Baza chorób - Klinika leczenia bólu

pokaż wszystkie

Gdy boli - jaki lek wybrać?Proszę o coś na ból głowy – to codzienna prośba tysięcy osób do aptekarza.


Otrzymujemy  do wyboru długą listę dostępnych bez recepty niesteroidowych leków przeciwzapalnych (w skrócie NLPZ).

Znajdziemy wśród nich znany od dawna kwas acetosalicylowy oraz nieco młodszych przedstawicieli środków przeciwbólowych - paracetamol, ibuprofen i naproksen.  Który z nich wybrać?  Każdy z tych leków ma swoje mocne i słabsze strony w zależnośći od celu do jakiego go chcemy użyć.


Paracetamol

Ten lek słynie ze skuteczności w leczeniu bólu głowy, zębów, bólów  mięśniopochodnych, a zwłaszcza z obniżania gorączki. Jest też efektywny w zwalczaniu bólów kostnych i stawowych, nerwobólów, bólów pooperacyjnych. Jest zdecydowanie najłagodniejszy dla żołądka i w miarę bezpieczny „wrzodowców”. Hamuje wytwarzanie mediatorów zapalenia głównie na poziomie mózgu – czyli na wysokich piętrach przetwarzana  bodźców bólowych. Taki sposób działania sprawia, że paracetamol jest prawie pozbawiony efektu przeciwzapalnego. Lek nie powstrzymuje rozwoju procesów chorobowych, a jedynie walczy z niektórymi ich objawami (gorączka, ból).


Paracetamol jest skuteczny i bezpieczny dla małych dzieci


Ze względu na efektywność i bezpieczeństwo paracetamol jest podstawowym lekiem przeznaczonym do walki z bólem dla małych dzieci. Przez małe dzieci jest prawie nie metabolizowany - toteż nie stanowi zagrożenia dla ich nerek i wątroby w takim stopniu jak dla młodzieży i dla dorosłych. Generalnie nie wolno jednak przekroczyć dobowej dawki 4 gramów, gdyż metabolity paracetamolu są toksyczne i zagrażają wątrobie i nerkom. Niewydolność tych narządów stanowi przeciwwskazanie do przyjmowania paracetamolu.
 


Naproksen działa najdłużej i jest najsilniejszym lekiem przeciwzapalnym.

Wykazuje wysoką efektywność w zwalczaniu bólu, i generującego go procesu zapalnego oraz w obniżaniu gorączki. Najczęstszym wskazaniem są bóle o niewielkim lub średnim natężeniu, np. towarzyszące miesiączkowaniu, migrenie, chorobom zębów, infekcjom  przebiegającym z gorączką, (grypa, inne zakażenia wirusowe), urazom tkanek miękkich i kości, chorobie zwyrodnieniowej stawów.


Specjalista od zapalnych chorób reumatycznych układu ruchu

Lek bywa często stosowany w zapalnych schorzeniach o charakterze reumatycznym (reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa). Do korzystnych cech naproksenu w chorobach układu ruchu należy zjawisko gromadzenia substancji czynnej w jamach stawowych.


Niewątpliwą zaletą naproksenu jest długi czas działania.

Lek działa 12 godzin, więc wystarczy go przyjmować dwa razy dziennie. Chociaż lek jest stosunkowo bezpieczny, nie powinny go stosować osoby z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, z zaburzeniami krzepnięcia krwi, (podobnie jak kwasu acetylosalicylowego!) oraz uczulone na naproksen. Ostrożność powinni  wykazać pacjenci z niewydolnością nerek i wątroby.


Ibuprofen ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe


Natomiast przeciwgorączkowo działa nieco słabiej.  Dobrze sprawdza się w bólach głowy, zębów, mięśni i stawów, w chorobach reumatycznych, w bólach towarzyszących przeciążeniom kręgosłupa, jak tez w bólach pourazowych i nerwobólach.


Na bolesne miesiączki, bóle głowy i zębów...

Jest też skuteczny w łagodzeniu dolegliwości menstruacyjnych, bólów głowy, zębów, bólów towarzyszącym przeziębieniom i grypie.


Łagodniejszy dla żołądka

Chociaż ibuprofen, tak jak każdy preparat z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych  może powodować powstawanie owrzodzeń żołądka i dwunastnicy – zagrożenie to jest znacznie mniejsze, niż po stosowaniu kwasu acetylosalicylowego. Ibuprofen należy do najlepiej tolerowanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Lek może nasilać działanie preparatów zmniejszających krzepliwość. Ze względu na dobrą tolerancję i rzadkość działań niepożądanych lek ten jest zalecany przez Europejską Unię Przeciwreumatyczną. Przeciwwskazaniami do przyjmowania ibuprofenu są: czynna choroba wrzodowa, astma i uczulenie.


Ból możemy zwalczać sami w aptece tylko wówczas, jeśli znamy jego przyczynę

Istnieją sytuacje, w których przed zażyciem leku należy zasięgnąć opinii lekarza. Są to między innymi urazy. Wyłączenie alarmowego sygnału, jakim jest ból może opóźnić rozpoznanie uszkodzenia kości, więzadła lub narządu wewnętrznego, co odwleka rozpoczęcie odpowiedniej terapii i w efekcie może być przyczyną niekorzystnego przebiegu leczenia. Warunkiem racjonalnego zakupu leku bez recepty jest znajomość przeznaczenia, spodziewanych działań leczniczych i efektów niepożądanych nabywanych preparatów.


Oprac. mgr Edward Ozga Michalski
Konsultacja dcr n. med. Piotr Tederko
 
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.