Baza chorób - Klinika leczenia bólu

pokaż wszystkie

Dlaczego boli głowa?

    

Przyczyn bólu głowy jest wiele. Może być sam w sobie chorobą. Może też być wywołany przez poważną chorobę lub lekki przemijający stan chorobowy – np. przez przeziębienie, ból zęba, skutki urazu głowy, poważne zaburzenia naczyniowe, guza mózgu, itp.


SAMOISTNY I „OBJAWOWY” BÓL GŁOWY?


Bóle głowy można ogólnie podzielić na:


- bóle samoistne, które stanowią chorobę samą w sobie.
- bóle objawowe (tzw. wtórne) - spowodowane przez jakąś chorobę  


Samoistne bóle głowy to:

- migrena
- ból głowy typu napięciowego
- klasterowy ból głowy
-różne bóle głowy nie związane z widocznymi zmianami w organizmie np. wywołane wysiłkiem, zimnem, itp.
Migrena

Migrena to dość częsty u kobiet ból głowy, któremu towarzyszą nudności wymioty, zaburzenia w widzeniu, nadwrażliwość na dźwięk i zapach. Napad trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin i może być wywołany przez emocje, zmiany pogodowe, czy pokarm. Obejmuje zwykle jedną część twarzy. Występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Przyczyna dolegliwości jest nie do końca rozpoznana, chociaż w pewnym stopniu uwarunkowana genetycznie.


Bóle napięciowe

Bóle te stanowią blisko 90% bólów głowy zgłaszanych przez pacjentów lekarzom. Powodowane są przez takie przyczyny jak: stres, emocje, brak snu, przemęczenie, zmiany atmosferyczne, nadużycie alkoholu. Również przez czynniki fizyczne, np. niezbyt wygodną pozycję i uciążliwe napięcie mięśni. Bóle są odczuwane jako obręcz zaciskająca się wokół głowy, sztywnienie karku i szyi. Bóle napięciowe trwają krótko i długo, ale mogą być też przewlekłe (chroniczne) i trwać miesiącami, a nawet latami.  


Ból klasterowy, czyli Hortona

Ten typ bólu jest napadowy. Napady występują w „wiązkach” (tzw. klasterach -od ang. cluster – wiązka). Zaczynają się one w okolicy oka, rozchodzą się na połowę twarzy, a potem szybko narastają. Często objawami im towarzyszącymi jest zatkany nos, łzawienie oka. Bóle trwają około 20-30 min, powtarzają się kilka razy w ciągu dnia lub nocy. Mogą trwać kilka tygodni lub nawet miesięcy. Lubią nawracać i mogą trwać przez lata. Potem znikają. Najczęściej dotykają mężczyzn między 20. a 40. rokiem życia.


Jeśli chcesz wyleczyć ból głowy - najpierw określ jego przyczynę!

Gdy ból głowy jest samoistny, czyli sam w sobie jest chorobą – leczymy go środkami przeciwbólowymi i to wystarcza. Często jest jednak tylko jednym z objawów jakiejś choroby. Aby go eliminować – trzeba leczyć chorobę. Dlatego bardzo ważne jest ustalenie przyczyny bólu głowy, zanim się podejmie leczenie. Tym bardziej, że ból towarzyszy nie tylko chorobom lekkim, lecz może zapowiadać ciężką chorobę.


CHOROBY WSKUTEK KTÓRYCH BOLI GŁOWA


Lista chorób i przyczyn, w których ból głowy jest dotkliwym objawem towarzyszącym:


Infekcje przeziębieniowe, w tym grypa
Lokalne infekcje w obrębie czaszki dot. uszu, zatok obocznych, zębów, itp.
Bóle głowy w wyniku zmian zwyrodnieniowych w obrębie szyi i karku.
Nadciśnienie tętnicze i inne zaburzenia naczyniowe
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
Nerwobóle czaszkowe, itp.
Ból pourazowy
Guzy mózgu
Zatrucia toksycznymi substancjami
Choroby wzroku


Uwaga - nie rozpoznane choroby wzroku mogą być przyczyną bólów głowy.
Szczególnie dotkliwy ból głowy pojawiaja się w przypadku nie leczonej jaskry.
oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja lek med. Tomasz Rosochowicz


 
 
 
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.