Baza chorób - Klinika leczenia bólu

pokaż wszystkie

Dolegliwa pęknięta piętaPĘKAJ¡CE PIĘTY


Popękane pięty bolą i szpecą


Bolące, popękane pięty są niestety dość często spotykaną dolegliwością. Przez głębokie pęknięcia będącymi faktycznie otwartymi ranami mogą wnikać do organizmu zarazki. Popękane pięty niszczą ponadto pończochy, rajstopy i skarpetki. Są dlatego zrozumiałym utrapieniem wielu osób. Tym bardziej, że nie zawsze (choć często) są dowodem zaniedbania właściwej higieny nóg.


Dlaczego pękają?

Jedną z przyczyn pojawienia się dolegliwości może być znaczny niedobór witaminy A. Ale częściej przyczyną pękania pięt są codzienne zaniedbania higieniczne - brak nawyku ścierania nadmiaru zrogowaciałego naskórka po każdej kąpieli i wmasowywania w stopy odpowiedniego nawilżającego i odżywczego kremu (m.in., z witaminą A). Winne może być też dziedziczenie genów - przekazujące z matki na dziecko skłonność do wytwarzania nadmiaru zrogowaciałej skóry na piętach.Nadmierne wysuszenie skóry przyczyną pęknięcia pięty?

Skóra na podeszwach stóp jest bardzo gruba. Ma zwykle grubość około cztery razy większą od średniej grubości skóry ciała. Dzięki temu jest mocna i jakby za darmo dożywotnio umożliwia nam chodzenie. Ale to pozory, gdyż nadmierna grubość skóry pięty nie jest zaletą, lecz poważną wadę. Gruba skóra z trudem pochłania i wydala wilgoć, czyli ma skłonność do nadmiernego odwodnienia. A co powiedzieć o skórze którą cechuje ponadprzeciętna skłonność do rogowacenia, czyli pogrubiania się?! Lub też od skórze, z której zapomnieliśmy „odchudzać” tarką czy pilnikiem? Narosła wówczas bardzo gruba rogowa powłoka nie dość, że nie jest dość elastyczna w kontakcie z podłożem - to jest odwodniona i łatwo pęka!


Możliwe powikłania bakteryjne

Głębokie pęknięcia skóry na piętach mogą przemienić się w szczeliny sięgające głębszych tkanek ciała, a tym samym pojawia się ryzyko infekcji bakteryjnych.


Najważniejsze - wyleczyć popękane pięty

Aby wyleczyć popękane pięty, należy po pierwsze przywrócić skórze jej ciągłość i właściwą elastyczność. Po drugie należy zacząć systematycznie o dbać o skórę – czyli oczyszczać z nadmiaru warstw rogowych oraz regularnie zażywać witaminę A+E w kapsułkach oraz nawilżać ja odpowiednimi kremami odżywczymi i nawilżajacymi.


Przywrócenie ciągłości skórze


W przypadku głębokich pęknięć na piętach nie należy stosować tarek zdrapujących ani kremów złuszczających, gdyż mogą one jeszcze bardziej podrażnić skórę. Należy natomiast dokładnie myć i dezynfekować stopę i piętę, a następnie stosować środki przywracające jej odpowiednie nawilżenie i konsystencję. Taka skóra łatwo ulega wygojeniu. Najlepsze w tym celu są specjalne kremy na pękające pięty (np. firmy Scholl ). Specjalistyczna i antyseptyczna formuła tych kremów przyniosi skórze właściwy poziom nawilżenia wodą, składnikami regeneracyjnymi i pomaga w ciągu kilku dni wygoić się pęknięciom.


 

LECZENIE I PIELĘGNACJA PIĘTY


Domowa recepta


Stosujemy dokładne mycie i dezynfekcję stopy i pięty. Najlepiej stosować kapiel nóg w wodzie z ekstraktem z ziół (lawenda, mięta, szałwia, rumianek, itp.). Po kapieli należy starannie wetrzeć w skórę stopy alantan oraz witaminę A w kroplach lub w maści, np. linomag. Dobre efekty daje też moczenie stóp w papce z zaparzonego siemienia lnianego raz na 3 - 4 dni. Potrzymaj stopy w tej gęstej papce śluzu z siemienia przez kilkanaście minut. Ten zabieg zmiękcza skórę i łagodzi podrażnienia. Czasem jednak przyczyna pękania pięt jest dużo poważniejsza - może to być rozwijająca się podstępnie w twym organizmie choroba – grzybica lub cukrzyca. Zmienia się wówczas całkowicie sposób leczenia. 
 Zespół stopy cukrzycowej - objawy, leczenie i zapobieganie

  Grzybica stopy


Brak pielęgnacji powoduje ponowną degradację skóry


Kiedy już przywrócimy ciągłość skóry pojawi się problem jej przesuszenia i stwardnienia. Skóra, jeśli nie zastosujemy zabiegów pielęgnacyjnych może stać się znów popękana! Pięty mają bowiem stałą skłonność do wysuszania się i pęknięć. Szczególnie w lecie, kiedy nosimy sandały i letnie buty, które odsłaniają pięty. Niedostatek wilgoci zmniejsza elastyczność skóry, zaś nadmiar ruchu nadweręża sztywne włókna kolagenowe, które nie radzą sobie z naciskiem - rozszczepiają się i pękają. Inne oznaki wysuszenia które powinny wzbudzić w nas alarm to połacie odbarwionej żółtej skóry oraz pola strzępiącego się i łuszczącego naskórka na zewnętrznych krawędziach pięt.


Usuwanie nadmiaru skóry z pięty

Polecamy następującą codzienną pielęgnację: (u osób z niewielkim przyrostem warstwy rogowej na skórze pięty - co 2-3 dni)
• moczenie stóp w ciepłej wodzie z solą, co zmiękcza naskórek i ułatwia jego usuwanie
• usuwanie nadmiaru warstwy rogowej z pięty specjalną tarką do pięt - najlepiej tarką ceramiczną a wystrzegać się metalowych
• unikać pumeksu, bo jest siedliskiem bakterii;
• krem przeznaczony specjalnie do przesuszonej rogowaciejącej skóry, wcieraj go codziennie, najlepiej wieczorem ;
• witamina A – raz w tygodniu lub w miesiącu posmaruj nią obficie stopy, włóż na to czyste bawełniane skarpetki i pozwól się odżywczemu składnikowi wchłonąć przez noc;
(np. specjalistycza firma Scholl oferuje szeroki wybór produktów, które pomagają usunąć szorstką, twardą skórę oraz zadbać o to, aby skóra na stopach i piętach pozostawała gładka, miękka i nawilżona.)

Zadbaj o odpowiednią wagę i obuwie

Pamiętaj, że twoja stopa i pięta doskonale odczuwa noszony ciężar ciała. To co codziennie dźwigasz - odciska się co chwilę na skórze pięty! Sprawdź więc swoją wagę. Jeśli dźwigasz dużo kilogramów nadwagi to sprawdź swą należną masę ciała i odchudź się. Bardzo ważną rolę odgrywa również twoje obuwie. Wybieraj takie buty (lub sandały), które mają prawidłowo wyprofilowane wkładki i dobrze wspierają piętę.

oprac. eom
 

Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.