Baza chorób - Klinika leczenia bólu

pokaż wszystkie

Leczenie krwiakaPOSTĘPOWANIE W PRZYPADKU KRWIAKAKrwiak pouderzeniowy

Krwiak to objawy niewielkiego wylewu krwi z uszkodzonych naczyń do wnętrza ciała. Nie wolno jednak mylić krwiaka z tzw. wylewem wewnętrznym, w którym uszkodzone są duże naczynia krwionośne i krwawienie jest długie i obfite. Przyczyną krwiaka może być duża siła upadku na ziemię, np. upadek z roweru lub uderzenie w ciało twardym przedmiotem (kamieniem, itp.), czy uderzenie młotkiem w palec, itp. . Takie urazy powodują zwykle tylko uszkodzenia licznych podskórnych naczyń krwionośnych.


Ryc.  Obszar powstawania krwiaka - niewielkiego podskórnego wylewu krwi z uszkodzonych naczyń włosowatych:

A - naskórek; B - skóra właściwa; C - tkanka podskórna
  Mogą być uszkodzone i krwawić:
1. Brodawki skórno - naczyniowe
2. Zaczep mieszka włosa
3. Gruczoł łojowy
4. Włos
5. Krwionośne naczynia włosowate
6. Komórki tłuszczowe
7. Mikro tętnice i żyły skóry
8. Gruczoły potowe
9. Mieszek włosowy
10. Zakończenia receptorów nerwowych


Krwiak stłuczeniowy ujawnia się dopiero po pewnym czasie

„Wylana” do tkanek krew w pierwszych chwilach może być niewidoczna. Dopiero po pewnem czasie dochodzi do stopniowego wchłaniania krwiaka (resorpcji), co objawia się zmianami kolorów miejsca urazu, z ciemnogranatowego przez odcienie brązu do żółtego. Ponadto skutki uderzenia uwalniają liczne mediatory zapalenia – co skutkuje lokalnym stanem zapalnym, obrzękiem i bólem. Duże krwiaki wymagają konsultacji chirurga. Warto przy tym zauważyć, że nawet po niewielkich urazach duże krwiaki mogą powstać u osób szczególnie wrażliwych na urazy – tj. cierpiących na nadciśnienie, u osób ze skazą krwotoczną; a także w tych miejscach ciała, gdzie istnieje gęsta sieć naczyń krwionośnych (głowa, twarz, kolano). Krwiaki w narządach wewnętrznych powinny być badane przy pomocy USG.


Wchłanianie się krwiaka

W momencie gdy krwiak jest już uformowany, rozpoczyna się jego wchłanianie. Następuje rozkład enzymatyczny i resorbowanie składników krwi przez wyspecjalizowane komórki. W miarę rozkładu składników krwi zmiana staje się brązowawa, zielonkawa, ciemnożółta, w końcu zanika. Niewielki krwiak, powstały po lekkim uderzeniu czy upadku wchłonie się sam. Jednak lepiej jest bezpośrednio po urazie zastosować zimny okład - wtedy gdy krew wypływa z uszkodzonych naczyń. „Zimno” obkurcza naczynia i ogranicza obszar wylewu krwi. Zimne okłady powinno się stosować przez pierwsze 3–4 dni (przypominamy: powinny być przykładane przez materiał, a nie bezpośrednio na skórę); a potem ciepłe okłady.


 


LEKI WSPOMAGAJ¡CE WCHŁANIANIE KRWIAKA


Przyspieszymy wchłanianie krwiaka stosując odpowiednie leki.


Są to zwykle leki stosowane na skórę dostępne bez recepty. Do takich preparatów należą maści, żele kremy na bazie heparyny. Często są one z dodatkiem leczniczej roślinnej substancji – escyny – lub z innymi dodatkowymi substancjami, takimi jak: salicylan dietyloaminy, hialuronidaza, itp.


