen, pochodne kwasu indolooctowego- np. indometacyna, pochodne kwasu aminofenylooctowego np. diklofenak. Wybór odpowiedniego niesteroidowego leku przeciwzapalnego powinien być zindywidualizowany. Należy go dostosować do stanu zdrowia osoby leczącej migrenę oraz objawów niepożądanych wywoływanych przez lek. Ogólna zasada jest unikanie tych leków (poza paracetamolem) u osób zagrożonych choroba wrzodowa żołądka.
Doraźne leczenie migreny
Przez wiele lat za leki skuteczne w doraźnym leczeniu napadu migreny uważane były alkaloidy sporyszu, a konkretnie winian ergotaminy (polecany w formie iniekcji i obecnie nadal stosowany jest jako Ergotaminum tartaricum). Pozytywna reakcja na ergotamine była uważana za czynnik diagnostyczny migreny. Jednak nawet jednorazowe podanie ergotaminy, ze względu na jej silne uogólnione działanie naczyniozwężające może być niebezpieczne dla zdrowia. Zwłaszcza dla osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Mniej niebezpieczne, ale także mniej efektywne, są inne pochodne alkaloidów sporyszu.
Leczenie wspomagające
Oprócz typowych leków stosowanych w profilaktyce migreny wielu lekarzy często preparaty ziołowe, głównie uspokajające, takie jak ekstrakty z: kozłka lekarskiego, z krwawnika pospolitego i z pierwiosnki. Ponadto stosuje się preparaty magnezu - 600 mg/dobę, ryboflawinę (Witamina B2) – co powoduje wzrost sprawności przemiany energetycznej w mitochondriach i inne korzystne efekty.
Psychoterapia w leczeniu migreny
Bardzo ważna role w wywoływaniu ataku migreny odgrywają czynniki psychologiczne. Często cierpią na nią pacjenci nadpobudliwi z tzw. osobowością neurotyczna. Ważne jest zidentyfikowanie czynników wyzwalających napady bólów głowy (co nie zawsze jest możliwe) i doprowadzenie do ich eliminacji. W praktyce polega to na zmianie stylu życia, nawyków żywieniowych, unikaniu stresów, ponownym przystosowaniu się do środowiska, stosowaniu technik relaksacyjnych, psychoterapii. Ponadto korzystnie wpływa na zagrożonego migrena hydroterapia, akupresura, aromaterapia. Szczególna uwagę należy zwrócić na uregulowanie trybu życia - odpowiednia liczba godzin snu, przebywanie na powietrzu, uprawianie sportów. Bardzo ważne jest unikanie czynników prowokujących napady migreny, stosowanie odpowiedniej diety, unikanie zaparć, prowadzenie kalendarza napadów migreny.
Oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja lek med. Tomasz Rosochowicz