Baza chorób - Klinika leczenia bólu

pokaż wszystkie

Diklofenak – lek o szybkim działaniu



DIKLOFENAK – LEK O SZYBKIM DZIAŁANIU


Jak szybko działa diklofenak ?


Tym, co wyróżnia diklofenak z grupy dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych jest jego szybkość działania. Substancja czynna - diklofenak potasu wchłania się z przewodu pokarmowego w ciągu 15-30 min. Ponadto zwraca uwagę silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe polegające na blokowaniu wytwarzania prozapalnych prostaglandyn. (Ma też silne działanie przeciwgorączkowe). Dzięki temu lek szybko zwalcza różnorodne bóle, a jego działanie trwa od 4-6 godzin.


Wskazania ogólne do stosowania diklofenaku:

Krótkotrwałe leczenie bólów i dolegliwości związanych z naciągnięciem mięśni, bólów pourazowych i stawowych (w tym reumatoidalnego zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów), pozastawowych chorób reumatoidalnych; bolesnego miesiączkowania oraz leczenie napadów migreny z aurą lub bez aury. Pomocniczo w ciężkich zakażeniach uszu, nosa, gardła.



Bezpieczeństwo stosowania diklofenaku

Lek stosowany zgodnie z wskazaniami jest bezpieczny zwłaszcza, że w dostępnym bez recepty preparacie ilość substancji czynnej jest kilkakrotnie mniejsza, niż w lekach wydawanych na receptę. Jednak tak, jak w przypadku innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych należy stosować się bezwzględnie do przeciwwskazań z ulotki leku. Uwaga – przyjęcie leku w trakcie posiłku lub po nim przedłuża czas jego zalegania w przewodzie pokarmowym, dlatego zaleca się przyjmowanie leku przed lub między posiłkami.


Nie należy zażywać leku diklofenaku, nawet w małych dawkach jeśli:

- występuje choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
- występuje krew w stolcu lub czarne zabarwienie stolca
- występuje lub kiedykolwiek występowała reakcja uczuleniowa lub napad astmy po zastosowaniu diklofenaku, lub innego leku przeciwbólowego i przeciwgorączkowego np. kwasu acetylosalicylowego, ibuprofenu
- występuje uczulenie na którykolwiek ze składników pomocniczych leku (patrz punkt: "Skład leku")
Uwaga: Należy poinformować o występowaniu wyżej wymienionych chorób lekarza lub farmaceutę


Należy zachować szczególną ostrożność w stosowaniu diklofenaku jeśli:

- w przeszłości, po stosowaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, występowały: choroby żołądka i jelit, bóle brzucha, zgaga
- występuje astma, zaburzenia czynności serca, wątroby lub nerek
- występuje podwyższone ciśnienie krwi
- występują zaburzenia krzepnięcia krwi lub inne choroby krwi np. porfiria wątrobowa
Przed zastosowaniem leku należy poinformować o występowaniu wyżej wymienionych chorób lekarza lub farmaceutę.   
Niepożądane skutki przewlekłego stosowania leku na przewód pokarmowy


- ryzyko uaktywnienia choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy i w konsekwencji spowodować krwawienie z przewodu pokarmowego (smoliste stolce, niedokrwistość),
- niestrawność, odbijanie,
- bóle w nadbrzuszu,
- wzdęcia, wiatry, niekiedy biegunka lub zaparcie,
- nudności, brak łaknienia

Przeciwwskazania do stosowania diklofenaku:


Nadwrażliwość na preparat lub inne podobne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, astma aspirynowa. Ostrożnie stosuje się leczenie przeciwbólowe u osób z upośledzoną czynnością wątroby, niewydolnością nerek, porfirią, zaburzeniami hemostazy oraz pacjentów w podeszłym wieku. U osób otrzymujących niesteroidowe leki przeciwzapalne poważne działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego (krwawienia, owrzodzenia i perforacja żołądka i jelit) mogą wystąpić w każdym momencie podczas leczenia i mogą nie być poprzedzone żadnymi objawami; ryzyko wystąpienia krwawienia zwiększa się wraz z wydłużaniem czasu leczenia.




Ciąża i karmienie piersią a stosowaniu diklofenaku

Podczas ciąży i karmienia piersią - przed zażyciem leku diklofenaku - w małych sprzedawanych bez recepty dawkach - należy poradzić się swojego lekarza lub farmaceuty. Szczególnie ważne jest aby nie stosować leku w czasie ostatnich trzech miesięcy ciąży! Jak też nie zaleca się stosowania w czasie karmienia piersią.

Diclefenac zagraża interakcjami lekowymi – toteż w przypadku zakupu preparatu bez recepty należy poinformować lekarza lub farmaceutę o przyjmowanych ostatnio lekach lub zamiarze przyjmowania następujących leków:

- leków przeciwzakrzepowych (leki powodujące rozrzedzenie krwi np. acenokumarol, warfaryna)
- preparatów zawierajacych lit (lek stosowany w psychiatrii)
- digoksyny (lek stosowany w leczeniu chorób serca)
- metotreksatu (lek stosowany w leczeniu niektórych rodzajów nowotworów)
- cyklosporyny (leku stosowanego u pacjentów z przeszczepem)
- doustnych leków przeciwcukrzycowych
- leków moczopędnych (leki zwiększające ilość moczu)
- niektórych leków przeciw zakażeniom (chinolony)
- innych leków przeciwbólowych (kwas acetylosalicylowy, ibuprofen)

Ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych

W przypadku diklofenaku, tak jak innych podobnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych - część ekspertów twierdzi, że mogą one zwiększać ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu, zwłaszcza podczas podczas długotrwałego stosowania i u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi. Uznają jednak, że krótkotrwałe stosowanie w leczeniu ostrego bólu prawdopodobnie nie zwiększa ryzyka wystąpienia w/w działań niepożądanych ze strony układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza jeżeli lek jest stosowany w małej dawce.

Wspomaganie leczenia bólu

Dla wspomagania środków przeciwbólowych stosuje się ponadto:
- leki uspokajające,
- betamimetyki, spazmolityki bezpośrednie oraz blokery kanału wapniowego.
- do rzadziej stosowanych, alternatywnych sposobów leczenia bolów głowy oraz innych typów bólu należą akupunktura, akupresura, hipnoza i psychoterapia.


oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja internistyczna lek med. Ewa Pakuła internista
konsultacja neurologiczna lek med. Tomasz Rosochowicz  

Piśmiennictwo
1. "Ból menstruacyjny i sposoby jego zwalczania"; Dr Marek Marcyniak ginekolog-położnik; II Katedra i Klinika Ginekologii i Położnictwa Akademii Medycznej w Warszawie, publik. internetowa http://www.mediweb.pl/womens.
2. 30 lat po odkryciu Johna Vane`a: co wiemy o mechanizmach działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych
3. Leki stosowane w reumatologii a układ krążenia-Dr n. biol., lek. med. Ryszard Międzybrodzki1, dr med. Jerzy Świerkot, prof. dr hab. ed. Jacek Szechiński - Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu; REUMATOLOGIA - Trapia - MARZEC 2005
4. „Onkologia” – podręcznik dla studentów i lekarzy pod red. Radzisława Kordka, Jacka Jassema, Macieja Krzakowskiego i Arkadiusz Jeziorskiego, Medical Press, Gdańsk, 2003
5. Encyklopedia Medycyny Praktycznej ONLINE, PHARMINDEX
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.