Heparyna stosowana miejscowo na skórę

Heparyna, jak też heparynoid (polisiarczan mukopolisacharydowy) - są podstawowymi lekami, które przyspieszają wchłanianie się krwiaków, wybroczyn i nacieków. Nie mniej istotną ich rolą jest zapobieganie powierzchownym zakrzepom i ułatwianie rozpuszczania już istniejących. Lek stosowany miejscowo na skórę działa przeciwobrzękowo i hamuje powierzchowne procesy zapalne po urazach. Dlatego są najczęściej zalecane przez lekarzy w przypadku obrzęków, stłuczeń i krwiaków po urazach. Jak też we wspomaganiu leczenia urazów sportowych – takich jak: naciągnięcia mięśni, ścięgien i więzadeł; skręcenia i zwichnięcia. Substancje te normalizują ponadto lepkość krwi, przepuszczalność naczyń i zdolność wiązania wody przez międzykomórkową tkankę podskórną. Działają długotrwale i łagodzą ból i uczucie napięcia oraz skracają znacznie czas choroby
Escyna – lecznicze związki pozyskiwane z kasztanów

Pomocne w leczeniu kwiaków i obrzęków są również związki z popularnego kasztana – tzw. escyna. Substancja ta uszczelnia najdrobniejsze naczynia żylne, nie dopuszczając do powstawania obrzęku. Usprawnia krążenie w obrębie małych naczyń, pomagając likwidować nieprawidłowe zbiorniki płynu w tkance. Escyna uszczelnia równiez śródbłonek ścian żylnych. Przeciwdziała to przesiąkaniu osocza krwi i białek, co jest przyczyną letnich obrzęków nóg. Zapobiega też zakrzepom i zakrzepowemu zapaleniu żył, dzięki zmniejszeniu krzepliwości krwi. Słowem pomaga w profilaktyce choroby żylakowej. W przeciwieństwie do wielu leków syntetycznych o działaniu przeciwobrzękowym wyciąg z kasztanowca nie ma działania uszkadzającego krwinki. Saponiny ze wzglądu na uzupełniajace się własności lecznicze są często łączone w preparatach z heparyną, czy też z hialuronidaza, która zwiększa przepuszczalność tkanek, ułatwia resorpcję krwiaków, zmniejsza obrzęki i wysięki.


Leki na bazie heparyny, w tym w połączeniu z saponinami z kasztanów

Są to takie popularne preparaty jak: Hirudoid® (maść –żel); Heparin-Hasco (żel); Heparinum (krem); Lioton® 1000 (żel); Reparil® Gel N (żel) Aescin (żel) Esceven® (żel); Haematoven® Gel (żel); Helason® (maść); Savarix (żel), itp.


Zioło pierwszej pomocy - arnika

Od lat ziołem pierwszej pomocy wspomagającym leczenie stłuczeń i krwiaków jest ekstrakt z arniki górskiej (Arnica motana). Ekstrakt stosowany jako okład na urazy bez uszkodzenia skóry i krwawienia zewnętrznego - skutecznie działa przeciwzapalnie oraz pobudza ukrwienie tkanek. Arnika ułatwia wchłanianie krwawych wybroczyn. Przyśpiesza też procesy gojenia się w przypadku zwichnięć polączonych ze stanem zapalnym i obrzękiem. Ekstrakty z arniki górskiej stosowane zewnętrznie w postaci nacierań i okładów są silnym środkiem dezenfekujacym, aseptycznym i przeciwgrzybiczym. Uwaga! Nie powinno się jednak stosować ekstraktów z arniki górskiej na skórę uszkodzoną. Niektóre osoby wykazują również wysoką nadwrażliwość na arnikę. Należy też bardzo uważać z przyjmowaniem doustnym ekstraktu z arniki. Jest on stosowany rzadko i powinien być ściśle kontrolowany, co wskazań i dawki przez lekarza lub farmaceutę, gdyż przyjęcie za dużej dawki jest silnie trujące.

W aptece znajdziemy ekstrakty arniki w płynie, maści i żelu, często z dodatkiem substancji ułatwiających wchłanianie przeciwzapalnych obrzęków
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.